5 tipp, amivel nagyot ugorhatunk a munkahelyi ranglétrán

5 tipp, amivel nagyot ugorhatunk a munkahelyi ranglétrán

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 5 tipp, amivel nagyot ugorhatunk a munkahelyi ranglétrán

A munkahelyi ranglétra megmászása ugyan kihívásokkal teli, de végül igazán kifizetődő kihívás. Természetesen mindannyian a lehető leggyorsabban szeretnénk egyre feljebb és feljebb törni azokon a bizonyos fokokon, ehhez azonban érdemes tudatosan hozzáállni a feladathoz. Hogyan lépjünk szinteket a munkahelyünkön, ha a motivációnk már megvan hozzá? Íme 5 bevált tipp! (x)

1. Fektessünk időt az önfejlesztésbe!

Akik igazán sikeresek a szakmájukban, azok a szabadidejükben is szívesen foglalkoznak szakmai anyagok tanulmányozásával. Ha igazán motiváltak vagyunk, és a lehetőségeink engedik, akkor rendszeresen vegyünk kézbe szakmai könyveket, illetve kutassunk a neten oktató videók után is.

Szerencsére nem kell minden nap megszállottan tanulni, de ha naponta csupán 45 percet fordítunk önfejlesztésre, az egy hónap alatt már 22 órányi tanulást jelent. Ezzel a munkával pedig hatalmas előnyre tehetünk szert a munkatársainkkal szemben, ráadásul a vezetőségnél is jó pontot szerzünk, ha látják, hogy előre felkészülünk a jövőbeli munkakörünk betöltésére.

TIPP: Napjainkban már milliónyi tréningen vehetünk részt, amit érdemes kihasználni, ha feljebb szeretnénk lépni a ranglétrán. A projektmenedzser képzés az egyik legnépszerűbb választás, hiszen projekteket irányító szakemberekre minden cégnek szüksége van – legyen szó marketing, IT vagy éppen értékesítés központú vállalkozásról.

2. Tanuljunk bátran a jobbaktól!

Munka közben tanuljunk és akár kérdezzünk is a tapasztaltabb kollégáinktól, hogy igazán megismerjük a szakmánk fortélyait. Persze ne legyünk túl rámenősek és zavaróak, de ha látják rajtunk a lelkesedést, az mindenképpen pozitívum.

Ha nincs munkahelyi mentorunk, vagy akitől tanulhatnánk, akkor keressünk az interneten szakmai csoportokat és tananyagokat. A lényeg, hogy ne egy helyben toporogjunk, hanem napról napra bővítsük a szakmai tudásunkat. Így ha a jövőben meghirdetnek egy pozíciót, már készen fogunk állni az interjúra és az előttünk álló feladatokra.

3. Fejlesszük az időmenedzsmentünket!

Időnk tudatos beosztásával rengeteg időt szabadíthatunk fel, és hatékonyabban láthatjuk el a mindennapi teendőinket. Ha feljebb szeretnénk lépni a ranglétrán, akkor bizonyítanunk kell, hogy profin osztjuk be az időnket.

Hogyan tehetjük meg mindezt?

  • Tervezzük meg a napjainkat percre pontosan, legalább 1 hónappal előre.
  • Minden egyes feladatunkhoz rendeljünk egy időmennyiséget, amit próbáljunk minél precízebben betartani.
  • Ha új kihívással találkozunk, mérjük le, hogy mennyi idő alatt tudtuk elvégezni a munkát – így a jövőben könnyebb dolgunk lesz az időbeosztás megtervezésével.
  • Mindent adjunk át időben, hogy a vezetőség értékelje a pontosságunkat.
  • Ne vállaljuk túl magunkat feladatokkal – ha pedig nincs választásunk, és látjuk, hogy nem tudjuk időben teljesíteni a munkánkat, akkor jelezzük előre a késést egy korrekt magyarázattal kiegészítve.

4. Tűzzünk ki konkrét célokat!

Milyen pozíciót szeretnénk elfoglalni a munkahelyünkön? Melyik az a munkakör, amelyben igazán jól éreznénk magunkat a mindennapokban? Inkább a minél nyugodtabb munkakörülmények, vagy a minél pörgősebb, de anyagilag is kedvezőbb lehetőségek motiválnak? Ezekre a kérdésekre érdemes pontos választ adni, hogy legyen egy kézzel fogható, pontos célunk.

Amint megvan a célunk, máris könnyebben indulhatunk el a tanulás és a fejlődés útján. Jelentkezhetünk projektmenedzser képzésre, kereshetünk mentorokat az interneten, vagy éppen belevághatunk valami teljesen új szakma megtanulásába. Ne elégedjünk meg annyival, hogy feljebb akarunk lépni a ranglétrán, határozzuk is meg, hogy melyik fokára kívánunk feljutni.

5. Legyünk türelmesek!

A türelem az élet minden területén hatalmas erény, így a munkahelyi előrelépés során is kimagasló értékkel bír. Sajnos havonta senki nem lép feljebb, ezért érdemes inkább 1-2 éves intervallumokkal számolni, hogy a realitás talaján maradjunk.

Tanuljunk szorgalmasan, és várjuk türelmesen a lehetőségeinket, hiszen előbb-utóbb jönni fognak, ezekre pedig készen kell majd állnunk. Amikor betöltjük az új pozíciónkat, akkor minden bizonnyal azt fogjuk érezni, hogy az elmúlt évek rendkívül hamar elrepültek, és megérte kitartóan tanulni a mindennapokban.

A fenti tippek megfogadásával egyre feljebb és feljebb kerülhetünk a munkahelyi ranglétrán. Fektessünk időt és energiát a tanulásba, javítsunk az időbeosztásunkon, illetve tűzzünk ki pontos célokat. Maradjunk mindvégig türelmesek, és a befektetett munkánk garantáltan meghozza majd a gyümölcsét, ami talán még édesebb lesz, mint amire korábban számítottunk.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!