A környezetünkben nap mint nap sok olyan zaj vehet körül minket, amelyet bosszantónak ítélünk meg, főleg ha közben például dolgozunk, tanulunk vagy aludni szeretnénk. Még bosszantóbb tud lenni, ha az a zaj valójában nem is körülöttünk van, hanem a fülünkben halljuk. Lehet szó zümmögésről, kattogásról, suhogásról vagy bármilyen típusú zajról, közös bennük, hogy általában a fej vagy a fül belsejéből, nem pedig külső forrásból származnak. Ha te is tapasztaltál már hasonlót, szerencsére van egy növény, ami a te panaszaidon is enyhíthet.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Hogyan ismerheted fel a fülzúgást?
A fülzúgás legalapvetőbb tünete a hallásprobléma, amelyet az okoz, hogy más, a fülében vagy a fejében keletkező hangok elvonják a figyelmét a környezetében lévő hangokról. Ez pedig elsősorban szédülést okozhat. Mivel azonban sok más problémához vezethet, elsősorban egy szakképzett orvosnak kell diagnosztizálnia. Ami talán a legelkeserítőbb az egészben, hogy szubjektív fülzúgás esetén a betegek olyan sajátos hangokat hallanak, amelyeket senki más nem hall. Objektív fülzúgás esetén a beteget vizsgáló orvos bizonyos esetekben meghallhatja azokat a hangokat, amelyeket a beteg közelről hall.
Mi okozhatja?
A fülzúgást számos betegség okozhatja, és ezen esetek mindegyikének más-más kezelési módja van, az adott diagnózishoz igazítva. Ha a fülzúgást trauma okozza, akkor általában mindkét fülben egyszerre figyelhető meg, mivel mindkét fület hasonló típusú hallásproblémák érintik, és ezt követően azokhoz igazított gyógyszerrel kezelendőek. Egy másik eset, ha a fülzúgás pusztán azért jelentkezik, mert az életkor előrehaladtával a fülkagyló már nem tud megfelelően jeleket küldeni az agynak. Ilyenkor az agy könnyen összekeveredik a kapott információtól, és nem tudja megfelelően végezni a munkáját.
Fülzúgást okozhat az is, ha a páciens bizonyos típusú gyógyszerekkel hosszú ideig érintkezik. Bizonyos antibiotikumok és a kinin (láz- és fájdalomcsillapító, illetve gyulladáscsökkentő hatásai vannak) ugyanis rendkívül káros hatással lehetnek a hallórendszerünkre, ami akár fülzúgáshoz is vezethet. Más esetekben a nagyon hangos zene folyamatos expozíciója okozhatja a fülzúgást – ez leggyakrabban a fiatal felnőtteknél fordul elő. Egyes esetekben pedig az akusztikus neurinóma (egy jóindulatú daganat) okozza a fülzúgást.
A cikk folytatódik, lapozz!