Imposztor szindróma: a dolgozó nőket sokkal többször érinti a gyomorszorító tünet

Imposztor szindróma: a dolgozó nőket sokkal többször érinti a gyomorszorító tünet

Címlap / Életmód / Imposztor szindróma: a dolgozó nőket sokkal többször érinti a gyomorszorító tünet

Az imposztor szindrómások csalónak érzik magukat, akik sikereiket csak a véletlennek köszönhetik, és bármikor lebukhatnak. De pontosan mik a tünetei és miért alakul ki?

Minden ötödik ember érintett az imposztor szindrómában és nőknél gyakoribb a betegség. A folyamatos kételyek, a tökéletességre törekvés mind jelei lehetnek, de többféle típusát is megkülönböztetik a szakértők. Ismerkedj meg ezzel a furcsa betegséggel.

Imposztor szindrómával élni olyan, mintha sosem fújhatnád ki a levegőt

Aki imposztor szindrómában szenved, úgy érzi, magánéleti vagy munkahelyi siekreit csak a véletlennek köszönheti. Azt gondolja ,valójában nem elég jó, vagy nem is olyan jó, mint amilyennek hiszik, és amikor erre fény derül, mindent elveszít.

A tünetek kívülről nézve talán nem tűnnek olyan súlyosnak, az érintettek életét azonban megkeserítik. Az állandó bizonyítási kényszer, a folytonos rettegés és az ezzel járó stressz akár néhány év alatt is teljesen felőrölhet valakit.

Valerie Young, a betegség egyik szakértője öt típusát különíti el az imposztor szindrómásoknak: perfekcionisták minden apró hiba miatt összeroppannak, a 99% számukra egy kudarc. A szakértők úgy érzik, mindenre tudniuk kell a választ, és soha nem mernek kérdezni, nehogy butának tűnjenek. A született zsenik a legkisebb akadály vagy megakadás esetén a munkában vagy az iskolában úgy érzik, elbuktak, kiderült, hogy nem is olyan tehetségesek. A szólisták mindent egyedül csinálnak, mert félnek, hogy ha csapatban dolgoznak, úgy tűnhet, hogy valamit nem tudnak egyedül megoldani. A supermanek és wonderwomanek pedig állandóan még-még-még magasabb elvárásokat támasztanak magukkal szemben és még több terhet vesznek a vállukra, hogy bizonyítsák a környezetüknek, nem imposztorok. Közben ők saját maguk is attól félnek, hogy azok.

Az állandó teljesítménykényszer és a félelem a „lebukástól” elképesztő nyomás alá helyezi az imposztor szindrómától szenvedőket. Közöttük a nők nagyobb arányban fordulnak elő, mint férfiak.

AndrewLozovyi/depositphotos.com

„Hogy kerültem én ide?”

“Nagyobb a valószínűsége, hogy imposztor szindrómát tapasztalunk, ha nem látjuk magunk előtt a példát, ha nem ismerünk olyanokat, akiknek hasonló a hátterük, mint a miénk, és egyértelműen sikeresek a területükön”

– mondja Emily Hu, Los Angeles-i klinikai pszichológus.

Ezért van, hogy a nőket és különösen a kisebbségi csoportokhoz tartozó nőket jóval gyakrabban érintheti a tünetegyüttes, hiszen reprezentációjuk a magasabb beosztású, fehér galléros állásokban riasztóan alacsony.

A rasszista vagy szexista sztereotípiák szintén nem múlnak el nyomtalanul. Ha egy nő egész életében azt hallotta, hogy túl érzelmes ahhoz, hogy vezető posztot töltsön be, vagy nem ért úgy a matematikához, mint egy férfi, akkor ezek a kétségek ott fognak maradni a gondolatai egy hátsó, rejtett zugában, és időről időre előjönnek, amikor megkérdőjelezi magát. Még a hagyományos, a nők szépségére figyelő fókusz is hatással lehet az önbizalmunkra

„Ha azzal az üzenettel nősz fel, hogy csak a szépséged, a tested, és nem pedig a képességeid vagy az intelligenciád alapján értékelnek, amikor megkapsz egy bizonyos állást vagy pozíciót, lehet, hogy elbizonytalanodsz. Vajon azért vettek fel, mert tényleg megérdemelted, vagy egy csinos kollégára vágytak?”

– teszi hozzá Hu.

A kételyektől a hitig

Még ha tisztában is vagy vele, hogy mi okozza az imposztor szindrómádat, nem könnyű csak úgy elhessegetni az érzést.

„A csendes szenvedés helyett fontos, hogy beszélj róla, mert ez az első lépés a megoldás felé”

– mondja Richard Orbé-Austin pszichológus, az Own Your Greatness: Overcome Impostor Syndrome, Beat Self-Doubt, and Succeed in Life című könyv társszerzője. Azt tanácsolja, keress szövetségeseket a munkahelyeden, akik hisznek benned és akik támogatnak benned, és próbáld elhallgattatni a belső hangot, amely folyton kritizál.

„Ha imposztor szindrómánk van, hajlamosak vagyunk a negatív dolgokra, a hiányosságainkra és a kudarcainkra koncentrálni. Ismerd el az eredményeidet! Ez eleinte nehéz lehet, mert megpróbálod majd kisebbnek, jelentéktelenebbnek láttatni őket, mint amilyenek, de próbálkozz csak tovább!”

– mondja hu.

A szakemberek felhívják rá a figyelmet, hogy az imposztor szindróma legyőzhető, még ha nem is mindig egyszerű út vezet idáig, és lehet, hogy ehhez segítséget kell kérned. Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy ezzel nem csak magadnak segítesz. Ha te legyőzted a kételyeidet, minden utánad következő, hasonló hátterű nőnek már egy kicsit könnyebb lesz hinnie magában.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!