Házikedvencek a háborúban. Megrendítő történetek Ukrajnából – így segíthetsz

Házikedvencek a háborúban. Megrendítő történetek Ukrajnából – így segíthetsz

Címlap / Életmód / Család / Házikedvencek a háborúban. Megrendítő történetek Ukrajnából – így segíthetsz

A háború is bizonyítja, hogy mennyire fontosak a kedvencek az emberek életében, hiszen rengetegen érkeznek a határokra kutyával, macskával, papagájjal, vagy éppen hörcsöggel. Ezek a képek egyben megrendítőek, ugyanakkor szívmelengetőek is, hiszen azt bizonyítják, hogy ők is családtagnak számítanak.

A támadások kezdete óta számtalan Facebook-csoport alakult Ukrajnában és itthon is, ahová folyamatosan érkeznek a háziállatokkal kapcsolatos segítségkérő posztok. Vannak, akiknek elszökött a kutyája, mások befogadót keresnek a kedvencüket, illetve olyan szállást keresnek, ahová velük tarthat a kisállatuk is.

A menhelyek lakói és az ott dolgozók folyamatos életveszélyben vannak a rendszeres támadások miatt, ráadásul az ország legnagyobb menhelyét már elfoglalták az orosz csapatok. Ez több szempontból is nagyon problémás, hiszen nem érkezhet hozzájuk semmilyen adomány, az ott élő háromezer kutya és kétszáz macska ellátásához pedig rengeteg eledelre van szükség. A többi ukrajnai menhely viszont összefogott annak érdekében, hogy segítsenek a többi szervezetnek a befogadottjaik ellátásában.

Nem csak az ukrajnai menhelyek, hanem a határmenti települések és egyre több európai ország dolgoznak azon, hogy megkönnyítsék a kisállatok helyzetét. Ők is hatalmas stressznek vannak kitéve, hiszen nem csak a lövések és robbanások ijesztő és bénító hangjával találkoznak, hanem menekülés közben tömegben, idegen helyen vagy bezárva kell eltölteniük akár napokat is.

Ruslan Lytvyn/depositphotos.com

Megindító történetek

A legtöbben nem mozdulnak a házikedvenceik nélkül, a róluk készült fotókat számtalan oldalon látni. Az egyik legemlékezetesebb talán arról a családról készült, aminek tagjai 17 km-en át felváltva vitték az idős németjuhász kutyájukat, hogy mindannyian biztonságban odaérjenek a lengyel határhoz. A családnak 3-5 napot kellett volna még autóban töltenie a határig, azonban úgy döntöttek, hogy inkább gyalog teszik meg a hátralévő utat. A 12 éves kutyájuk viszont nem tudott volna ennyit sétálni, ezért vitték őt felváltva, amíg Lengyelországba értek. 

Rajtuk kívül rengetegen érkeznek plusz egy bőrönddel, amiben a kedvencük dolgai vannak. Sok olyan felvételt is lehetett látni, amin ukrán katonák fogadnak maguk mellé kóbor állatokat, így segítve kölcsönösen egymásnak. 

A Magyar Rendőrség egy hete a Facebook-oldalán tett közzé néhány megindító fotót, amik a magyar határnál készültek az állataikkal menekülőkről:

Kharkiv önkénteseinek összefogása

Ukrajna második legnagyobb városát rendszeresen érik légitámadások, azonban az itt működő egyik menhely úgy döntött, azzal segít, hogy folyamatosan keresi és befogadja az utcán kóborló állatokat és gondoskodik róluk. Sajnos a bombák a menhelyet sem kímélték, azonban minden nehézség ellenére folyamatosan fogadják az újabb lakókat, legyen szó macskákról, kutyákról, rágcsálókról vagy madarakról.

Előfordul az is, hogy sebesült állatokat látnak el, ilyen például Bayrakar, a hatalmas fehér kutya, aki azóta a menhely hőse és kabalája is egyben. A nevét egyébként egy török drónról kapta, amit az ukrán hadsereg használ. Bayrakar orvosi ellátásra szorul, de már jó kezekben van, gyógyul és gazdit is keres. A menhely egyik alapítója, Olga Ilyunina nyilatkozott a Daily Beast-nek, ahol elmondta, hogy már a háború kezdete előtt eldöntötték, hogy nem hagyják el a várost, folytatják a munkát és segítik az állatokat.

