Fájások a szülés előtt és közben

Fájások a szülés előtt és közben

Címlap / Életmód / Család / Fájások a szülés előtt és közben

Azt minden nő tudja, hogy a várandósság fájdalmakkal jár, ám az igazi tetőpont mégis csak maga a szülés, amit persze határtalan boldogság követ. Sokan félnek ettől a nehézségekkel járó folyamattól, mások inkább úgy állnak hozzá, hogy szükséges rossz. De azért azt mindenkinek tudnia kell, milyen fájásokra kell számítani a várandósság folyamán és a szülőszobán.

Korai fájások

A korai fájások a görcsökhöz hasonlítanak, és akkor jelentkeznek, amikor a baba még nem kész rá, hogy megszülessen, ám mégis valamilyen probléma adódott odabenn, amit ily módon próbál meg jelezni a szervezet. 
  Az idő előtti fájásokkal mindenképpen orvoshoz kell fordulni, kiemelten akkor, ha vérzés is társul a pocak megkeményedéséhez, ugyanis a kezeletlen probléma a babának és a mamának is egyaránt komoly panaszokat okozhat, sajnos akár vetélést, koraszülést is. 
  Korai fájások esetén előfordul, hogy ágynyugalmat javasolnak a kismamának, esetleg – a hátralévő időtartamtól és a probléma mértékétől függően– akár az is lehet, hogy a szülésig benn kell maradnia a kórházban.

Fordulási fájások

A fordulási, avagy leszálló fájások a legtöbb kismama esetében a szülés előtt néhány héttel jelentkeznek, illetve, ha már van baba a családban, akkor többnyire néhány nappal a nagy alkalmat megelőzően. 
  Sokan észre sem veszik az inkább enyhébbnek mondható fájdalmakat, ami során a baba megfordul, alkalmazkodik a szüléshez megkívánt pozícióhoz. Annál inkább szembetűnőbb a pocak átalakulása, aminek az idáig feszes, „előreálló” formája megváltozik, sokkal inkább az alsó részre koncentrálódik a súlya, hiszen immáron itt fekszik a baba.

Jóslófájások

A jóslófájások – ellentétben a korai fájásokkal – már nem jeleznek veszélyt sem a baba, sem a mama életében. Sok leendő anyuka megijed ezektől a fájdalmaktól, amik általában a has alsó felén, rendszertelenül jelentkeznek, pedig ezek csak arra utalnak, hogy odabent minden készen áll a kisgyermek megszületésére, már csak pár hét, vagy pár nap van hátra a szülésig.
  A jóslófájások – a méh enyhébb összehúzódásaival – egyúttal a babát is felkészítik a nagy eseményre, hiszen azt minden kismama tudja, hogy ez a procedúra nem csak az anyukának, hanem a kisgyermeknek is igen fájdalmas és megerőltető. 

Tágulási fájások

A tágulási fájások egyértelműen elkülöníthetőek a jóslófájásoktól, hiszen ezek már rendszeresen, jól követhető időpontokban jelentkeznek és egyre erőteljesebbé, sűrűbbé válnak. A tágulási fájásoknak a szerepük a baba koponyájának beillesztése a medencebemenetbe, miközben a magzat felveszi a születéshez optimális pozíciót, illetve, hogy a méhszáj kitáguljon akkorára, hogy kiférjen rajta a kisbaba.
  Ezek a fájások a kezdetekben húszpercenként jelentkeznek, majd egyre rövidülnek, akár egy-félperces változatokra. 

Kitolási fájások

A kitolási fájások takarják lényegében magát a szülést. Mire a méhszáj kitágul, a baba felvette a megfelelő pozíciót és készen áll a világrajövetelre, a kitolási fájások segítségével végighalad a szülőcsatornán. (Csak akkor tud előrehaladni a magzat, amikor a fájás jelentkezik.) 
  A kitolási fájdalmak nem jelentkeznek olyan sűrűn, mint az utolsó szakaszban levő tágulási fájások, de természetesen sokkal hevesebbek. Ennek ellenére ezt nem érzékeli olyan nagymértékben a legtöbb kismama, hiszen a pihenési szakaszok tényleg a pihenésről szólnak, ráadásul vigaszt nyújthat, hogy ez már tényleg a szülés utolsó fázisa, néhány percen belül megszületik a kisbaba.

A lepény leválást kísérő fájdalom

A születés után a méh kitisztítja önmagát, megszületik a méhlepény is, ami egész idáig óvta és táplálta a babát. Erre a procedúrára a szülés után néhány perccel vagy – természetes úton –néhány órával kerül sor, s az utolsó fázis sokszor akár erősebb vérzéssel is járhat. 
  A jelenlegi szakmai irányelvek szerint a leválást csak vészhelyzet esetén szabad meggyorsítani, esetleg az egyértelmű leválás esetén óvatosan beavatkozni, ellenkező esetben meg kell várni, amíg a méhlepény magától kilökődik.

VIDEO 6 dolog amit soha ne érints meg más házában

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!