Ez a közönséges tea fiatalít és gyógyítja a megfázást

Ez a közönséges tea fiatalít és gyógyítja a megfázást

Címlap / Életmód / Egészség / Ez a közönséges tea fiatalít és gyógyítja a megfázást

Kiirtandó gyom, vagy értékes gyógynövény? A bogáncsról legtöbbünknek vagy Fekete István könyvbéli, kedves puli kutyája jut eszünkbe, a bojtorjánról pedig a gyerekdalokat éneklő együttes, pedig ezeken kívül egy remek gyógynövény is. Nézzük, mi mindenre jó a bogáncs gyökere, illetve a belőle készült tea.

Széppé varázsolja a bőrt

Ugyan a bojtorján levele és magja is egészséges, de leginkább a gyökere van tele minden – számunkra – földi jóval. A bogáncsgyökér pont úgy néz ki, mint a fehérrépa és az ősi kínaiak szerint – mivel a földből jön – „a legmélyebben gyógyít”. Ebben van is valami, hiszen az ásványi anyagokat és vitaminokat a gyökérzet közvetlenül a földből szívja ki.

Fontosabb ásványi anyagai a foszfor, a kálium, a kalcium és a cink vas, a mangán és a magnézium, illetve bővelkedik B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12-, C- és E-vitaminban (A-vitamint csak a bojtorján magja tartalmaz).

A bogáncsból készült kenőcs a bőrre remek hatással van, hiszen az ekcéma, akne és pikkelysömör tüneteit is javítja.

Természetes és erős gyulladásgátló szer, ami antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően az égési sérülések gyógyulását is elősegíti. Kutatások szerint méregtelenítőként is remekül beválik, ami további segítség a bőr szépüléséhez. 

Természetes afrodiziákumként is használhatjuk

Meglepő módon a bojtorján afrodiziákumként is kiváló. Egy 2012-ben végzett kutatás arra jutott, hogy a hímnemű patkányoknál a bogáncsgyökér-kivonat fogyasztása megnövelte az állatok szexuális étvágyát. A kutatók feljegyzései szerint az állatok viselkedése szex-orientálttá vált és mérhetően többször „környékezték meg” a nőstényeket. Ugyan embereken még nem végeztek ezzel kapcsolatos hivatalos felméréseket, azonban „anekdotikus értesülések” szerint is hatásos vágykeltő a bojtorjángyökér. 

Nikolay_Donetsk/depositphotos.com

Tele van rostokkal és antioxidánsokkal

100 gramm bojtorjángyökér 3 gramm rostot tartalmaz, ami jelentős, hiszen az ajánlott napi beviteli mennyiség 12 százaléka. A rostok elengedhetetlenek az emésztőrendszer megfelelő működéséhez, mivel „jó baktériumai” segítenek, hogy az étel zökkenőmentesen és könnyen jusson keresztül a beleken. A bojtorján gyökere tele van antioxidánsokkal is, melyek igazi csodafegyverként funkcionálnak: segítenek szervezetünknek felvenni a harcot a betegségekkel, hiszen képesek megkötni a szív- és érrendszeri betegségeket, gyulladásokat és rákot okozó – továbbá a bőr öregedését felgyorsító – szabad gyököket.

VIDEO A 3 legszebb party smink 2024-re

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»