Tömegben elveszíteni a gyereket? Így tegyél ellene!

Tömegben elveszíteni a gyereket? Így tegyél ellene!

Címlap / Életmód / Család / Tömegben elveszíteni a gyereket? Így tegyél ellene!

Minden anya rémálma – és természetesen a gyereké is – hogy a tömegben elveszíti a gyerekét. Nem kívánom senkinek ezt az érzést, a pánikot, a kétségbeesést. Pár évvel ezelőtt a strandon a hangosbemondóban két gyerek – testvérek – a szüleit kereste. Nos. Egy gyereket elveszteni szörnyű, de egyszerre kettőt, az már felvet bizonyos kérdéseket. Hogyan tartsuk szemmel a gyereket a tömegben, hogyan szórakozzunk biztonságosan egy vagy több gyerekkel?

Amit a gyerekednek kell megtanítanod

Először is, ki kell használni azt, hogy igen tanulékony. Akár versként, ha tudsz rímeket faragni, érdemes megtanítani neki a következő mondatokat: Az utca nem játszótér! Ez a nevem, itt lakom, eltévedtem.
A rendőrség (de a mentők és tűzoltóság) telefonszámát is meg kell neki tanítani – ha kicsi és nem ismeri a számokat, akkor a telefonon mutassuk meg neki a billentyűket, és azok sorrendjét. Azt is érdemes megtanítani a gyereknek, hogy ha elkeveredett, lehetőleg gyerekes házaspártól kérjen segítséget.

Óvodások, innen-onnan

A japán óvó nénik nagyon ötletesek. Míg a magyar gyerekek egymás kezét fogják, japánban régen az volt a szokás, hogy egy hosszú kötélre csomókat kötöttek. Minden csomónak meg volt a gazdája. Amikor sétálni ment az óvoda, mindenki megfogta a kötélen a saját csomóját, és így mentek végig az utcán.
Angliában társadalmi esemény a lóverseny. Ott – hogy az apró gyerekek ne szaladjanak ki a lovak közé – egy ,,futópórázt” – amit itthon kisebb testű kutyák sétáltatásánál használnak – erősítettek karabinerrel a gyerek övéhez.

Tömegközlekedés

Számos dolog van, amire figyelni kell. Ez néha a lehetetlen küldetés kategóriája. Ám ha kiskorától fogva folyamatosan, minden indulás előtt visszamondatjuk a szabályokat a gyerekkel, már megkönnyítettük dolgunkat. Ilyen mondatok például: Amikor fellépünk a buszra (metróra, stb.) nagyot kell lépni és kapaszkodni kell.
Nekünk ez evidens, de egy gyereknek nem. Fontos, hogy a gyerek mindig – hogy ezt szokja meg – a járda belső felén közlekedjen, a szülő legyen kívül. Így nagyobb az esély, hogy az épp beparkoló autók meglássák a szülőt és gyereket, arra pedig kisebb, hogy a gyerek kiszaladjon a forgalomba.

Nagycsalád

Ha több gyerekkel indulunk útnak, minden gyereknek legyen párja, akire figyel – lehetőleg mindig ugyan az, mert ismerik egymás szokásait, így jobban tudnak ügyelni a másikra, és kevesebb lesz menet közben a konfliktus is.
Szoktassuk hozzá a gyerekeket, hogy menetközben ne egyenek, nassoljanak, – mert ez is eltereli a figyelmet, de azt is tudjuk, hogy képesek összeveszni egy cseresznyén is. A veszekedő gyerekek pedig, tudjuk, hogy csak a veszekedésre figyelnek. Tehát, egy pogácsa elrágcsálásához inkább álljunk félre.

Zenehallgatás

A mobiltelefonok adják a lehetőséget, hogy a gyerek, közlekedés közben is zenét hallgasson. Ez az egyik – minden korosztályra – legveszélyesebb cselekvés. Ezt lehet azzal fokozni, ha a gyerek kerékpárral közlekedik.
Nem csak, hogy nem hallja, ha rádudálnak, vagy kiabálnak neki, de figyelmét is teljesen elvonja. Nagyon fontos, hogy minden nap(!) mondjuk el gyerekünknek kortól és megbízhatóságtól függetlenül, hogy közlekedés közben csak arra figyeljen.

A gyerek a legnagyobb kincs

A gyerek a legnagyobb kincs. Inkább százszor mondjunk el neki valamit, még akkor is, ha ez által mi leszünk az idegesítő szülők.
A ,,tudom anya, nem vagyok buta”, ,,elmondtad már százszor” mondatokra legyen ez a válasz: ,,anya vagyok, az a dolgom, hogy vigyázzak rád – ezért neveznek anyának”.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!