Jobban kötődünk szeretteinkhez a koronavírus megjelenése óta

Jobban kötődünk szeretteinkhez a koronavírus megjelenése óta

Címlap / Életmód / Család / Jobban kötődünk szeretteinkhez a koronavírus megjelenése óta

Van legalább egy dolog, aminek örülhetünk a koronavírus kapcsán: egy új tanulmány kimutatta, hogy négyből három ember jobban kötődik a szeretteihez, mint korábban.

A Memento megbízásából a kutatók a mögöttünk álló ünnepi szezont vizsgálták és arra voltak kíváncsiak, a kérdőívben szereplők hogyan fogják eltölteni a karácsonyt, és úgy általában milyen a kapcsolatuk mostanában a családjukkal. Az eredmények alapján a válaszadók 64%-a közelebb került a rokonaihoz, szeretteihez, mint ahogy azt valaha remélte. Dacára mindezt annak, hogy a sok-sok lezárás, korlátozás mellett jóval nehezebb volt tartani a kapcsolatot – vagy talán éppen ez eredményezte a javuló tendenciákat? Bármi is legyen az indok, örülnünk kell annak, ha javulást mutatnak a családi viszonyaink, kevesebb a konfliktus, a vita.

Mindenesetre szívesen megnézném ugyanennek a felmérésnek az eredményeit így, a karácsony után is… Idén is legalább két párról tudok, akik szakítottak az ünnepi szezon után és több barátnőm is beszámolt arról, hogy nem teltek túl békésen a napok. Minden családban akad egy-két feketebárány, aki talán szándékán kívül, de folyamatosan feszültséget generál.

A kiélezett helyzet persze mindenki számára rosszkedvet hoz – ez alól nyilván mi sem vagyunk kivételek. Mázli, hogy ilyen esetben bármikor haza tudunk jönni, vagy ( ami még könnyebb) meg tudjuk szakítani a videó hívást. Úgy tűnik ugyanis, hogy a vírushelyzet alatt ez utóbbi lett jelentősebb eszköz a kapcsolattartás tekintetében. 

Előnyben részesítjük a digitális kapcsolattartást

Ami talán nem annyira jó, vagy éppen ideális hosszútávon, de biztos, hogy több mint a semmi. A kérdőívet kitöltők 70%-a mondta, hogy rendszeresen nézegeti a régi, családi képeket és videókat azért, hogy felidézze a szép emlékeket. Sokan úgy érzik, ezzel közelebb kerülhetnek szeretteikhez és erősíthetik a kötődést akkor is, ha aktuálisan nincs lehetőség a találkozásra.

Azonban nem csak önállóan dolgozunk azon, hogy megmaradjon a kötődés. 66% elmondta, hogy az elmúlt időszakban gyakrabban hívja fel a szeretteit, mint korábban. Biztos veled is sokszor előfordult, hogy nem avattad be a családodat egy-egy örömhírbe, úgy voltál vele, hogy majd később elmondod személyesen – de addigra persze elfelejtetted.

Esetleg, amikor ők hívtak, le kellett tenned, mert fontos elintéznivalód akadt és ez nyilván megtörténhetett fordítva is… Most viszont úgy tűnik, hogy a digitális kapcsolattartás erősödött, sokan kifejezetten keresik azokat az alkalmakat, amikor szeretteikkel beszélhetnek és tudatosan figyelnek rá, hogy ne maradjon el a beszámoló. 

Geber86/istockphoto.com

Szintén sokan, a megkérdezetten 46%-a nyilatkozott úgy, hogy nagyobb arányban osztja meg szeretteivel a digitális fotóit és videóit, aminek minden bizonnyal a pozitív visszacsatolás az oka. 27% jelölte, hogy amikor bevonják ebbe a szeretteik, akkor jobban megbecsültnek érzik magukat.

Lényeges tehát, hogy ha eddig nem tetted, akkor fordíts fokozott figyelmet a családtagjaidra ezen a téren is!

A szülők, nagyszülők egész biztosan örülnek a képes élménybeszámolónak. Pár hete az egyik nagymamától én is meghallgattam, hogy azzal töltötték a szentestét, hogy a kedvenc, unokás képeiket nézegették. Pedig ők rendszeresen tudnak érintkezni, találkozni a gyerekekkel… Mekkora örömöt, törődést érezhetnek azok, akiknek ez nem adatik meg rendszeresen?

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!