4 étkezésbeli változás, amivel rengeteget segítesz a bolygónak

4 étkezésbeli változás, amivel rengeteget segítesz a bolygónak

Címlap / Életmód / Táplálkozás / 4 étkezésbeli változás, amivel rengeteget segítesz a bolygónak

Hiszed vagy sem, a klímaváltozás ellen a konyhában tehetsz a legtöbbet – mivel nem tudjuk megfékezni a legnagyobb környezetszennyezőket, nem árt, ha a saját életmódunkon változtatunk, amivel még mindig segíthetünk a környezeten is.

Bármilyen ijesztően hangzik is, az élelmiszertermelésünk az üvegházhatású gázok kibocsátásának 30 százalékáért felelős. Az Oxfordi Egyetem kutatása szerint ha nem teszünk ellene semmit, akkor még úgy sem lehet majd lelassítani a klímaváltozást. Így a párizsi klímaegyezményben foglalt 2 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés is elérhetetlenné válik. 

Az élelmiszeripar folyamatai során rengeteg minden emeli a légköri káros anyagok szintjét. A teljesség igénye nélkül például az erdőirtás, műtrágyák előállítása, juhokból, tehenekből és kecskékből származó metán, trágya, rizstermelésből származó metán, valamint az élelmiszer-előállításban és az ellátási láncokban használt fosszilis tüzelőanyagok.

Az egyetem kutatása szerint az élelmiszeripari kibocsátások csökkentése elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy elérjük a párizsi egyezményben foglalt pesszimistább célkitűzést is.

A tanulmány szerint 2020 és 2100 között, ha nem változtatunk semmit, 1356 gigatonnányi szén-dioxid kibocsátásáért lesz felelős az iparág. Még akkor is, ha minden más forrásból teljesen elzárjuk a károsanyag-kibocsátást, kevés lesz a 2 Celsius-fok eléréséhez.

De mit tehet valaki, aki szeretne maga is hozzájárulni ahhoz, hogy megfékezzük a klímaváltozást, de, mondjuk, nem egy nagy agrárvállalat feje, és nem is erdőirtással keresi a kenyerét? Apróbb változtatásokkal segíthetünk mi is, és irányíthatjuk arrafelé az iparágat is, hogy fenntarthatóbb és környezetkímélőbb legyen.

Mediterrán diéta
istockphoto

1. Térj át a mediterrán diétára!

Az olyan étrendek, mint amilyen például a mediterrán is, azért különösen jók, mert bővelkednek növényekben, és kevés bennük a hús. Ez pedig már magában nagyon sokat segít abban, hogy környezettudatosabb legyen az étrended.

A húsfogyasztás, ezen keresztül az állattartás az ipar egyik legszennyezőbb formája, így már azzal is rengeteget tehetsz, ha heti kétszer-háromszor fogyasztasz csak húst ebédre vagy vacsorára. Helyezd előtérbe a hazai édesvízi halakat, vagy szabadtartásból származó szárnyasokat és fogyassz minél több szezonális zöldséget és gyümölcsöt!

2. Ne edd túl magad!

Nézzünk szembe a tényekkel: a fejlett országokban az emberiség nagy része folyamatosan túl sokat eszik, nem véletlen, hogy túlsúlyosak vagyunk. Magyarország ebben Európában az élvonalban jár, mi vagyunk az egyik legkövérebb nemzet, ez pedig magával hozza azt is, hogy az egyik legbetegebb is.

Ha csak annyit ennénk, amennyire szükségünk van, és annyi kalóriát vinnénk be, amennyit el is égetünk, a bolygónk és a szervezetünk is sokkal boldogabb lenne.

3. Figyelj az élelmiszerhulladékra!

Az hagyján, hogy sokkal többet fogyasztunk, mint amennyire szükségünk volna, de az is biztos, hogy sokkal több ételt is dobunk ki. Ez pedig nagyobb probléma, mint a túlfogyasztás, mert az élelmiszerbevitelnek egyszer csak van egy határa, az étel kidobásának azonban nincs.

Ha csak annyi élelmiszert vásárolnánk, amire tényleg szükségünk van, lényegesen csökkenne a kereslet. Nem kellene annyi növényt termeszteni, annyi állatot tartani, és annyi mindent feldolgozni környezetszennyező módszerekkel.

Ha mégis többletélelmiszered lenne, bátran fagyaszd le, majd használd fel a legközelebbi főzés alkalmával! Így még egy étkezésed biztosítva lesz és semmit sem kellett kidobnod.

Zöldség, gyümölcs fagyasztás
istockphoto

4. Tudd, hogy mi okoz környezeti károkat!

Azt azért már nagyon sokan tudják, hogy a túlzott húsfogyasztás káros a környezetre – de ugyanúgy gond lehet például a túlhalászással, vagy a Távol-Keleten a keményítőtartalmú növények, például a rizs fogyasztásával is.

Azzal, hogy helyi, országunkon belül termesztett/tenyésztett élelmiszereket választunk, csökkentjük az ökolábnyomunkat, hiszen a helyi termékek minimális szállítást igényelnek. Ideje tehát elkezdeni helyi piacokra/vásárokra ellátogatni, és körülnézni a kistermelők áruja közt, de a hipermarketekben sem nehéz megtalálni a magyar termékeket!

Ha mindezeket figyelembe vennénk, akkor számítások szerint 11 millió ember életét lehetne megmenteni. Ezzel együtt pedig minimalizálni lehetne az üvegházhatású gázok kibocsátását az élelmiszeripar területén.

Forrás

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!