Meglepő javulást hozhat a tanulásban az agytorna

Meglepő javulást hozhat a tanulásban az agytorna

Címlap / Életmód / Család / Meglepő javulást hozhat a tanulásban az agytorna

Mi lehet az oka, hogy egyre több gyereknek vannak tanulási nehézségei? Erre a kérdésre bizonyára mindenkinek megvan a maga válasza. Ami azonban bizonyos, az az, hogy mozgással a tanulási teljesítmény javítható. 

Mozgás az élet

A kisgyermek élete első két évében tele van mozgásigénnyel.

Még nézni is fárasztó, olyan sokat mozog. Közben rengeteg információt befogad, így képessé válik arra, hogy felismerje és utánozza a beszédhangokat, és nyelvi képességeit gyarapítsa velük.

Gátlások nélkül, természetes kíváncsiságától vezérelve, lelkesen fedezi fel a világot. Minden érzékszervi észlelése és cselekvése a tapasztalatait gyarapítja.

Ebben az életkorban előnyös, ha nem fékezzük a gyerekeket tiltásokkal és túlféltéssel, mert elsősorban a mozgás révén tanulnak.

Fontos, hogy sokat ismételjenek mozgássorokat, szavakat, szókapcsolatokat és mondatokat. 

Tanulási zavarok

Ötéves korunkra azonban legtöbbünknél véget ér az ösztönösen boldog megismerés állapota.

Iskolás korra már kialakulnak azok az érzelmi blokkok, amelyek megnehezítik a tanulást.


 Gond van? Tippek, hogy jobban tanuljon a hiperaktív gyerek


Ez az oka, hogy a gyerekek közül sokan akadozva olvasnak, és közben nem értik a szöveget, betűket tévesztenek, írás közben görcsösen fogják a ceruzát, hibásan másolnak a tábláról, írásjeleket, ékezeteket nem tesznek ki, nem tudnak kitartóan figyelni, összetévesztik a jobb és a bal oldalt, beszédproblémáik vannak. 

A bal és a jobb agyfélteke

Az észkerékkapcsoló agytornát egy gyógypedagógus házaspár, dr. Paul Dennison és Gail Dennison fejlesztette ki.

A keresztező mozgások jelentik az alapját: kúszás, mászás, lábak keresztbe lendítése. Ezek kiegyensúlyozottá és összehangolttá teszik az agyműködést, javítják a bal és a jobb agyfélteke együttes munkáját. 

A bal agyfélteke logikusan gondolkodik, információkat elemez, kritizál, tervez és végrehajt. Van időérzéke, képes felfogni a szavak jelentését és beszélni. A jobb agyfélteke élénk képzelőerővel rendelkezik.

Felismeri a dallamokat, arcokat, alakokat, színeket. Érzelmi reakciói vannak, és nincs időérzéke. A módszer a tanulás belső képességének újrafelfedezéséhez segít hozzá. A mozgást alkalmazza, hogy úgy tanuljunk, mint életünk korai szakaszában.

Mozgás és tanulás

Akik kisgyermek korukban eleget kúsznak és másznak, azok jobb oldali agydominanciát mutatnak. Akik ezt kevésbé gyakorolják, azoknál a bal agyfélteke működik fokozottabban.

A mozgások frissítő hatással vannak az agyműködésre, és ezt a kineziológiában alkalmazott izomtesztelés is mutatja.

A kissé megemelt alkar jól megtartható, és nyomásra nem süllyed le. Ez a bizonyíték arra, hogy az agyféltekék munkájának összehangoltsága javult, és az „észkerékkapcsolást” követően a tanulás során ellenőrizhető.

Javulás a teljesítményben

A módszer meglepően egyszerű megoldást kínál a tanulási problémák csökkentésére.

A mozgásos gyakorlatok természetes módon szüntetik meg a gyerekekben a nehézségeket okozó érzelmi blokkokat, hogy a kibontakozásra váró hajlamok képességekké, majd a képességek készségekké alakulhassanak át.

A gyerek nem feszélyezett, problémákkal terhelt diák lesz, mert örömét leli a tanulásban, és lelkileg is jól érzi magát.

Szerte a világon sok iskolában bevezették az agytornát, és a gyerekek tanulási teljesítménye és fizikai állapota számadatokkal bizonyíthatóan sokkal jobb lett.

Cikkünket Dr. Paul E. Dennison és Gail Dennison Észkerékkapcsoló (Agykontroll Kft., 1998) című könyvének felhasználásával írtuk.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!