Egy kezdő szabadúszó 7 legsúlyosabb hibája

Egy kezdő szabadúszó 7 legsúlyosabb hibája

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Egy kezdő szabadúszó 7 legsúlyosabb hibája

Olga Arakelyan szakfordító összegyűjtötte, melyek voltak azok a hibák, amelyeket szabadúszó karrierjének elején elkövetett. A tanulságok természetesen nemcsak az ő szakmájára vonatkoznak, hanem akár a tiédre is igazak lehetnek. Érdemes tehát előre tisztában lenned velük, ha önállóságot tervezel!

Nem nézel utána az új megrendelőknek

„Nem gondoltam volna, hogy én is kamukirályokba botolhatok” – vallja be Olga, aki azt hitte, hogy ha az egyik partnerének már akadtak kifizetési gondjai másokkal, csakis félreértésről lehetett szó. 

Sajnos azonban nem minden hasonló sztori záródott happy end-del, és a mai napig van olyan összeg, amit egy adott cégtől sem Olga, sem pedig a sorstársai nem kaptak meg. 
Persze, van lehetőség jogi procedúrára, mégis jobb a megelőzés, mert csak extra stresszt fog jelenteni neked…

Túl olcsón vállalod el a munkát

„Amikor szabadúszó lettem, annyira zavarba hozott a piaci verseny, hogy elhatároztam: a lehető legkevesebb pénzért fogom elvállalni a munkákat” – meséli Olga. Egyszerűbbnek látta ugyanis, hogy átalakítsa a napirendjét és sokkal többet dolgozzon, „sok kicsi sokra megy” alapon. 

A stratégia azonban kimerüléshez és hihetetlen feszültséghez vezetett. Ebben a periódusban Olgának semmi másra nem jutott ideje s energiája, mint melózni.

Nem menedzseled magad

Senkitől sem várhatod el, hogy csak úgy a négy fal között ücsörögve rád találjon. Nem elég, ha regisztrálsz egy-két profikat rendszerező adatbázisba, özönleni kezdenek a megrendelők.

Ráadásul, ha bizonyos csatornákra utalod magad, olyan krízist is átélhetsz, mint Olga 2008-ban: az ügynökség ugyanis, amelyen keresztül dolgozott, egyik pillanatról a másikra száműzte az orosz nyelvet a repertoárjából, így Olga már nem kapott tőlük új megbízásokat.

Nem törekedsz változatos bevételi forrásokra

Nem elég egy-kétféle szolgáltatást nyújtanod ahhoz, hogy anyagilag nagyjából biztonságban érezd magad. Olga például eleinte csak fordított, és csupán néhány állandó megrendelőnek dolgozott. 

Miután viszont adódtak olyan időszakok, amikor ezzel a stratégiával csak néhány fillér csordogált be, kénytelen volt beismerni: többféle tevékenységet kell végeznie többfelé. A fordításnak például a nyelvi lektorálás és az idegen nyelvű szövegírás a „rokona”.

Nem tudsz nemet mondani a megrendelőknek

Senki sem várja el tőled, hogy éjjel-nappal rendelkezésre állj, ráadásul pár órán belül végezd el a hirtelenjében rád sózott munkát. 

Ha mégis ilyen mércével méred magad, hónapokon, sőt heteken belül garantált a túlterheltség miatti kimerülés – ami sajnos meg fog látszani a munkádon is. Ne hagyd, hogy a mennyiség a minőség rovására menjen! Mivel emberből vagy, nemet mondani egyáltalán nem ciki.

Nem bírod a kritikát

Miután egyedül dolgozol és magadért állsz ki, a visszajelzések sem érkezhetnek másnak, mint egyenesen neked. A legjobb, ha kellő odafigyeléssel minden kritikát végighallgatsz és megfontolsz.

Jó esetben egyáltalán nem személyeskedésről van szó, hanem olyan releváns véleményről, ami hozzájárulhat a további fejlődésedhez. (Más kérdés, ha fölösleges szőrszálhasogatásnak érzed a dolgot. Olyankor a te döntésed, mihez kezdesz vele.)

Nem veszed észre, hogy vállalkozó lettél

Noha nyilván igényelned kellett egy vállalkozói adószámot a rendszeres önálló tevékenységedhez, nem biztos, hogy tudatosult benned: mostantól nem alkalmazotti vagy vezetői, hanem vállalkozói szemmel kell nézned a saját szakmai előmeneteled
Hiába lett a munkád a hobbid, tulajdonképpen egyszemélyes céggé alakultál (még ha papíron más is ennek a megnevezése), aminek üzleti tervre és marketingre van szüksége.
Ha vannak már tapasztalataid szabadúszóként, vagy mostanában szeretnél azzá válni, várjuk a véleményedet és a dilemmáidat kommentben!

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!