Menhely a lengyel határnál

A legtöbb állattal érkező Lengyelországba menekül, egy német szervezet pedig fel is állított egy menhelyet, a határon, hogy segítsenek. Az itt dolgozó önkéntesek igyekeznek mindent megtenni az állatokért, hiszen számukra is hatalmas traumát jelent a háború. Mindent megtesznek azért, hogy a lehető legjobban érezzék magukat a menekülő négylábúak. Vannak köztük olyan kutyák is, akik eddig az utcákon kóboroltak, őket az önkéntesek mentették meg.

A menhely élelmet is szállít a Lvivben élő gazdik számára, hiszen sok esetben még emberi ételt sem lehet vásárolni a háborús övezetekben. Innen szintén önkéntesek viszik tovább az állatoknak szánt adományokat a kisebb településekre. Sajnos szomorú felhangja is van a történetnek. Az egyik önkéntesük, Anastasiia Yalankaya két társával pont állateledelt szállított, amikor támadás érte őket és mindhárman életüket vesztették.

Országokon átívelő összefogás

A legtöbb nemzetközi állatvédő szervezet arra buzdítja az országokat, hogy lazítsanak az állatok karantén szabályain, lehetőleg rövidítsék le őket, vagy engedélyezzék, hogy a gazdáik több időt tölthessenek együtt az ott lévő kedvenceikkel. Ezen kívül állatorvosok, menhelyek és állateledel gyártók fogtak össze annak érdekében, hogy segítsenek. Berlinben például pont ez történt, az állatorvosi ellátásért és az élelemért is nagyon hálásak azok, akik a kedvenceikkel menekülnek. Angliában pedig március 13-án jelentették be, hogy a kormány az Ukrajnából ékrező állatok karaténja kapcsán felmerülő költségeket teljes egészében állja.

Fotoreserg/depositphotos.com

Emberség az embertelenségben

Ezek a történetek és képek tökéletesen szemléltetik, mennyien tekintik családtagnak az állataikat. Arról nincs pontos adat, hogy összesen hány állatot menekítettek ki a gazdáik. Az IFAW (Nemzetközi Állatjóléti Alap) szerint viszont az biztos, hogy több százezerre tehető a számuk.

Az ENSZ adatai alapján ugyanis körülbelül 2 millióan hagyták el Ukrajnát, ha pedig ehhez hozzávesszük, hogy az európai átlaghoz hasonlóan nagyjából az ukrán családok felének van kisállata, akkor akár 1 millió állattal is lehet számolni.

Az NPR cikke szerint több, az eseményekről tudósító fotós is szemtanúja volt annak, mennyit segíthet a házikedvencek jelenléte a gazdáiknak. A gyerekek figyelmét elterelik kicsit a borzalmakról, hiszen törődésre szorulnak, emellett nyugtatólag hatnak mindenkire. A fotósok által látottakat pedig már számtalan kutatás is igazolta. Az állatok a feltétlen szeretetüknek, társaságuknak köszönhetően segítenek a stressz és a magány enyhítésében. A róluk való gondoskodás pedig erőt adhat a gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. 

Fontos tehát, hogy minden lehetséges módon segítsenek a különböző országok, szervezetek, önkéntesek a menekülőknek abban, hogy házikedvencükkel együtt biztonságban átjussanak a határokon.

palinchak/depositphotos.com

Hogyan segíthetsz?

Szállásokra nagyon nagy szükség van, illetve érdemes a határmenti településeken lévő állatmenhelyek oldalait követni. Ők naprakészek és pontosan tudják, éppen mire van a legnagyobb szükség. Ez a Facebook-csoport koordinálja az ukrán határ közelében lévő állatvédelmi segítséget, érdemes figyelni őket, hiszen szálláskeresőknek, illetve az Ukrajnában maradt állatoknak is tudsz segíteni rajtuk keresztül. 

A nyíregyházi PCAS Állatmentő Egyesület szintén rengeteg módon segít a határon átkelő állatoknak és az Összefogás az Állatokért Alapítvánnyal együttműködve az ukrajnai menhelyeknek is. 

VIDEO 2024 legszebb sminktrendje, a gyöngyházfényű smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!