Helyes táplálkozás fekélyes vastagbélgyulladással

Helyes táplálkozás fekélyes vastagbélgyulladással

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Helyes táplálkozás fekélyes vastagbélgyulladással

Az ételek ugyan nem okozhatnak fekélyes vastagbélgyulladást, de ez a betegség igencsak megnehezítheti a táplálkozást. Ha a spenót például súlyosbítja a tüneteket, amiatt sajnos az összes zöldségről hajlamosak lemondani az érintettek. A problémával járó hasmenés pedig további értékes tápanyagoktól foszthatja meg őket. Összefoglaltuk, milyen irányelveket érdemes betartanod, ha te is ebben szenvedsz!

Vassal a fáradékonyság ellen

A fekélyes vastagbélgyulladás rendkívüli módon megviselheti a szervezetet, mivel ott „üt”, ahol a tápanyag-felszívódás javarészt végbemegy. A vérző fekély, valamint a véres hasmenés hosszú távon vérszegénységet is okozhat, éppen ezért érdemes tudatosan törekedni a vaspótlásra.
A vasban és folsavban gazdag fogások, úgymint a magvak, a mazsola, a tojássárgája és az articsóka kitűnő választásnak bizonyulnak.

Minél több folyadék

Bár a krónikus hasmenés kevesebb folyadék fogyasztására buzdíthat, valójában ez az összefüggés fordítva működik: minél több vizet veszít a tested, annál többet kell pótolnod.
Nemcsak szénsavmentes víz és cukrozatlan tea formájában gondoskodhatsz erről, hanem akár tápanyagokkal dúsított turmixokkal is, amelyek akár sietve is kiválthatnak egy-egy étkezést. Jobb tehát, ha nasi helyett ilyet tartasz magadnál! A neked megfelelő vitamin-, ásványi anyag és fehérje-összetételről egyeztess az orvosoddal.

Tejtermék is kell

Ha a tejtermékek hatására romlik az állapotod, akkor akár laktóz- vagy tejfehérje-intoleranciád is lehet a fekélyes vastagbélgyulladás mellett. Tejcukor-érzékenység esetén érdemes olyan alapanyagokat választanod, mint a keménysajt vagy a joghurt.
Persze, emellett rengeteg laktózmentes és növényi eredetű árucikk közül választhatsz a boltok polcain. A lényeg, hogy megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamin kerüljön a szervezetedbe a csontok károsodásának elkerülésére.

Probiotikumokkal a jó emésztésért

Ha természetes gyógymódot keresel, próbáld ki az élőflórás tejtermékeket, amelyek segítenek a bél baktériumközegének helyreállításában. Élőflórás élelmiszerek még a kovászos uborka, a savanyú káposzta, az érlelt sajtok és a kaukázusi kefír.
Ezeken kívül a probiotikumok is hozzájárulnak az egyensúly visszabillentéséhez: keress olyan készítményt a patikában, amiben minél többféle baktériumtörzs található meg! A kezelőorvosod és a gyógyszerész azonnal meg tudja mondani, hogy a rengetegféle termék közül melyik való neked.

Elengedhetetlen a rost

A fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedők gyakran számolnak be arról, hogy a rostban gazdag élelmiszerek hatására romlik az állapotuk. Ez azért bajos, mert a rostok egyébként nélkülözhetetlenek az anyagcsere, valamint a szív- és érrendszer megfelelő működéséhez.

Ahelyett tehát, hogy teljesen kiiktatnád a rostdús ételeket, hagyd meg az étrendedben azokat a zöldség- és gyümölcsféléket, amelyek nem okoznak problémát neked! Általuk a gyulladást is csökkentheted.

Gázosít? Süsd meg!

Ha arra keresed a választ, hogy vajon mely ételek rontják a leginkább az állapotodat, először a gázosító hatású alapanyagok háza táján érdemes körülnézned. A brokkoli, a karfiol és a babfélék egytől egyig haspuffadáshoz vezethetnek, mivel emésztésük több időt vesz igénybe.
Mivel azonban egészségesek, kiiktatás helyett inkább süsd át őket, hogy megszabaduljanak a bennük lévő gáztól. Ettől a vitamin- és ásványianyag-tartalom egy része ugyan elvész, de legalább jó marad a közérzeted utánuk.

Többször kevesebbet

A görcsök elkerülésének egyik legegyszerűbb, mégis legritkábban alkalmazott módja az étkezések mennyiségének csökkentése, s gyakoriságának növelése. Ha naponta öt-hat alkalommal kevesebb kaját viszel be a szervezetedbe, akkor nem dolgoztatod meg annyira a bélrendszeredet sem – ennél egyszerűbb tipp nincsen!
A feszülési érzettel járó jóllakást célszerű elkerülnöd, mert a bajok melegágya lehet. Ha úgy érzed, hogy képtelen vagy úrrá lenni a fekélyes vastagbélgyulladás tünetein, legalább öt napon keresztül vezess étkezési naplót – tehát írd le, mikor, mit és mennyit eszel, iszol –, s azzal térj vissza az orvosodhoz!

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!