Ezért jobb, ha nem újévi fogadalmakkal akarod átalakítani az étrendedet – Bartalos Zsófia dietetikus válaszol

Ezért jobb, ha nem újévi fogadalmakkal akarod átalakítani az étrendedet – Bartalos Zsófia dietetikus válaszol

Címlap / Életmód / Egészség / Ezért jobb, ha nem újévi fogadalmakkal akarod átalakítani az étrendedet – Bartalos Zsófia dietetikus válaszol

Újév kezdetén sokan kapunk kedvet egy-egy fogadalomhoz, a legtöbbünk lelkesedése azonban aligha tart tovább néhány hétnél. Különösen igaz ez a különféle életmódbeli változtatásokra és diétákra is, éppen ezért nem biztos, hogy jó ötlet újévi fogadalmakhoz kötve megpróbálnod átalakítani az eddigi szokásaidat.

Bartalos Zsófia dietetikus tanácsaival azonban hatékonyabban kezdhetsz bele tudatos étrend- és életmódbeli változtatásokba, amelyek aztán hosszú távon is valószínűbb, hogy a javadra válhatnak.

Mekkora hagyománya van idehaza annak, hogy az év elején különféle diétákba kezdjünk?

Igen nagy hagyománya van ennek, bár nem csak Magyarországon. Ennek a legfőbb okai között szerepel egyrészt, hogy az ünnepi időszak egyenlő a bőségesebb fogyasztással, másrészt megkezdődik egy új év, amikor új célok, új fogadalmak születnek. 

Inkább a rövid vagy a hosszú távú diéták népszerűek ilyenkor?

Sajnos a szakmában a legtöbbször azt tapasztaltam, hogy a rövid távú diétákat részesítik előnyben az emberek. Amely bizonyos szempontból érthető, hiszen ki ne akarna a felesleges súlytól mihamarabb megszabadulni.  

Miért fulladnak olyan gyakran kudarcba ezek a próbálkozások?

Amiért az ilyen próbálkozások kudarcba fulladnak, az általában a nem jól megválasztott diéta. Mivel törekednek az emberek a minél gyorsabb és látványosabb eredmény elérésére, sokszor igen drasztikus és szélsőséges változtatásokat kell beiktatni. Ezek a diéták rendkívül gyors fogyást ígérnek, amely kecsegtető a legtöbb ember számára. Azt el kell mondani róluk, hogy bár testsúlycsökkentés céljából valóban hatásosak tudnak lenni, ez közel sem jelenti azt, hogy az egészséget szolgálják, sőt a legtöbb esetben a leadott súly vissza is tér idővel. 

A gyors súlycsökkenést általában azzal érik el, hogy egy teljes élelmiszercsoportot (pl. gabonatermékeket), makrotápanyagot (pl. szénhidrátot) megvonnak, lerövidítik az étkezési időintervallumot a nap folyamán, nagyon szélsőséges esetben a szilárd táplálékot is korlátozzák egy időre. Mivel a bevitt energia drasztikusan lecsökken, a testsúly is elkezd csökkeni. Azonban az ilyen diétákat szinte képtelenség hosszú távon fenntartani. Okozhatnak komoly egészségi károkat, és lelkileg is megterhelőek lehetnek.

AleksandarGeorgiev/istockphoto.com

Hogyan érdemes elkezdenünk átalakítani az étrendünket, ha kiegyensúlyozottan és egészségesen szeretnénk táplálkozni?

Első lépésként mindenképpen egy szakember felkeresését javasolnám. Érdemes néhány szűrővizsgálaton részt venni (függetlenül a fogyási szándéktól is, legalább évente), hiszen egy esetleges probléma nehezítheti a folyamatot és nagyban befolyásolja a személyre szabott étrendi változtatásokat. Miután a konzultáció megtörtént az orvossal, ekkor következik egy dietetikus felkeresése, aki az igényekhez, egészségi állapothoz igazodva tudja tanácsokkal ellátni a pácienst. 

Sokan saját meglátásuk szerint, vagy az internet (különböző oldalak, celebek, influencerek) segítségével állnak neki a változtatásnak. Sajnos az a tapasztalatom, hogy nagyon sok esetben az ilyen próbálkozások kudarcba fulladnak, mert nincsenek meg a szükséges alapismeretek, nem marad fenn a motiváció vagy nem megfelelő a módszer. 

Vannak olyan élethelyzetek, amelyekben egyáltalán nem jó ötlet diétákkal próbálkoznunk?

