A rostokban, színekben, omega-3 zsírsavakban és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag mediterrán étrendről több száz – ha nem több ezer – tanulmány kimutatta, hogy jótékony hatása van az agyra, a szívre, a bélrendszerre, és a hosszabb élettartamhoz is hozzájárul. Nem is csoda hát, hogy a tavalyi évben rengetegen a legegészségesebb étrendnek tartották. Nemrég pedig a környezetbarátabb verziója, a zöld mediterrán étrend is megjelent.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Az elsődleges célja a húsfogyasztás csökkentése
A zöld mediterrán diéta leginkább abban különbözik a hagyományos mediterrán diétától, hogy magában foglalja a hús mellőzését, és még több környezettudatos lépésre buzdít. Ez azért fontos, mert ahogyan arra egy, a Nature című folyóiratban 2021 szeptemberében megjelent tanulmány is felhívta a figyelmet, az állati eredetű élelmiszerek a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának 57%-át teszik ki.
A növényi eredetű élelmiszerek esetében az arány csak 29%. Ennek alapján, ha holnap minden ember úgy döntene, hogy vegán lesz, akkor a világ élelmezéséhez szükséges termőföldek mennyisége körülbelül 76%-kal csökkenne. Ez gyakorlatilag kizárt hogy bekövetkezzen, de kutatások szerint a marha-, sertés – és bárányhús bevitelének minimalizálása is sokat segíthet. Ennek hatására ugyanis az étrendből adódó szénlábnyom csökkenne.
Miben különbözik a hagyományos és a zöld mediterrán étrend?
A hagyományos mediterrán étrend az alábbi szempontok szerint ajánlja az egyes élelmiszereket:
A cikk folytatódik, lapozz!