Gyakran könnyű elfelejteni, hogy a szüleink ugyanolyan emberek, mint bárki más – saját barátaik, problémáik, aggodalmaik és sikereik vannak – azon túl, hogy a szülői szerepüket is betöltik. Ahhoz viszont, hogy igazán kiegyensúlyozott legyen velük a kapcsolatunk, és teljesen megismerjük őket, vannak bizonyos kérdések, amelyeket mindannyiunknak érdemes feltenni nekik, amíg abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy velünk vannak.
Amellett, hogy ezek a kérdések segítenek jobban megismerni őket, abban is fontos szerepe lehet, hogy jobban elfogadjuk a személyiségüket, és emlékeztessük magunkat arra, hogy ahogy nekünk, úgy természetes, hogy nekik is vannak hiányosságaik. Hiszen egyikünk sem tökéletes. Ezeket a dolgokat felnőttként már sokkal könnyebb megérteni, és ha kellő figyelmet fordítunk a szüleinkre, jó esélyünk van rá, hogy még erősebb legyen feléjük a bizalmunk.
Természetesen ahogy mi, ők is egyre idősebbek lesznek, így azt is jelezzük feléjük, hogy ők is bármikor számíthatnak ránk. Ennek az érzésnek a tudatosításában sokat segít különféle kérdések feltevése is. Csak arra figyeljünk, hogy mindig őszintén, érdeklődéssel figyeljünk mindenre, amit megosztanak velünk, szánjunk rá a kellő mennyiségű időt, és legyünk hálásak azért, hogy velünk vannak.
Jégtörő kérdések
Ezek a kérdések nem feltétlenül érintik a stresszes vagy traumatikus részleteket, ezért általában jó kiindulópont, ha ezekkel kezdünk, különösen akkor, ha úgy érezzük, hogy a szüleink nem szeretnek komolyabb problémákról beszélni, ugyanakkor olyan értékes információk lehetnek, amiket aztán alaposan az eszünkbe vésünk, és talán az unokáinknak is elmeséljük majd, a mi szüleink milyenek voltak az ő korukban.
- Milyen volt az élet, amikor felnőttél?
- Mit szerettél egyedül csinálni, amíg felnőttél?
- Kik voltak a legjobb barátaid gyermekkorodban?
- Mit mondtál, mi a szuperképességed?
- Mit szeretsz a legjobban a munkádban?
Relációs kérdések
A jégtörő szintű kérdéseken túlmutató intimitás fokozása érdekében tegyél fel olyan kérdéseket, amelyek segíthetnek elmélyíteni a szüleiddel való kapcsolatodat. Ezek a kérdések segítenek megérteni, milyen volt az életük korábban, és mi minden történt a megismerkedésüktől egészen addig, amíg fel nem nőttél. Ilyen kérdésekre válaszolva még több szép emléket gyűjthetsz és idézhetsz fel a történetükről, amelynek te is a részese lettél.
- Hogyan érezted magad, amíg vártad, hogy megszülessek?
- Mi volt a legviccesebb dolog, ami velem történt, amikor kicsi voltam?
- Hogyan ismerted meg anyát/apát, és mi vonzott benne?
- Milyen volt az életed az én koromban?
- Mit kedveltél bennem a leginkább régen és most?
Intim kérdések
Ha tudod, hogy a szüleid szívesen beszélnek mélyebb, még személyesebb témákról (vagy legalábbis úgy gondolod, hogy nyitottak lennének rájuk, akkor ezek a kérdések biztosan telitalálatok, és egyiket sem érdemes elszalasztanod. Ha ugyanis választ kapsz rájuk, könnyebben megértheted, hogyan formálták a tapasztalataik a személyiségüket, a szülői szerepüket vagy a világnézetüket.
- Milyen tippeket kaptál a szüleidtől a nevelésemhez?
- Mit kedvelsz a leginkább magadban?
- Hogy érzed, mire volt szükséged a szüleidtől, amit nem kaptál meg?
- Mi volt a legnehezebb veszteség, amit átéltél?
- Van bármi, amit másképp csinálnál a múltadból?
Amit tarts szem előtt
Ha őszinte és részletes válaszokat szeretnél kapni ezekre a kérdésekre, semmiképpen se listaszerűen kérdezgesd a szüleidet. Törekedj arra, hogy egy kötetlen beszélgetés keretében térj ki ezekre a dolgokra, és alkalmanként csak néhány kérdést tegyél fel. Ami pedig szintén fontos, hogy éreztesd velük, hogy már felnőtt vagy, így bármit nyugodtan megoszthatnak veled, és egyáltalán semmi baj nincs azzal, hogy ők sem tökéletesek, ahogy senki sem az.