Sajnos egyre több ember szembesül vele, hogy több, egymáshoz kapcsolható anyagcserezavar áll fenn a szervezetében, azaz metabolikus szindrómája van. Annak ellenére, hogy a betegség igen látható jelek kíséretében tud testet ölteni, sokaknak talán fogalma sincs róla, hogy milyen rejtett problémák lappanganak benne.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A metabolikus szindrómát egy csendes betegségnek nevezzük. Bár erőteljes jelekben mutatkozik meg, mégis, a tünetek akár másra is utalhatnak, és hajlamos lehet az ember elbagatellizálni a problémákat. Pedig igenis fontos betegségről van szó, amiről mindenhol több szót kellene ejteni, annak érdekében, hogy könnyebben felismerhessük, és megkezdhessük az azonnali kezelést.
Egyre több embert érint a metabolikus szindróma
Ez a betegség tulajdonképpen több tünetegyüttest takar átfogóan, hiszen több komponens tartozik a csoportjába, melyek közül, ha három legalább fennáll, a betegség diagnosztizálásra kerül. A magas vércukorszint, az emelkedett vérnyomás, a rossz koleszterin (LDL) térnyerése és a jó koleszterin (HDL) alacsony száma és az elhízás felbukkanása hasi zsír és derék körfogat növekedés formájában egyaránt a metabolikus szindróma együtteséhez tartozik. Ilyenkor a szervezet több anyagcserezavarral is küzd, melyeket mind külön-külön kezelni kell.
A szénhidrát- és zsíranyagcserét egyaránt érintő probléma világszerte rengeteg embert érint, Magyarországon pedig a felnőtt lakosság egyharmada szembesül kínzó tüneteivel. Egyes szakértők szerint a 40 év felettiek körében akár az emberek fele is szenvedhet metabolikus szindrómában.
Milyen jelekre kell odafigyeljünk?
Mivel a metabolikus szindróma több anyagcserezavart is magában foglal, így a tünetek igen sokrétűek lehetnek. A megnövekedett zsigeri zsír és a kóros haskörfogat, a magas triglicerid- és koleszterinértékekkel, emelkedett vérnyomásértékekkel és nagyon magas éhomi cukorral egyaránt a betegség fennállásának tudhatók be. Persze csak akkor, ahogy a fentebb említetteknek megfelelően ezekből a tünetekből legalább három érvényesül.
Csúnyán fogalmazva, ha ugyanis nem jön össze a három probléma, akkor „szimplán csak” valamilyen önálló, egyedi egészségügyi problémával van dolgunk. Természetesen mindenre alapos labor- és szakorvosi vizsgálatok világítanak rá, így most is azt tanácsoljuk, hogy ne diagnosztizáljuk önmagunkat. Ha gyanakodunk a betegségre, keressük fel az orvosunkat, aki rosszabb esetben megerősíti a gyanúnkat.
A cikk folytatódik, lapozz!