VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Mindenki szeretne tökéletes emlékezőképességet, amellyel egy pillanat alatt előhívhatja az éppen szükséges információkat, és mélyre áshatja azokat, amelyeket nem óhajt a felszínen tartani. Igen ám, csakhogy az állandó berögződéseid nagyon sokat tehetnek a makulátlan agyműködés ellen…
Igénytelen táplálkozás
Ha mindig beéred a sarki gyorsétterem vagy pizzéria kínálatával, sajnos akár már rövid idő alatt is árthatsz vele a memóriádnak.
Az ausztrál University of New South Wales szakértői patkányokon kimutatták, hogy a zsírban és cukorban gazdag étrend az agy hippkampusz régiójának gyulladásához vezet.
Ez a terület felel a szóbeli és a térbeli emlékezetért – utóbbi azt a készséget jelenti, amivel például a lakóhelyed utcának elrendezésére emlékszel.
Az egészségtelenül táplált egerek egy idő után elfelejtették, hogyan tudnak eligazodni a ketrecükben.
A tudósok gyanítják, hogy a következményként felmerülő elhízás ugyancsak változásokat indít el az agyban, köztük egyéb gyulladásokat is.
Túl sok Facebook
Ha rengeteg időt töltesz a közösségi média oldalak böngészésével, felmerül az aggály, hogy telítődik a rövidtávú memóriád – állítják a stockholmi Royal Institute of Technology munkatársai.
Tanulmányukban bebizonyították, hogy ez a fajta multimediális információáramlás, ami a képi és a szöveges tartalmak egyidejű befogadásával jár, megfosztja az agyat a folyamatok közötti pihenőidőtől.
Márpedig ennek kulcsszerepe volna a bekerült adatok feldolgozásában!
A negatív hatástól úgy menekülhetsz meg, ha rendszeresen hagysz magadnak egy kis internetmentes időt, amikor tudatosan valami másra figyelsz, vagy a telefonoddal együtt teljesen kikapcsolódsz.
Alváshiány
Szörnyű hír az álmatlansággal küszködőknek, és azoknak, akik szerint a pihenés nem más, csupán a drága idő elvesztegetése: megfelelő mennyiségű, illetve minőségű alvás híján egyszerűen elpusztulhatnak az agysejtek!
Persze, a Journal Of Neuroscience című szakfolyóiratban megjelent eredményeket nem úgy kell elképzelni a gyakorlatban, hogy egyik napról a másikra megzizzensz.
Sokkal inkább arról van szó, hogy a neuronok nem töltik ki a megszokott életciklusukat, ezért fogyatkozásnak indulnak.
Az ehhez kapcsolódó kísérlet során kiderült, hogy azok az egerek, akik három egymást követő éjszakán csak 4-5 órát aludtak, meglévő agysejtjeik negyedét(!) eltették láb alól.
A pihenés későbbi pótlása sajnos nem „támasztja fel” az érintett sejteket.
Ivászat
A huzamosabb ideig tartó, túlzott mértékű alkoholfogyasztás az agysejtek pusztulását okozhatja, amit a köznyelvben agyzsugorodásnak is neveznek.
A témához kapcsolódó legfrissebb kutatások egyikénél a University College London szakértői rámutattak, hogy a középkorú alkoholistáknál hat évvel hamarabb jelentkeznek az időskori szellemi leépülés tünetei, mint azoknál, akik mértéket tudtak tartani.
Sajnos a fiatalabbak is veszélyben vannak, mivel egy 2011-es spanyol vizsgálat alapján az alkalmankénti nagyobb alkoholmennyiség bevitele is negatív hatással bír a hosszú távú memóriára.
Megfeledkezni a mechanikai védelemről
Talán eszedbe sem jut, de számos olyan helyzet adódhat a mindennapok során, amikor kiemelten vigyáznod kell a fejedre.
Szoktál például biciklizni, görkorizni, rollerezni vagy motorozni? Minden olyan tevékenységnél érdemes sisakot húznod, amelynél ez biztonságügyileg ajánlott!
A University of Newcastle felmérése ugyanis rámutat, hogy a fejet ért enyhe erőhatás is gondolkodási és memóriagondokat okozhat.
A szakértők összehasonlították az enyhe vagy közepes erősségű fejsérülést szenvedettek agyát azokéval, akik nem éltek át hasonló traumát.
Meglepő, de az előbbi csoport 25%-kal gyengébb eredményeket produkált a tesztek alkalmával az utóbbinál – pedig nem is súlyos agykárosodásról beszélünk!
Nálad melyik felsorolt szokás jelent rizikófaktort?
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!