A magyar nő, aki különleges parafatáskákat készít. Interjú a funkyLab alapítójával

A magyar nő, aki különleges parafatáskákat készít. Interjú a funkyLab alapítójával

Címlap / Stílus / Divat / A magyar nő, aki különleges parafatáskákat készít. Interjú a funkyLab alapítójával

Egy igazán különleges tervezőhöz egy olyan kreatív csavar illik, ami kiemeli őt a tömegből, a termékeit pedig egyedivé és fantasztikussá teszi.

Ezt Harmat Eszter, a funkyLab alapítója meg is találta, méghozzá a parafában, azóta pedig gyönyörű táskákat készít az alapanyagból, környezetbarát módon. A végeredmény minden esetben kifogástalan, tehát ha egy funkyLab táska idén a te karácsonyfád alá is bekerül, biztosan nem kell attól tartanod, hogy nem elég különleges meglepetést választottál. 

Milyen út vezetett odáig, hogy saját márkát alapítottál?

2016-ban, egy övtáska ötletével kezdődött minden, bár mondhatnám azt is, hogy a születésemmel. Sokoldalú személyiségnek tartom magam, de a kreativitás, alkotás valamilyen formában mindig jelen volt egész életemben. Öt évvel ezelőtt egy kósza ötletből lett a ma ismert funkyLab; akkor – még mielőtt újra divattá vált volna – egy övtáskát készítettem magamnak, amelyhez hasonlót sehol nem találtam. 

Ez olyan jól sikerült, hogy felbátorodtam és elkezdtem értékesíteni; a visszajelzések pozitívak voltak, de valahogy mégsem tetszett az irány. Ekkor jött egy hosszabb szünet, egy megterhelő életszakasz, majd ezt követően egy pár hónap alatt összeállt a kép, hogy pontosan mit is szeretnék létrehozni, vele együtt pedig meglett az elhatározás is; így születtek meg a mai formában ismert termékek és a márka maga. 

funkyLab

Miért éppen funkyLab lett a márkád neve?

A márka minden elemében az én személyes érdeklődésemet tükrözi, és bár maguk a táskák különböző stílusokba is könnyen beilleszthetők, én szűk értelemben véve mégis a funky zenére fűztem fel a megjelenést, ez adja a lüktetést. Mindenképp szerettem volna, ha a név is utal erre; másfelől a parafán hiába agyaltam, egy jó ötletem sem támadt. ☺ A funky azonban nem csak a zenét jelenti ebben a kontextusban, hanem a játékosságot, vállalkozószellemet, lazaságot, szenvedélyt, humort, színkavalkádot. A „Lab” pedig a (boszorkány) laborra, vagyis a „kotyvasztásra”, alkotásra utal: a hely, ahol a sok kis részből egy nagy egész lesz.

Honnan jött az ötlet, hogy a termékek meghatározó anyaga a parafa lesz?

Szeretem az újdonságot, keresem is az életem minden területén. Ugyanígy szerettem volna anyag tekintetében is robbantani, illetve, már az is szerepet játszott, hogy lehetőség szerint környezetbarát legyen. Akkortájt még aránylag friss volt a portugáliai utam élménye – ahol amellett, hogy beleszerettem az országba -, meghatározó élményt nyújtott a parafával való találkozásom is, hiszen a portugálok tömérdek használati tárgyat készítenek ebből az anyagból, amelynek rendkívüli tulajdonságai teszik mindezt lehetővé – és még csak ki sem kell vágni hozzá a fákat! Hatalmas felfedezés volt ez számomra, amely később, a megfelelő időben és helyen be is ugrott. A parafa textileket is onnan rendelem, az első pillanattól, méghozzá egy családi vállalkozástól.

funkyLab

Mennyire volt nehéz betörni a piacra?

Ez egy hosszú út, főleg, ha apránként halad az ember és mindent maga tapasztal meg, próbál ki. Én szerettem volna a folyamat minden részébe belelátni és magam felfedezni, ezért a „betörés” még várat magára; de ahogy említettem, lépésről-lépésre.

Hogyan tükröződik a saját stílusod a funkyLab termékeiben?

