Koronavírus: Ezért kell figyelmed a higiéniára – ennyi ideig aktív a vírus a különböző felületeken

Koronavírus: Ezért kell figyelmed a higiéniára – ennyi ideig aktív a vírus a különböző felületeken

Címlap / Életmód / Egészség / Koronavírus: Ezért kell figyelmed a higiéniára – ennyi ideig aktív a vírus a különböző felületeken

Sajnos még mindig nincsenek megbízható adataink arra vonatkozóan, pontosan meddig marad életben a vírus a különböző felületeken, de egyre több tanulmányt publikálnak a nagyközönség számára. A minap a New England Journal of Medicine elnevezésű orvostudományi lapban megjelent cikk alapján viszont már következtethetünk, milyen felületekkel kell különösen óvatosnak lennünk.

A koronavírus nagyon könnyen és gyorsan fertőz, ennek pedig – sok egyéb mellett – az az oka, hogy akár napokig is életképes marad a különböző felületeken. A vírus képes a levegőben szálló részecskékre, pl. a porra ráragadni, és akár ott is 3 órán keresztül életben maradni.

Ez tehát azt jelenti, ha egy fertőzött ember köhög, tüsszent egyet az utcán, a porrészecskékre tapadó vírusok ráragadhatnak egy közeli padra, vagy majd valakinek a cipőtalpára.

Innen már könnyen a ruha többi részére, vagy akár közvetlenül a kézre is kerülhetnek és bevihetjük őket az otthonainkba – de a séta, bevásárlás közben is megfertőződhetünk. 

deagreez1/depositphotos.com

Mennyi ideig aktív a vírus?

A folyóirat szerint számolnunk kell azzal, hogy átlagosan 4 óráig marad életben a vírus a rézfelületeken, ez a legkevésbé ideális környezet a számára. Ennél jóval kedvezőbb a papír, kartonpapír, ahol már 24 órán keresztül is aktív tud lenni, a legveszélyesebb viszont a műanyag és a rozsdamentes acélfelület, amiken akár 72 óráig, azaz 3 napig is fertőzőképes.

Ez alapján nem árt újragondolni a takarítási és vásárlási szokásainkat, azaz különös figyelmet kell fordítani az otthonra vitt élelmiszerek fertőtlenítését, tisztítását illetően – és ez a műanyag csomagolású tartós élelmiszerekre, tisztítószerekre, ruhákra, stb. egyaránt vonatkozik. 

Természetesen ebben az esetben nem attól kell tartani, hogy az ételbe kerül a koronavírus, hiszen a zárt csomagoláson nem tud átjutni, ráadásul főzés, hőkezelés hatására elpusztul. A veszélyhelyzet itt is abban rejlik, hogy az arcunkhoz nyúlunk, miután megfogtuk egy tészta zacskóját, vagy pl. az ujjunkkal kóstolunk azt követően, hogy kivettük a paradicsomot a műanyag csomagolásból. Öröm az ürömben, hogy a könnyen és gyorsan terjedő vírus nagyon rosszul reagál a szappanra, ezért különösen fontos, hogy akkor is rendszeresen moss kezet, amikor otthon vagy, és a hétköznapi teendőidet látod el – valamint ugyanerre bíztasd azokat is, akikkel egy háztartásban élsz.

Mi lesz a ruhákkal?

Sajnos a vírusok igazán könnyen megtapadnak a ruhákon, cipőkön is, ahogy arra korábban is kitértünk. Emiatt a WHO és a CDC (Amerikai Járványügyi Hatóság) is azt javasolja, hogy a kint használt ruháktól a lehető leghamarabb szabaduljunk meg, tegyük őket a szennyesbe, és semmiképpen se menjünk cipővel a lakásba.

Fontos, hogy ne rázd a ruhákat még a szabad levegőn sem, hiszen ez az egyszerű mozdulat is elősegítheti, hogy a vírusok továbbterjednek a levegőben és más felületen is megtapadjanak, vagy akár közvetlenül belélegezd őket.

A ruhákat a javaslat szerint a lehető legmagasabb hőfokon mosd ki, ha van rá mód, napon szárítsd, vagy használj szárítógépet.

VIDEO Így tedd fel helyesen a kontúrt, bronzosítót és pirosítót

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!