A cél eléréséhez kulcsfontosságú az erre való törekvés. Mégsem minden motiváció egyenlő – és bizonyos tényezők, amelyek a siker iránti vágyat ösztönzik, akár károsak is lehetnek.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Sok tudományos elképzeléshez hasonlóan az önrendelkezési elmélet is évek óta fejlődik. Gyökerei néhány, az 1970-es évekből származó tanulmányból származnak, de csak azután kezdett komoly érdeklődést felkelteni, hogy 2000-ben megjelent egy alapvető tanulmány, amely felvázolta a motiváció, a teljesítmény és a jólét néhány alapvető fogalmát.
Az elmélet középpontjában az az optimista elképzelés áll, hogy a legtöbb emberben természetes vágy van a tanulásra és a fejlődésre. Ez azon a feltételezésen alapul, hogy az emberek növekedésorientáltak
– mondja Anja Van den Broeck, a belgiumi KU Leuven közgazdasági és üzleti karának professzora.
A növekedési irányultság leginkább a kisgyermekek kifáradhatatlan érdeklődésében mutatkozik meg az őket körülvevő világ iránt – de a felnőttek is érezhetnek lenyűgözést és kíváncsiságot bizonyos tevékenységek iránt, amitől egy feladat elvégzése önmagában jutalommá válik. (Gondolj csak arra az időszakra, amikor annyira elmerültél egy tevékenységben, hogy észre sem vetted, hogy múlik az idő.) Ezt „belső” motivációnak nevezik.