Az új anyagok használatában (nyomtatott fóliacsík, parafa, bambusz); a kreatív megoldásokban (szimmetrikusan elhelyezett kétoldali cipzár); a kidolgozott részletekben; a merész szín- és mintahasználatban; a csillogásban; a feltűnést keltő formában és megjelenésben; a sportos és a nőies vonal együttes megjelenítésében; a praktikumban; a szépségben; a geometriában. A felsoroltak fejezik ki legjobban azt, ami számomra fontos, és amit szeretnék megjeleníteni, képviselni a termékeim által.

Honnan merítesz ihletet egy-egy új táska elkészítéséhez?

Kikapcsolódással elsősorban. Az új ötletek akkor érkeznek, ha nagy vonalakban megfogalmazom az igényemet az alkotásra, majd elkezdek teljesen más dolgokkal foglalkozni. Tehát elindítom a folyamatot, majd teret hagyok, hogy az agyam a „háttérben” dolgozzon rajta. Ilyenkor sokat sétálok és fotózok a városban, kiállításra megyek, zenét hallgatok, művészeti albumokat lapozgatok, filmeket nézek, új ételeket próbálok ki, sportolok, felfedezek új helyeket, majd vissza- visszatérek az ötleteléshez. Ritkán, ha 1-1 részlettel kapcsolatban elakadok, akkor és kizárólag akkor inspirálódok az interneten, de jobb szeretek magam rájönni a megoldásra.

funkyLab

Hogyan látod, mi alapján és miért vásárolunk magunknak új táskát?

Ez szerelem. Nem vagyunk rá hatással. ☺

Kiknek ajánlanád a funkyLab táskákat?

Elsősorban olyan nőknek és férfiaknak, akik szeretnek a középpontban lenni, magabiztosak – vagy ezen az úton haladnak -, és ezt szeretnék a külsejükkel is hangsúlyozni. Akiknek fontos az esztétika, a saját életükben is az eltérőt, az új dimenziókat, kombinációkat, látásmódot, lehetőségeket keresik, külsejüket illetően pedig a ritka darabokat; egyszóval vagányak.

funkyLab

Hol találkozhatnak a vásárlók a termékeiddel?

A webshopban minden termék elérhető, kérésre utánrendelhető; ezen kívül Budapesten a ZOÉ Fashion Beauty & More üzletében, az Üllői út 3. szám alatt (Kálvin tér közelében), és Pécsett a Design Patika üzletében, a Jókai tér 3.-ban.

Hogyan élted meg a pandémiát?

Az első felét könnyebben, több időm volt dolgozni, amit szívesen csináltam, és ki is használtam, illetve nagyon kíváncsi voltam arra, hogyan alakul át az életünk, „mi megy, mi marad” – én szeretem a változást. Természetesen, a vírus áldozataival együtt érzek, tragikus esemény ez mindannyiunk életében, amely rengeteg nehézséggel jár együtt.

2020 tele már engem is megviselt, a magányosság érzése mindennapossá vált, de azt is tudtam, hogy semmi nem tart örökké (ilyen helyzetben lehet örülni ennek a gondolatnak), össze kell szorítani a fogunkat és kibírni: ennél már csak jobb lehet, feltéve, ha hajlandóak vagyunk alkalmazkodni. Azt gondolom, a kiegyensúlyozott élet egyik alapvető feltétele a tudatos alkalmazkodás. Mivel alapvetően praktikus gondolkodású, gyakorlatias és jövő orientált vagyok, így én ezt a helyzetet is eszerint próbálom kezelni, többnyire azt a kérdést feltéve, hogy „rendben van…de mit lehet ebből kihozni?”.

Hogyan látod a márkádat néhány év múlva?

Folytatom az építkezést, szeretnék a parafa nagykövete lenni és megismertetni ezt a kivételes anyagot a lehető legtöbb emberrel. Meg a funkyt! ☺ A kis szériás, kézzel készült darabokhoz a jövőben is ragaszkodni fogok, nem célom szalagon gyártatni, tehát bizonyosan kis márka marad a funkyLab; ugyanakkor szeretnék stabilan jelen lenni a magyar tervezők körében. 

funkyLab

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!