A D-vitaminnak lassan minden szupererőt felrónak, legújabban még akár a koronavírus ellen is hatásos lehet – kiderült azonban, hogy az egyik leggyakrabban emlegetett jó hatása, a depresszió enyhítése egyáltalán nem igaz.
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
Az elmélet, hogy a D-vitamin segíthet a depressziós tüneteken, már évek óta állja a helyét. Ha valakinek télen rosszabb a kedve, azt mondjuk, nem éri elég napfény. Ha búslakodik nyáron, kiküldjük a szabadba, hogy magába szívjon egy kis D-vitamint. A Massachusetts Állami Kórház kutatása szerint azonban felültünk az álhírvonatra, soha nem volt ugyanis komolyan biztosítva, hogy a D-vitamin és a depresszió enyhülése között kapcsolat lehet. Fontos azonban kijelenteni, hogy a szakértők a D-vitamin tablettákat, és nem a természetes módon termelődő D-vitamint vizsgálták.
Mi a különbség a kettő között?
Van ugyanis a kettő között különbség: a D-vitamint alapvetően a szervezet állítja elő magának megfelelő mennyiségű napfény hatására. Ha nem ér minket elég napfény, akkor szoktunk az étrendkiegészítők felé fordulni, amelyek – elméletben – ugyanolyan hatásosak, mint egy félórás napozás, és megnövelik a szervezetben a D-vitamin mennyiségét. Csakhogy, a mostani kutatás szerint legalább is biztosan, nem nyújtanak annyi pozitív hatást, mintha magunknak termelnénk azt a bizonyos vitamint.
A kutatás elég számottevő volt: több mint 18 ezer férfi és nő vett benne részt, mindegyikük 50 év feletti. A csoport fele mindennap D3-vitamint szedett, a másik fele pedig placebót kapott. Egyik sem tudta, hogy ki szedi valójában a vitamint, és ki a hatástalan pirulát. A kutatás időtartama is kiemelkedő: a szakértők 5 évig követték végig, mi történik a résztvevőkkel.