Gyomorrontás? Herpesz? Gyógynövényekkel a leggyakoribb betegségek ellen

Gyomorrontás? Herpesz? Gyógynövényekkel a leggyakoribb betegségek ellen

Címlap / Életmód / Egészség / Gyomorrontás? Herpesz? Gyógynövényekkel a leggyakoribb betegségek ellen

Természetes megoldást keresel? Összegyűjtöttük a leggyakoribb egészségügyi problémák esetén hasznosítható gyógynövényes tippeket, és persze arról is szólunk, hogy mikor muszáj orvoshoz menned.

Ajakherpesz

Készíts erős teát tölgyfakéregből, kamillából, citromfűből, körömvirágból, zsályából, kasvirágból és kakukkfűből, és vattapamacs segítségével naponta többször vidd fel a hólyagos felületre.

Amennyiben ezt túl összetettnek érzed, 3-5 csepp propolisz is hatékony fegyvert jelent a sebecskék ellen, egy evőkanál aloe vera géllel elkeverve. Harmadik alternatívaként pedig 10 csepp szezámmag- és teafaolajat vegyíts csavaros üvegben.


Csodanövény! Hogyan és mi mindenre alkalmazhatod a kamillát?


Megelőzheted a bajt, ha még a kisebesedés előtt, a feszülő érzet jelentkezésekor Bach-virágterápiás elsősegély-cseppel kezeled az érintett részt.

Fordulj orvoshoz, ha a panaszok két hétnél tovább fennállnak, más testtájra is átterjednek, esetleg kísérőtüneteik (pl. láz, fejfájás) is vannak!

Gyomor-bélrendszeri gyulladás

Egyenlő arányban keverj össze kamillát, közönséges párlófüvet, borsmentát és fahéjat, aztán pedig ötödik összetevőként add hozzájuk a következők valamelyikét: szederlevél, palástfű, libapimpó vagy áfonyalevél – tetszés szerint.

Az ezekből készült nem túl erős teából kortyolj naponta háromszor, lehetőleg másfél órával étkezés után. Ugyancsak segít, ha friss papaját csempészel az étrendedbe, illetve édesítetlen gyömbérteát is iszol.

A vérontófű- és a tölgyfakéreg-tinktúra is hasznos, ezek egyikéből naponta háromszor tíz cseppre lesz szükséged, evés után nagyjából egy órával.

Csecsemővel, kisgyermekkel, idős vagy krónikus betegségben szenvedő pácienssel viszont inkább irány az orvos – és akkor is, ha a hasmenés vagy a hányás egy napnál tovább húzódik.

Húgyúti gyulladás

A következő növényekből válassz ki ötöt, és készíts belőlük teát úgy, hogy egyenlő arányban kevered el őket: aranyvessző, nyírfalevél, vízitorma, cickafark, kamilla, kerti sarkantyúka, vesetealevél (más néven macskabajusz), iglicegyökér, árvacsalán, zsurlófű.

Naponta háromszor egy csészényit igyál a keverékből, édesítetlenül.

A kamillás ülőfürdő szintén a segítségedre lehet, amelyhez egy marék gyógynövényt kell forrásban lévő vízzel leöntened, leszűrnöd, s a kellemesen meleg fürdővízbe keverned.

A friss vagy szárított tőzegáfonya pedig kitűnő a megelőzésre.

Láz, hidegrázás, hátfájás, hányás és rosszullét esetén azonban rögtön fordulj orvoshoz, mert fennáll a vesemedence-gyulladás veszélye!

Akkor is szakértői segítségre van szükség, ha egy-két napon belül nem enyhülnek a tünetek.

Ízületi gyulladás

Az ízületi gyulladás csillapodását szerencsére belsőleg és külsőleg is elősegítheted a gyógynövények segítségével.

Teához egyenlő arányban keverj össze csalánt, aranyvesszőt, nyírfalevelet, fűzfakérget vagy nyárfalevelet, illetve mezei zsurlót vagy gyermekláncfüvet – ez összesen ötféle összetevőt jelent. Az érintett részre pedig reggel és este kenj árnika- vagy feketenadálytő-krémet!

Állapotod javulásához érdemben hozzájárulhat a szakszerű borogatás, ám ennél a meghűlés elkerülésére tekerd vékony törölközőbe a jégakkut vagy a hideg vízzel teli tömlőt.

Kipróbálhatod a népi gyógyászat klasszikusának számító túróborogatást is.

Fontos, hogy a fájdalom okának felderítéséért mindenképpen célszerű orvoshoz menni!

Fogínygyulladás

Ahhoz, hogy a vérzéssel és fájdalommal járó betegség alábbhagyjon, reggel és este fogmosás után egy-két percig öblögess mirhából, kamillából vagy zsályából készült teával úgy, hogy a folyadékot szájvíz módjára átszívod a fogaid között, alaposan megforgatod a szádban, végül kiköpöd.  

Fontos, hogy utána ne végezz mással öblítést, még vízzel sem! Emellett pedig a szederlevélből, tölgyfakéregből, palástfűből, csodamogyoró-kéregből, kamillából, ratanhiagyökérből vagy feketeribiszke-levélből készült teát is ihatsz.

A legegyszerűbb módszer pedig, ha egy pohár vízhez négy csepp teafaolajat adva öblögetsz. Régóta elhúzódó panaszok, valamint a fogak meglazulása esetén irány a fogorvos!

Cikkünkhöz Aruna M. Siewert: Növényi antibiotikumok – A természet titkos fegyverei (Central Médiacsoport Zrt., 2015) c. könyvét használtuk fel.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!