Kertészeti teendők márciusban

Kertészeti teendők márciusban

Címlap / Otthon / Kert és terasz / Kertészeti teendők márciusban

A márciusi szeszélyes időjárás az a hónap, amikor a növények levelet bontanak, a tavaszi évelők virágozni kezdenek. A hideg tél után itt az ideje komolyabb munkálatokat végezni a kertben!

Cserjék és fák

– A hónap közepéig ajánlott a gyümölcsfáknak megadni az első permetezést, amikor a nappali hőmérséklet már 4C fölött van.- Március vége és április eleje jó idő átültetni a bokrokat és fákat, amint éjszaka már nincsenek fagyok, de mielőtt az ágak bimbózni kezdenének.- A fákat és bokrokat érdemes ilyenkor műtrágyázni. Az örökzöldeknek, fenyőknek, tűlevelűeknek, rododendronoknak, azáleáknak alkalmazzunk savas típusú műtrágyát. A lombhullató fáknál és cserjéknél alkalmazzunk egy általános kerti műtrágyát.- Március végén a rügyek megjelenése előtt metsszük meg a gyümölcsfák ágait.

Évelők, egynyáriak és hagymás növények

– Távolítsuk el az összes elhalt virágot és növényt a talajból. Lazítsuk fel a virágágyásokat, hogy könnyebb legyen az ültetés de vigyázzunk, ne sértsük meg a növekedésnek induló növényeket. – Takarítsuk el a talajtakarót a virágágyásokról, hogy az új növények növekedni tudjanak. A talajtakaró célja az volt, hogy megvédje a növényeket a hidegtől, ez azonban a mínuszok elmúltával tavasszal megszűnik. – A márciusi hónap ideális rózsák és egyéb bokrok metszésére. A bokrokat műtrágyázzuk kerti általános műtrágyával. – A lakásban elültetett cserepes növényeket a fagyok megszűnte után át lehet ültetni. – Ha van üvegházad, itt az ideje a „kitelelt” évelőket kiültetni, ilyen például a krizantém, muskátli, csalánfélék és egyéb évelők. – A hagymás, gumós növényeket ilyenkor érdemes elültetni (liliomok, nárciszok, tulipánok, dáliák, kardvirágok). Ezeket a virágokat egészen június közepéig lehet újra és újra ültetni, biztosítva a folyamatos virágzást. – Ültesd el a kankalinokat és árvácskákat

Gyümölcsök és zöldségek

– Készítsük elő a talajt az ágyásokban. Lazítsuk fel a talajt és trágyázzuk. A komposzt vagy tőzeg moha jó adalékanyag a talajnak. – A borsót már márciusban ültetni lehet, valamint egyes évelő zöldségeket, mint a torma, articsóka, spárga és rebarbara. – A hónap közepétől, amikor melegebb az idő, el lehet ültetni az összes többi zöldséget is: padlizsán, karfiol, zeller, póréhagyma, hagyma, burgonya, retek. – A hónap vége felé ajánlott elültetni a spenótot, mángoldot és káposztát. – Március az ideális hónap a szőlő, szamóca, áfonya, ribizli, málna ültetéséhez. – Ideje elszórni a paradicsom, saláta és egyéb zöldségek magvait, hogy idejük legyen palántákká fejlődni.

Szobanövények

– Amíg még bent a lakásban tartjuk a növényeket, minden héten fordítsuk el őket negyed fordulattal, hogy ne hajoljanak el és megtartsák formájukat. – Tisztítsuk meg a téli portól és fújjuk át vízzel, hogy egy kis nedvességhez jusson. – A szobanövények rosszul reagálnak a hidegre, ezért várjuk meg a tavaszi meleget a kiültetésükkel. A hónap vége lesz alkalmas a szobanövények kiültetésére.

Talaj, gyomok, pázsit

– Márciusban már kezdetét veszi a gyomlálás. A télről megmaradt gyomokat, ileltve az új kihajtott gyomnövényeket távolítsuk el. Ha nem szeretnél kézzel gyomtalanítani, próbálkozz egy kertészeti üzletekben beszerezhető gyomtalanító vegyülettel. – Távolítsd el a talajtakarót és adj a talajhoz komposztot. – A legtöbb pázsitnak műtrágyára van szüksége, de a kombinált műtrágya és moha is megfelelő. Ha füvet szeretnénk vetni, a március az ideális időszak a magok elszórására. – Teszteld a talaj pH értékét. Az optimális talaj pH-ja 6,0 és 7,0 között van. Lúgos kémhatásnál magasabb, savas kémhatásnál alacsonyabb. A legtöbb zöldségnövény esetben semleges vagy enyhén savas talaj szükséges. A savazás a legtöbb talaj esetében indokolt, foszforsavval, salétromsavval, esetleg citromsavval savasítani lehet a talajt. Természetes savasítók: tölgyfalevelek, faforgács, tőzegmoha és avar.

Egyéb tennivalók

– Gondoskodjunk a vízelvezetésről. Ássunk árkokat az ágyások mentén és győződjünk meg róla, hogy növényeink nem medencében vannak elültetve. Ha szükséges, töltsük fel a talajt. – Tisztítsuk ki a madárházakat, hogy készen álljanak a visszatérő madarak fogadására. – Javítsuk ki a tél alatt esetleg tönkrement kerítéseket, rácsokat, karókat. – Ellenőrizzük és ha szükséges javítsuk kerti szerszámainkat, hogy egész évben megbízható eszközeink legyenek.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!