Mik a legfőbb különbségek az eldobható és a szövet pelenka között?

Mik a legfőbb különbségek az eldobható és a szövet pelenka között?

Címlap / Életmód / Család / Mik a legfőbb különbségek az eldobható és a szövet pelenka között?

A szülők döntése arról, hogy eldobható vagy textil pelenka lesz használva gyakran a környezeti szempontokon, a kényelemen és a költségeken alapul. (X)

De mit takarítunk meg valójában a textil pelenka használatával. Elemzések szerint a szövet pelenka az első évben abszolút nem kifizetődő. A megtakarítást csak a második évben kezdjük el realizálni, és minden további gyermekkel kompenzáljuk.

Az eldobható pelenkák egyenként 115 forintba kerülnek, míg a textilpelenka betétei körülbelül 1090 forintba. A szövet pelenka főleg az első gyerek esetén igényel egy nagyobb beruházást, viszont a másodiknál abszolút megtérül.

Igaz, hogy az eldobható pelenkák betétei sokkal drágábbak, viszont azok moshatósága miatt egyszer kell őket beszerezni, nem úgy, mint az eldobható, olcsó pelenka esetén.

Egy szövet pelenka előkészítéséhez napi 3-5 percnyi munka kell, így olyan állapotban tudjuk félretenni a pelenkákat, hogy azok szükség esetén azonnal felhasználhatóak legyenek.

A legtöbb szülő, akik textil pelenkát használnak az előnyök közé sorolják, hogy ha véletlen elfogy a pelenka, akkor nem kell azonnal a boltba rohanni, hanem bőven elég mosni egyet. Fontos azonban azt kiemelni, hogy a textilpelenka nem minden családban működik, egyes becslések szerint pedig a családok 95 százaléka választja az eldobható eszközöket.

Ráadásul az eldobható, felhúzható pelenkákhoz képest a textil pelenkák jobban óvják a környezetünket. A fenntartható kismama közösség kiemelten fontosnak tartja, hogy az ár mellett az eldobható pelenkák ökológiai lábnyomáról is beszéljünk. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy a textil pelenkák tisztításának is vannak költségei, az egyre inkább begyűrűző energiaválságban, az emelkedő áram árak mellett ezek a költségek egyre emelkednek.

Az eldobható termékek pedig az előállításuk több nyersanyagot igényel, használat után betöltik a hulladéklerakókat és lassan bomlanak le. Az előállításon túl a pelenkák logisztikája sem túl környezetbarát, hiszen mind a boltba kerülésükhöz, mind pedig a hulladéklerakókba való kerüléshez üzemanyagra van szükség.

A családoknak megvannak a saját személyes okai, hogy miért választanak oldalt a pelenkák és az eldobható pelenkák közötti háborúban. Ráadásul azt sem érdemes elfelejteni, hogy textil pelenkából is egyre bővül a kínálat.

Az előrehajtható pelenkák például azok a szövettéglalapok, amelyekről a régi iskola pamutpelenkáira gondolunk. Ezeknél a modelleknél közepén több réteget hajtogattak és varrtak, hogy vastagabb legyen a középpont. Az előre hajtogatható pelenkák számos más szövetből, köztük bambuszból és kenderből készülnek, valamint különböző méretekben. Az előhajtások jelentik a legolcsóbb ruhapelenkázási megoldások alapját. Ebben az esetben be kell szereznünk egy szövet pelenkahuzatot – a vízálló külső réteget, amely a belső előhajtás nedvességét és rendetlenségét tartalmazza.

A hibrid pelenkákat úgy tervezték, hogy egyesítsék a kendő előnyeit az eldobható használat egyszerűségével. Vízálló külső burkolatból és két belső nedvszívó rétegből állnak: egy szövetbetétből vagy egy eldobható betétből. A szövetbetétek alapvetően téglalap alakú kiegészítők, amelyek különféle szövetekből készülnek, beleértve a pamutot, a mikroszálat és/vagy a kendert. Néha rendkívül nedvszívó mikroszálas anyaggal vannak feltöltve. Az eldobható betétek egyszer használatosak. Az ötlet az, hogy az eldobható termékekhez hasonlóan kényelmesek, de kevesebb hulladékot termelünk velük, mint a teljes méretű rokonaikkal. Általában kevés vegyszert tartalmaznak, sőt néhányuk biológiailag lebomlik. A pelenkahuzatokat újra felhasználhatjuk hibrid pelenkák esetén is.

Az all-in-one pelenkák onnan kapták a nevüket, hogy nedvszívó réteget és vízálló külső burkolatot is biztosítanak egy darabban. Nem kell betéteket bele tömnünk és az egészet bedobhatjuk a szennyesbe, ha szennyezett.

A zsebpelenkák hasonlóak az all-in-one pelenkákhoz, de beépített belső zsebbel rendelkeznek, amely nedvszívó anyagból készült, és kivehető nedvszívó betétet tartalmaz. Testreszabhatjuk a nedvszívó képességet, ha különböző betéteket próbálunk ki, vagy kettővel töltjük meg a zsebünket.

Akár hisszük, akár nem, vannak egyen méret ígéretével kecsegtető pelenkák, amelyek a babával együtt nőnek, így potenciálisan pontosan ugyanazt a pelenkát használhatjuk nyolc kilós újszülöttén, mint amikor bilire készül.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!