A teakészítés alapszabályai

A teakészítés alapszabályai

Címlap / Otthon / Háztartás / A teakészítés alapszabályai

A tea készítése és fogyasztása már több ezer évre nyúlik vissza. Érdemes odafigyelni az eszközök megfelelő használatára és néhány elkészítési szabály betartására, hogy teljes egészében élvezhessük a teaivás szépségét.

Klór

A csapvíz általában klóros, így lehetőleg ne ebből készítsünk teát magunknak, ugyanis a klór ronthatja a tea ízét, így csökkenti annak élvezeti értékét.
Használjunk inkább ásvány- vagy forrásvizet, vagy ha ez nem lehetséges, akkor a csapvizet legalább 2 percig hagyjuk magában forrni, hogy tisztább legyen.

Tárolás

A teákat érdemes száraz, hűvös, lehetőleg napfénytől védett helyen tárolni, ugyanis ezek a hatások módosíthatják az ízüket.
Fontos, hogy lezárt dobozban vagy zacskóban legyen a teafű, és lehetőleg ne érintkezzen se kávéval, se bármilyen fűszerrel, ezek ugyanis csökkenthetik a tea élvezeti értékét.

Teatojás

A teafű forrázásához népszerű eszköz a teatojás, hiszen így a teafű darabok nem kerülnek át az italunkba.
Ha ezt használjuk, akkor semmiképpen sem érdemes túlságosan teletömni, ugyanis ilyenkor a forró víz nem tudja megfelelően átjárni a teafüvet, így a hatóanyagok csak részben hasznosulnak.

Ízesítés

A teákat eredetileg ízesítés nélkül itták, és valóban így fejtik ki legjobb hatásukat. Ha gyógyteát fogyasztunk, ott különösen fontos, hogy lehetőleg ne adjunk hozzá cukrot vagy citromlevet.
Ha ragaszkodunk az ízesítéshez, akkor inkább használjunk mézet vagy barna cukrot, lehetőleg kis mennyiségben.

Áztatás

Nem mindegyik teaféle igényel ugyanannyi ideig tartó áztatást forrázás után, sőt akár el is ronthatjuk a teánkat a nem megfelelő időzítéssel.
Ha a teafű keverék tartalmaz virágokat és növényi leveleket is, akkor forrázás után hagyjuk a szokásosnál tovább, minium 5 percig ázni, és csak ez után szűrjük le.

C-vitamin

A C-vitamin tartalmú teákat, például a csipkebogyót óvatosabban kell kezelni a többitől, hogy a vitamin megmaradjon benne: 4-5 órát áztassuk hideg vízben, majd szűrjük le és melegítés után fogyasszuk.
Ha kevesebb időnk van, akkor meleg vízzel öntsük le, majd fél óra múlva szűrjük le és fogyaszthatjuk.

Gyomorteák

A gyomorbántalmakra fogyasztott teák védőréteget képeznek a gyomor falán, ezáltal csökkentik a fájdalmakat.
Ha ilyen problémával küzdünk, akkor érdemes legalább fél órával az étkezések előtt fogyasztani ezekből, hogy megfelelően kifejthessék a hatásukat emésztőrendszerünkben.

Hashajtó teák

A szorulás ellen fogyasztott teából érdemes este, lefekvés előtt meginni egy nagyobb bögrével, így az éjszaka alatt át tudja járni emésztőrendszerünket és reggelre kifejti hatását.
Ha szeretnénk felgyorsítani emésztésünket, akkor válasszunk akácvirág-, diófa-, fehérakác- vagy lenmagteát. Kép forrása: Ezüst akác

Zöld tea

A zöld teát 80 C fok körüli vízben érdemes áztatni. Ha ennél forróbb vizet használunk, akkor valószínű, hogy a leghasznosabb hatóanyagai megsérülnek, így a tea már nem váltja ki az eredeti hatását. 2-3 percnél tovább azonban zöld teát ne áztassunk, mert ekkor az íze könnyen kesernyéssé válhat.

Tea gyerekeknek

Ha gyermekünknek teát adunk, akkor előtte feltétlenül tájékozódjunk a tea koffeintartalmáról.
A gyümölcsös teák egy része szintén tartalmaz koffeint, ami rossz hatással lehet a kicsi éjszakai nyugalmára. Ilyenkor tegyünk egy próbát a tea elhagyásával vagy csökkentésével és tájékoztassuk a gyerekorvost is a teafogyasztásról.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!