Természetesen vannak. Bár kifogásokat szinte minden élethelyzetben lehet találni, de ha elszántak vagyunk, akkor is lehetnek olyan események, amelyek nagyban megnehezítik a célok elérését. Ilyen lehet egy felbukkanó egészségügyi probléma, amikor még nincs meg a pontos diagnózis, egy lelkileg megterhelő időszak, feszített munka, egy vizsgaidőszak. 

De hogy kellemesebb dolgokat is említsek, a várandósság, költözés, egy hosszabb utazás, nyaralás. Ilyen esetekben egészen biztosan nem az lesz az elsődleges cél, hogy az életmód megváltozzon, emiatt könnyen lehetnek kisiklások, és a sikertelenség tovább rontja a tartós eredmények elérését. 

Hogyan alakítsuk a napi vízbevitelünket?

Bár sokan nem gondolják, de a folyadékfogyasztás legalább annyira fontos tud lenni, mint az elfogyasztott ételek. Mindenki számára evidens, hogy a nyári hőségben több folyadékot fogyasztunk, de nem szabad elfelejteni, hogy ez télen is nagyon fontos.

Ajánlások alapján, felnőtteknek javasolt napi 8 pohár (2-2,5dl) folyadékot fogyasztani, amelyből a legtöbb lehetőleg szénsavmentes ásványvíz, víz legyen. 

Ezt lehet színesíteni teával, kakaóval, limonádéval, legkevésbé javasolt cukros üdítővel. Az alkoholos italok és a kávé ebbe nem beszámolandó! Miért szükséges az elegendő folyadék? Szabályozza a teltségérzetet és az éhségérzetet, segíti az emésztést, szabályozza a vérnyomást, szükséges a megfelelő izommunkához és bizonyos vitaminok oldódásához. 

bymuratdeniz/istockphoto.com

Mekkora hangsúlyt fektessünk a testmozgásra?

Sok esetben (főleg a szélsőséges divat diétáknál) nehéz lemondani a kedvenc ételeinkről. (Zárójelben jegyezném meg, hogy egy kiegyensúlyozott, személyre szabott étrend esetén erre nincs szükség.) Ilyenkor megoldásnak tűnhet, ha az eddigiekhez képest jóval több mozgást beiktatunk a napjainkba. Ez bizonyos mértékig hozhat is testsúly csökkenést, egy jól megválasztott sport esetén, de ha az étkezésben nincs változás, akkor a folyamat lassul és meg is áll. 

Rendkívül fontos a sport! Olyat kell választani, amit örömmel csinál az ember. Az izmok növekedése, szinten tartása segíti az energiafelhasználást, a mozgás jótékony hatással van a keringési rendszerre, emésztésre, csontrendszer egészségére és a lelki állapotunkra is. Fokozatosan érdemes felépíteni, főként, ha eddig nem volt jelen az életünkben. Ami a legfontosabb, hogy csak a táplálkozás megváltoztatásával együtt lehet tartós eredményeket elérni. 

Mit tehetünk azért, hogy egész évben kitartson a lelkesedésünk?

Sajnos azt kell, hogy mondjam, nincs olyan ember, aki egy egész éven át ugyanolyan lelkesedéssel hajtja a céljait. A legelső és legfontosabb lépés, hogy megtaláljuk a legfőbb indokot, amiért ezt szeretnénk elkezdeni, és tudatosítani kell magunkban, hogy ez nem egy sprint, hanem egy hosszútávfutás. Ha a kezdőlökés megvan, onnantól kezdve érdemes kisebb, rövid távú célokat felállítani, pl. jövő héttől még egy alkalommal többször elmegyek futni, vagy a napi két péksüteményből az egyik helyett gyümölcsöt eszem. 

Az, amikor már tapasztaljuk a változást, jobban érezzük magunkat a bőrünkben, még nagyobb löketet fog adni annak, hogy folytassuk, és az egész folyamat szépen az életünk részévé válik, és már nem egy feladatként fogunk tekinteni rá, hanem ez lesz a természetes. 

Mindenki elfárad néha, akár testileg, akár lelkileg, vannak időszakok amikor elveszik a motiváció, másra összpontosítunk. Ilyenkor mindig az a fontos, hogy tudjuk, mikor van szükségünk egy kis pihenőre, de legyen egy szeretett rendszerünk, amibe a pihenés végén nyugodt szívvel térünk vissza.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!