Nagy a korkülönbség a tesók közt? Ez vár a családra

Nagy a korkülönbség a tesók közt? Ez vár a családra

Címlap / Életmód / Nagy a korkülönbség a tesók közt? Ez vár a családra

Van az úgy, hogy nem a tervek csúsznak el, hanem tényleg a sors szól közbe és későn érkezik a második gólya.

Bár a testvérek közötti korkülönbségnek számos előnye is van, a gyermekek nem mindig viselik felhőtlenül az „időeltolódást”. Nézzük, milyen kihívásokat tartogat számukra például egy 10 év körüli korkülönbség!

A születő kistestvér elvonja a szülők figyelmét és kevesebb idő jut a nagyobbra, aki már elég nagy ahhoz, hogy ezen megsértődjön. Egy 10-12 éves gyerek teszteli is a szüleit, hogy figyelnek-e még rá, tehát nem árt észnél lenni, mert képes meglepetéseket okozni. Ha valóban úgy érzi, hogy kirekesztik, megsértődik, befele fordul, majd ő fog kirekeszteni bennünket, de legfőképpen megharagszik a betolakodóra.

Elképzelhető, hogy bármilyen érzékletesen próbáljuk elmagyarázni a nagyobb gyereknek, hogy a kicsi még gyámoltalan lesz, és nem lehet vele focizni vagy babázni, amikor megszületik, a lelkesedése csak akkor lohad le igazán, amikor ezt tényleg megtapasztalja. Nem ritka, hogy a nagyobbak csalódással fogadják a jövevényt, mert a csöppség nem felel meg a fantáziájukban élő testvér-képnek.

A kicsi „mindent elront”

Vízválasztó szokott lenni a testvérek életében a 2 éves kor körüli időszak, amikor a totyogó már sokmindenhez hozzáfér, így a nagyobb testvér cuccai sem úszhatják meg szárazon. A nagyobbat külön fel kell készíteni erre a kihívásra, hogy ne pakolással teljen az együtt töltött idő. Nagyon fontos, hogy a kicsi ne tudjon kárt tenni a nagyobb testvér dolgaiban, hiszen a kamasz amúgy is érzékeny időszakot él át, spóroljuk meg a fölösleges feszültségeket!

Amikor a kisebb gyermek miatt nem megyünk valahová vagy nem csinálunk valamit: ez minden nagyobb testvér rémálma. Persze, amíg nem volt itt, minden simán ment, most meg már semmit sem lehet csinálni tőle! Gondoskodjunk róla, hogy a nagyobb gyermek számára tartsunk fenn olyan sajátidőt, amit nem kell megosztania apicivel, így nem billen ki a bolygó az egyensúlyából!

A szülőből igazságosztó válik

Nem mindig a kisebb gyermeknek van igaza! Amikor rosszat csinál, nem kell megvédenünk a nagyobbal szemben, de hagyjunk neki lehetőséget a jóvétételre! Gyakorlatilag amúgy is kötéltáncot járunk az igazságszolgáltatásban, de ha mindig a nagyobbik a ludas, a kisebbet favoritnak fogja gondolni és lemond róla, hogy egy értékes viszonyért harcoljon.

Mi lesz a nagyobb játékaival?

Megkapja-e a kicsi a nagyobbik játékait? Nagyon fontos, hogy ez ne legyen automatizmus: csak azokat a játékokat adjuk oda a kisebbnek, amelyeket a nagyobbik oda szeretne adni. Kiskamaszok és a nagyobbak is szeretnek eltenni kedvenc darabokat, sőt: nosztalgiáznak is időnként régi játékaikkal. Számukra ez fanatsztikus lehetőségek az emlékek révén újraélni korábbi játék-élményeket és kincset érő pillanatok az egészséges felnőtt lélek kialakulásának útján. Vegyük komolyan és tiszteljük ezt a nagyon intim szférát!

Saját élettér

Amikor már a kisebbik is nagyobb, azaz kisiskolás, a nagyobb már valószínű komolyodó kamasz és szeret egyedül begubózni, szívesen lenne együtt a bárataival, esetleg már párkapcsolata is van. Szóval, saját külön élettérre vágyik és jó volna, ha a kistesó nem lenne útban. Emez viszont irtó kíváncsi és mindenhol ott szeretne lenni, ráadásul isteníti a nagyobbat, egyes dolgaiban utánozza is. Legyen közös idő, ami nincs kőbe vésve, de amit úgy tölthetnek együtt, hogy a nagyobb „beavatja” apróbb titkaiba. Ez a „cinkosság” szövetségessé kovácsolja a testvéreket és a kicsi is könnyebben megérti majd, hogy miért nem mehet a bátyussal csajozni vagy bulizni.

10 év korkülönbség

10 év korkülönbség a mai felgyorsult világban majdnem olyan, mintha két különböző generációhoz tartoznának. Erre érdemes odafigyelni, mert a konfliktusok egy része pontosan a meg nem értésből fakad. Ugyanakkor az is fontos, hogy a nagyobb nem biztos, hogy mindent jobban fog tudni, mint a kicsi, ezt persze ők maguk is belátják lassacskán.

Nagyszerű lehetőség nagyobb testvérnek lenni, legalább annyira, mint kicsinek születni a nagy mellé, de egyik állapot sem csak pozitív élményeket tartogat. Szülőként mindkét gyermekünk számára más-más fajta támogatással és rengeteg odafigyeléssel tudjuk megkönnyíteni az összecsiszolódást, de ha elég gyorsan rá tudunk tapintani az érzékeny pontokra, boldog testvéreket nevelünk.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!