A cél eléréséhez kulcsfontosságú az erre való törekvés. Mégsem minden motiváció egyenlő – és bizonyos tényezők, amelyek a siker iránti vágyat ösztönzik, akár károsak is lehetnek.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Gyakran előfordulhat azonban, hogy hiányzik belőlünk a kellő belső motiváció a céljaink eléréséhez szükséges feladat elvégzéséhez. Ilyenkor a „külső” motiváció különböző formáival kell bátorítanunk – vagy bátorítanunk – magunkat.

A legjobb külső motivációs formák a következőek:
- Beazonosítás: Bár magát a tevékenységet nem élvezed, tágabb értékeihez és céljaihoz vonzódhatsz – egy másik motivációs formát biztosítva. Egy tanár számára az oktatás fontosságának és a tanulók jövőjének javításában betöltött szerepük elismerése lehet, ami arra motiválja őket, hogy többletórákat töltsenek a házi feladatok értékelésével; a feltörekvő regényíró számára az az érzés lehet ilyen, hogy értelmes irodalmi művet hoz létre, amely arra készteti, hogy átdolgozza kéziratát, még akkor is, ha maga az írás művelete időnként fáradságosnak tűnik.
- Bevezetés: Néha nyomást gyakorolunk magunkra, hogy megőrizzük egónkat és énképünket. „Az önbecsülése a tevékenységtől függhet” – magyarázza Van den Broeck. „Aggódsz amiatt, hogy ha nem éred el a célodat, szégyent és kudarcot fogsz érezni.”
- Külső szabályozás: Néha a motiváció pusztán külső jutalmakból fakad – például hírnévből és vagyonból. Egyes munkahelyeken a külső szabályozás teljesítménybónuszként és fizetésemelésként jelentkezhet. Ettől továbbra is belefektethetsz a pénz megszerzésébe, még akkor is, ha magukat a feladatokat meglehetősen unalmasnak és értelmetlennek találod.
A kutatók szerint a sikerhez leginkább a belső motiváció vezet, és az a szerencsés, ha a külső motivációkból minél kevesebbre van szükség – bár tény, hogy egy-egy nehezebb időszakon ezek is átsegíthetnek.