A legtöbb nőismerősöm félve várta a bűvös 40-et és érdekes módon sokan pozitív csalódásként számoltak be róla. Fejben életközepi krízist vetítettek előre és ehelyett valamiféle felszabadulást, az újrakezdés lehetőségének érzését élték meg.
Nem csoda, ha sokan tartanak a negyvenedik születésnaptól. Ez már az élet fele, ahogy mondani szokás, a B oldal, a számvetés ideje, a klasszikus középkor kezdete. Rossz beidegződés neveli mindezt belénk, holott vannak, akik ilyenkor élik meg második virágzásukat és miután átértékelték az addig megélt időt, úgy döntenek, újraterveznek.
Egészen másként látjuk a dolgokat ebben az időszakban, egyrészt túl vagyunk számos erőfeszítést és energiát igénylő dolgon, úgy, mint párválasztás, tanulás, a karrier elindítása, kisgyerekek nevelése. Ha úgy tetszik, végre jut idő magunkra is, feltéve persze, ha körülöttünk minden rendezett.
Akár saját elhatározás hozza a változást, akár valamilyen kényszerítő körülmény, fontos, hogy ésszerűen változtassunk és ne hozzunk elhamarkodott, drasztikus döntést. De a változtatás, az újrakezdés megélése semmiképp sem elvetendő.
Nézzük, mire érdemes figyelnünk, ha változtatni szeretnénk eddigi életünkön!
Fordítsunk több energiát a jelenre
Sokan hajlamosak beleragadni valamiféle nosztalgikus állapotba, amikor újragondolják az életüket. Egyrészt hasznos és felszabadító szembenézni a múlttal, felidézni a kellemes fiatalságot és nagyvonalúan megbocsátani magunknak néhány ballépést. A jövőre fókuszálás is inspiratív, de itt sem szabad elmerülni a folytonos képzelődésbe. A jelen a mi időnk, koncentráljunk az itt és mostra. Ha belevágnánk a nyelvtanulásba vagy egy új hobbi tűnik érdekesnek, adjunk esélyt neki.
Alkossunk
Jellemző probléma ennél a korosztálynál, hogy a több éven át végzett szakma gyakorlása már nem ad örömet, gyakran még azoknak sem, akik annak idején hivatástudattal és örömmel vágtak bele. Sokan fogalmazzák meg azt az igényt, hogy végre alkotni, létrehozni szeretnének valamit, aminek értelme van. Felmerül a szakmaváltás lehetősége, de a tanulás időt, energiát és anyagi ráfordítást igényel.
Számos példa bizonyítja, hogy negyven felett is lehet új karriert építeni, sőt a tanulás is jobban megy, mert nagyobb a motiváció, többet teszünk kockára, így a középkorú diákok bizonyítottan szorgalmasak. Érdemes viszont körültekintően végig gondolni, milyen új szakma tanulására fordítunk időt és pénzt: legyen piacképes és valóban a képességeinkhez illő.
Életmódváltás
Nem csak a mozgás és egészséges táplálkozás fontosságának felismerése a cél. Tudatosan figyeljünk arra, hogy szánjunk magunkra időt. Nem csak a kötelességek léteznek, lényeges az önjutalmazás, a törődés önmagunkkal. Tanuljunk meg kikapcsolódni, szemlélődni, pihenni és higgyük el, hogy jár nekünk.
Legyünk igényesek a külsőnkre. Nem egy negyvenes nő gyakran jobban néz ki, mint huszas éveiben, egyszerűen azért, mert időt szán arra, hogy megismerje magát, már tudja, hogy mi áll neki jól és mindez az önbizalmát is építi. Annál pedig nincs jobb szépítőszer.
Önismeret
Érdemes új utakon közelíteni önmagunkhoz. Van helye az életünk értelmén gondolkodni, új célokat keresni és számot vetni az eddig megélt dolgokkal. Minden életkornak megvan a maga feladata, a negyveneseknek az értékelés, számvetés, újratervezés. Megéri belevágni új dolgokba, hiszen még rengeteg aktív év áll előttünk, ezalatt beérhet egy újonnan tanult szakma, hódolhatunk a hobbinknak és építhetjük társas kapcsolatainkat. Minél több energiát fektetünk bele abba, hogy aktivizáljuk magunkat, annál boldogabb időskor előtt állunk. De persze az még nagyon messze van.