VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A családon belüli erőszak hivatalosan az, amikor „egy családtag, házastárs-élettárs vagy expartner megkísérel, vagy meg is valósít olyan magatartásokat, amelyekkel a másik fél (családtag, élettárs stb.) fölött hatalmat – testi, lelki, anyagi vagy jogi dominanciát – gyakorol.”
Ebbe beletartozhat – a lelki terroron túl – szidalmazás, verekedés, súlyos testi sértés, életveszélyes fenyegetés, de számtalan más módon is megvalósulhat. Leggyakrabban fizikai-, szexuális-, érzelmi-, lelki erőszakként, a bántalmazott személy pénzügyi-, baráti-, családi kapcsolatának korlátozásaként jelentkezik. A lényeg, hogy a bántalmazó fél hatalmat gyakorol a bántalmazott felett.
Ez a fajta erőszak mindenkit érinthet korra, nemre, etnikai és szexuális hovatartozásra való tekintet nélkül.
Bár kétségkívül leggyakoribb formája az, amikor a férfi partner bántalmazza a nőt, de a felmérések szerint például a leszbikus kapcsolatban élő nők 44 százaléka, a biszexuális nőknek pedig 61 százaléka szenvedett már el erőszakot partnere által. A családon belüli erőszak a férfiakat sem kíméli, mindegy 15 százalékukat érinti élete során.
Az alábbi 5 felkavaró tény segít megérteni a probléma súlyosságát.
1. Bárhol előfordulhat
Tévhit, hogy ez a fajta bántalmazás a tanulatlan, szegény és kisebbségi társadalmakban fordul elő túlnyomó többségben. Családon belüli erőszak minden társadalomban előfordul, függetlenül a fejlettségi szintjétől, sőt, a társadalom minden rétegében, jövedelemtől és iskolázottságtól függetlenül.
A cikk folytatódik, lapozz!