Ha a szépségápolásról van szó, sokan rengeteg időt szentelünk az arcunknak, a kezünknek vagy éppen lábunknak. De mi a helyzet a köldökünkkel? Bármennyire is kis részét képezi a testünknek, fontos, hogy törődjünk vele, és rendszeresen, illetve alaposan kitisztítsuk. Így ugyanis nemcsak a komfortérzetünk javulhat, hanem számos kellemetlenségtől is megóvhatjuk magunkat.
A köldökünk egy elzárt terület, ahol a bőrünk egy része sötét és nedves környezetben van, amely ideális terepet jelenthet a baktériumok és az élesztőgombák megtelepedéséhez, illetve szaporodásához. Ez azt jelenti, hogy ha nem tartjuk karban kellőképpen, akkor különféle kórokozók tanyájává válhat, és kellemetlen szagokhoz, sőt, akár fertőzésekhez is vezethet. Tehát borzasztóan fontos, hogy kellő időközönként kitisztítsuk.
Ilyen gyakran kellene tisztítanod
Dr. Anna Chacon bőrgyógyász szerint általában heti 1-2 alkalommal érdemes megtisztítani a köldökünket a szokásos fürdési rutinunk során. Bár vannak olyan bőrgyógyászok is, akik azt javasolják, hogy akár napi szinten tisztítsuk meg a köldökünket, a doktornő álláspontja az, hogy erre csak akkor van szükség, ha konkrét okunk van rá, ellenben ugyanis akár még bőrirritációt is tapasztalhatunk.
Bár a túl gyakori tisztítás sem jó, a nagyobb kockázat abban rejlik, ha a heti 1-2 alkalmat is kihagyod. Ebben az esetben ugyanis számos kellemetlenséget tapasztalhatsz. A leggyakoribb talán a bőrgyulladás, ami Dr Chacon szerint a szennyeződés és az izzadság irritálhatja a köldökben és környékén az érzékeny bőrt. Még kellemetlen szag, sőt kiütés is jelentkezhet a hatására. De okozhat akár dermatózist és egyéb rendellenességet is.
Ahogyan tényleg tiszta lesz
Ha biztos szeretnél lenni benne, hogy elég alaposan tisztítod meg a köldöködet, akkor az első és legfontosabb az, hogy figyelembe vedd, befelé húzódó vagy kifelé forduló.
Ha befelé húzódó:
Ebben az esetben szükséged lesz egy fültisztító pálcikára (akár egy kisebb darab tiszta rongy is jó lehet), hogy eljuss a köldököd minden zugához, különösen, ha mélyen van. Először is nedvesítsd be a fültisztító pálcát egy enyhe, illatmentes szappannal.
Ezután óvatosan töröld ki a köldököd belsejét, majd öblítsd ki, figyelve arra, hogy ne forró vizet engedj rá. Fontos az is, hogy minden szappanmaradványt lemoss, ellenkező esetben ugyanis továbbra is koszos maradhat a köldököd. Végül, de nem utolsó sorban pedig töröld szárazra egy tiszta törlőkendő vagy egy másik, tiszta fültisztító pálcika segítségével.
Ami a száraz állapotot illeti, Dr. Chacon szerint az is kulcsfontosságú, ugyanis a nedvesség táptalajt teremthet a baktériumok és a gombák számára, így pedig fertőzésekhez vezethet, és jóval kevesebbet fog érni a tisztítás.
Ha kifelé forduló:
Ha kifelé forduló a köldököd, akkor még könnyebb dolgod lesz. Ebben az esetben ugyanis pont úgy érdemes kitisztítanod, mint a bőröd bármely más részét, persze némileg óvatosabban. Vagyis csak nedvesíts be szappanos vízzel egy szivacsot vagy törlőkendőt, és mosd meg alaposan a köldöködet. Öblítsd le, ellenőrizd, hogy nem maradt-e rajta szappan, végül pedig töröld szárazra.
Ha a bőröd hajlamos kiszáradni, akkor egy gyengéd, illatmentes hidratáló krémet is kenhetsz a köldököd környékére. A köldöködet viszont kerüld el, nehogy a nedvesség miatt a baktériumok táptalajává váljon.
Ha pedig mindenre figyelsz, mégis irritációt tapasztalsz, esetleg váladékot látsz a köldöködnél, akkor pedig feltétlenül fordulj mielőbb a háziorvosodhoz vagy egy bőrgyógyászhoz, hogy utánajárjon a pontos okának és segítsen a kezelésében.
Forrás: teenvogue.com, boots.com, nyitókép: Meeko Media/istockphoto.com