Hogyan válj biztonsággal szabadúszóvá?

Hogyan válj biztonsággal szabadúszóvá?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Hogyan válj biztonsággal szabadúszóvá?

Miért választják egyre többen a szabadúszó létet? (x)

A saját vállalkozás szabadsága, a döntéshozatali felelősség, az értékteremtés és álmaink megvalósítása mind-mind vonzó kilátás a cégalapítás előtt. Cikkünkben segítünk, hogy miként lehet biztonságosan kilépni az alkalmazotti létből és szabadúszóvá válni anélkül, hogy aggodalmaskodnunk kellene. Ha te is régóta tervezgeted ezt a nagy lépést, mindenképpen olvass tovább!

A szabadság, a megválogatott ügyfélkör és munkatársak, illetve a rugalmas időbeosztás lehetősége talán a legcsábítóbb tényezők, amikor az ember eldönti, hogy szabadúszó lesz. Emellett sokak számára az is fontos, hogy sikeres vállalkozóként hamar nagyobb bevételre tehetnek szert, mint korábban alkalmazottként. Ezzel bárki jobb anyagi körülményeket és magasabb életszínvonalat biztosíthat magának és családjának.

Hogyan válj biztonsággal szabadúszóvá?

Tervezz!

Gondold át az üzleti folyamatokat, mérd fel az igényt ötletedre – ezt ne csak az ismerősök körében tedd meg, mert elfogultak lehetnek! Majd készíts egy üzleti tervet, melyben szépen vázold fel a rövidebb és hosszabb távú céljaidat. Informálódj versenytársaidról, elemezd tevékenységüket! Mit csinálnak jól, mit lehetne jobban? Mivel tudnál kitűnni a tömegből? Azt is mérlegeld, hogy miként teszel majd szert új ügyfelekre, ehhez érdemes egy marketingstratégiát is kialakítani.

Készülj a legrosszabbra!

Ezt pedig nem tudod másképp megtenni, mint tartalékképzéssel. Ha van félévnyi megélhetésre elegendő félretett pénzösszeged, akkor sokkal nagyobb biztonsággal tudsz céget alapítani, hiszen ha baj lenne, akkor lesz mihez nyúlni. Egy baleset, egy váratlan családi esemény felboríthatja a mindennapokat, így hosszabb időre kieshetsz a munkából, erre érdemes gondolni – de ne legyen így!

Fő a fokozatosság!

Az ötlet megszületésekor nem célszerű csapot papot otthagyva felmondani eddigi munkáltatódnál, hiszen induló vállalkozóként meg nem biztos, hogy biztonsággal ki tudod termelni a megfelelő jövedelmedet. Érdemes a meglévő munkád mellé szabadidődben projekteket vállalni, bedolgozni másik cégekhez, amikor pedig már biztos bevételed van ebből is, akkor könnyebben léphetsz tovább.

Alakíts ki ügyfélkört!

Érdemes akkor céget alapítani, ha már látod az igényt a szolgáltatásodra, esetleg máris van 4-5 olyan magas szintű ügyfél, akikkel azonnal elkezdhetnéd a munkát. Ez szintén garantálhatja a biztonságos váltást.

Van már megfelelő bevétel belőle?

Szerencsére a 8 órás munkád melletti vállalkozásra vannak kedvező adózási lehetőségek, ilyen például a 25 000 forintos adóvonzatú KATA-s egyéni vállalkozás, ha pedig „elfogy” a szabadidőd az extra munkák miatt, és szépen termelsz már bevételt is, akkor elgondolkozhatsz a felmondáson és a cégalapításon (például kft formájában).

Milyen veszélyeket rejt a szabadúszás?

A lelkesedésnek köszönhetően kezdő vállalkozóként hajlamos lehetsz minden idődet a munkára szánni, ami a vállalkozás szempontjából egy ideig mindenképp előnyös, de ezzel egy korai kiégést kockáztathatsz. Arról nem is beszélve, hogy a családtól, a barátoktól és a kikapcsolódástól veszed el így az értékes időt. Fontos megtartani a munka-magánélet egyensúlyát, hogy hosszú távon is eredményes maradhass!

A hullámzó bevételek elbizonytalaníthatnak, ezért is fontos, hogy legyen a hátad mögött megfelelő mennyiségű tartalék. Hiszen lehet, hogy egy hónapig alig érkezik bevétel, míg a következőben kifizetnek egy nagyobb projektet, és hirtelen kéthavi összeggel gyarapszol.

A vállalkozóvá válás izgalmas folyamat. Szabadúszóként már a magad ura lehetsz, de számolnod kell az ezzel járó bizonytalansággal is, hiszen az elején nem biztos, hogy úgy termelsz majd profitot, mint szeretnéd. De előrelátással, tartalékolással, a munka-magánélet egyensúlyának megóvásával és a fenti tippek betartásával ezt könnyen áthidalhatod, sok sikert!

VIDEO Ők lesznek 2024 legszerencsésebb csillagjegyei

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!