Így kezeld a barátnődet, ha úgy érzed, visszatart

Így kezeld a barátnődet, ha úgy érzed, visszatart

Címlap / Szerelem / Így kezeld a barátnődet, ha úgy érzed, visszatart

Húszas éveim közepén történt egy nagy váltás az életemben, mert ekkor elbúcsúztam jó néhány barátomtól, barátnőmtől.

Úgyis mondhatom, megragadtam egy félreértést annak érdekében, hogy megszakítsam a közelebbi kapcsolatot azokkal, akik nem szolgálták a fejlődésemet. Ez akkor és ott nem volt éppen könnyű, több sérelmet is le kellett nyelnem, de utólag visszanézve nem is hozhattam volna jobb döntést. Nem feltétlenül tudatosan, de ezek a barátok visszatartottak azokban az előrelépési lehetőségekben, amiket a későbbiek során már gond nélkül megtettem. De hogyan kezelheted a barátnődet, ha úgy érzed, visszatart? Egyáltalán érdemes a folytatáson gondolkoznod vele kapcsolatosan?

Nézd kívülről a helyzetet!

Az egyik volt barátnőmről most már tudom, hogy igazi kontrollmániás volt, és lehet, hogy a mai napig is az maradt. Ezzel alaposan megnehezítette a teljes baráti társaság életét, bár ezt akkoriban egyikünk sem igazán vette észre – csak az tűnt fel nekünk, hogy időnként furcsa reakciói vannak. Például többször előfordult, hogy felrúgta azokat a terveket, amikre mindannyian rábólintottunk, és inkább hazudott nekünk, csak hogy ne kelljen elismernie, amikor vele történt valamilyen rossz dolog. Nem akart szembenézni a saját problémáival, a konfrontálódást pedig minden szinten kerülte. Neki nagyon fontos volt az, hogy mindent és mindenkit irányítson maga körül, személyes tragédiaként élhette meg, amikor ez nem sikerült neki. Sokszor a háttérben mozgatta a szálakat, amiből – el kell ismernem – gyakran ő jött ki „nyertesen”.

Felnőtt fejjel visszatekintve már látom, hogy mindezzel csak a saját önbizalomhiányát próbálta leplezni, a barátai felett gyakorolt kontrollból táplálkozott az egója.

Valószínűleg a kevésbé jól működő kapcsolata is beleszólt abba, hogy így alakult a személyisége, hiszen az ilyen emberek számára a hatalom gyakorlása alapvető – ha a magánéletükben nem tudnak irányítani, akkor megpróbálnak ott, ahol tudnak: munkahelyen, vagy éppen baráti társaságban, anyaszerepben.

Hogyan ismerheted fel?

Nagyon nehéz elvonatkoztatni az érzelmektől és a személyes véleménytől egy-egy barát esetében, de időnként meg kell próbálnod kívülről szemlélni a kapcsolatotokat. Csak ideig-óráig fájó búcsút venni attól a baráttól, aki megpróbál kontrollt gyakorolni feletted, és nyíltan, vagy kevésbé nyíltan befolyásolni akarja a véleményedet.

Az ilyen embert könnyen felismerheted: folyton kisebb-nagyobb hazugságokon, „háttérmunkán” kapod, és egyáltalán nem érzed rajta, hogy őszintén örülne a sikerednek. Ellenben azt azonnal észreveheted, hogy nagyon megsértődik, ha nem az ő iránymutatását, praktikáit követed.

Gyakori, hogy ez az illető semmibe veszi a véleményedet, vagy felülírja a megbeszélteket anélkül, hogy erről téged tájékoztatna, esetleg megmagyarázná, miért viselkedett így.

Intő jel az is, hogy azonnal mártírkodni kezd és megbánást tanúsít, amikor valamilyen hasonló esetben lebukik, de aztán a következő alkalommal ugyanúgy átveszi a kontrollt feletted, vagy akár a komplett társaság felett.

Egy-két beszélgetést persze megér a dolog

Akárcsak a házasságban, úgy a baráti kapcsolatokban is a nyílt kommunikáció az, aminek minden körülmény mellett működnie kell – feltéve, ha tényleg igazi barátságról beszélünk. Én az említett társasággal azért is szakítottam meg a kapcsolatot, mert ez a rész egyszerűen nem működött, hiába próbáltam őszinteségre fogni őket. A végén már annyira sok verziót hallottam egy-egy problémára, hogy nem tudtam, kinek higgyek. Egy idő után célszerűbbnek tűnt a szálak bogozgatása helyett azokra a barátaimra támaszkodnom, akikkel tartalmasan tudtam tölteni az időt, és akikkel szerencsére azóta is harmonikus kapcsolatot ápolok.

Egy-egy olyan helyzet, amiben felmerül a kontrollmánia lehetősége, végső figyelmeztetés lehet számodra is, hiszen a meg nem értés, az irányodba mutatott empátia hiánya egyértelműen arra int, hogy a barátságotok nem fog előrefelé haladni, sőt…

Márpedig az a barát, akivel problémát okoz egy félreértés tisztázása, minden bizonnyal nem akarja a javadat, tehát jó eséllyel kontrollálni (is) fog – egyesek tudatosan, mások tudat alatt.  

Van-e jó módszer a kontrolláló barátnő kezelésére?

Hosszú távon nincs, ahogy egy kontrolláló párkapcsolatra sem igazán lehet felépíteni egy komplett életet. Ennek oka nem az, hogy az emberek nem változhatnak meg, hanem az, hogy a kontrollálás a másik fél lelki eredetű problémája, többek között az említett önbizalomhiányból, adott esetben féltékenységből, irigységből ered, amit viszont nem a te feladatod helyretenni. Különösen nem akkor, ha úgy érzed, nem kapsz elég megértést az illetőtől, és a kommunikációra tett kísérleteid folyton zátonyra futnak.

Kép forrása: pexels.com

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!