Remeg a gyomrom, ha valami miatt ideges vagyok, néhány falat sem csúszik reggelire, ha komoly megpróbáltatás elé nézek, és a hasmenés sem ritka, ha stresszes helyzet előtt állok. A szorongás kihat a gyomorra és a bélrendszerre is, illetve a korai életszakaszban elszenvedett stressz is alapvetően meghatározza a bélrendszer későbbi állapotát.
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
1/3 Minden baj a belekben kezdődik
Depresszió esetén nem a beteg gyomra az első, amit vizsgálni szoktak, George Porter Phillips a 20. század elején valamiért mégis ezt tette. Phillips azt vette észre, hogy a melankóliával küzdő páciense gyakran szenved székrekedéstől, és más anyagcserezavarra utaló tünetektől: pl. töredező körmök, fénytelen haj, sápadt arc. Gondolhatta volna azt, hogy a depresszió következményeként alakultak ki ezek a panaszok, ő mégis az ellenkezőjét feltételezte, és azt igyekezett megfejteni, hogy az emésztőrendszer egyensúlyát helyrebillentve csökkenthető-e a depresszió. Ennek érdekében szigorú húsmentes diétára fogta a pácienseit, akik halat azért ehettek, és kefirt itatott velük, ami segít az emésztésben.
A kísérlete pedig működött. 18 alanya közül 11 teljesen meggyógyult, 2 pedig jelentős javuláson ment keresztül. Az tehát már nem újdonság, hogy a bél és az agy között nemcsak idegi kapcsolat, hanem kétirányú kommunikáció zajlik. A kérdés csupán annyi, hogy miként képes az emésztést serkentő apró baktérium hatni az agyunkra?
Jane Allyson Foster, a kanadai McMaster Univerity kutatója az összefüggést keresi az emésztőrendszer és az agyunk között. Hangsúlyozza, hogy az emésztési probléma a mentális betegségek egyik lehetséges okozója. Ez azt is jelenti, hogy nem mindenkire egyformán hat a diéta, és némely betegek depressziójának gyökeresen más az oka, mint az emésztési rendellenességek.