De min múlik, hogy hogyan áll, és miért van benne mindig szösz? Cikkünkből minden kiderül!
Nem minden emlősnek van
Gondolkodtál már valaha azon, hogy hogy nézhet ki egy-egy állat köldöke? Nos, lehet, hogy sehogy, mert nincs is neki – bizony, még az emlősöknek sem. Az emberek esetében egyértelmű, hogy mindenkinek van köldöke, és mindenkié más, még az ikreké is – sok egypetéjű ikerpár esetében ez a legegyszerűbb módja annak, hogy fizikai tulajdonságaik alapján megkülönböztessék őket egymástól – de a kenguruknak például egyáltalán nincs köldöke.
Hogy hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy jóval kevesebb időt, mindössze 5 hetet töltenek az anyjuk méhében, így itt jóval kevesebb tápanyagra van szükségük, nem is alakul ki méhlepény, amihez a köldökzsinórral csatlakozhatnának. Az emberi terhesség esetében is csak körülbelül a 14-16. hétre formálódik meg a méhlepény.
Kép: sopothnicy/depositphotos.com
Szinte mindenkinek kifelé dudorodik – eleinte
A köldökcsonk leesése után szinte minden kisbabának kifelé „dudorodik” a köldöke, de ez később, ahogyan a gyermek növekszik, még alakulni fog, és nagy a valószínűsége, hogy a köldök végül majd befelé fordul, mint ahogyan az az emberek legnagyobb esetében alakul.
Kifelé forduló köldöke mindössze a lakosság körülbelül 10%-ának van, és ennek semmi köze ahhoz, hogy hogyan születtél, illetve az orvos hogyan vágta el a köldökzsinórt – ezt csak egy városi legenda!
Hiszen az orvos nem közvetlenül a hasadról vágja le az édesanyáddal addig összekötő hálózatot, hanem néhány centivel a köldököd fölött, és majd a köldökcsonk leszáradása, leesése után lesz csak láthatóvá a köldököd.
Nagyon fura baktériumokat rejthet
Bár korunk egyik szexszimbóluma a lapos has és a vonzó köldök, gyakran díszítjük testékszerekkel vagy testfestéssel ezt a testtájat, a köldök mégis gyakran nem kapja meg a neki járó figyelmet, már ami a higiéniát illeti.
Egy 2011-es vizsgálat során a North Carolina State University és a Nature Research Center at the North Carolina Museum of Natural Sciences kutatói emberek köldökéből vett mintákat vizsgálva 2 368 különböző baktériumfajtát különítettek el, ezek közül 1 458 esetében abban sem voltak biztosak, hogy ezekkel a baktériumokkal korábban találkozott már a tudomány. Egy férfi köldökében még egy olyan baktériumot is azonosítottak, amelyet korábban csak Japán bizonyos területein, a földben találtak meg – holott a vizsgálati személy soha életében nem járt Japánban.
Született már tanulmány a köldökszöszről
A University of Sydney kutatója, Karl Kruszelnicki 2002-ben Ig Nobel díjat kapott tanulmányáért, melyben önként jelentkezők köldökszösz-összetételét vizsgálta. A nem annyira tudományos díjat minden évben olyan vizsgálatoknak adják ki, amelyek bár érdekesek lehetnek, nem sok gyakorlati hasznukat látni, esetleg már egészen bizarr vagy abszurd kérdéseket feszegetnek.
A kutatás eredménye szerint egyébként a köldökszöszt textildarabok, szőr és elhalt hámsejtek teszik ki, ha pedig valaki kevesebbet szeretne látni belőle, akkor érdemes régebbi pólókat hordania, mert ezek kevesebbet szöszölnek, így kevesebb „nyersanyagot” is termelnek a köldökszöszhöz.
A terhesség megváltoztathatja a formáját
Míg a gyermekek kifelé fordulú köldöke idővel befordulhat, a várandós nők esetében éppen fordítva működhet a változás, és könnyen lehet, hogy befelé forduló köldökük a terhesség előre haladott állapotában kifelé forduló lesz, vagy megváltozik az alakja, mélysége.
Ez a jelenség nincs összefüggésben a baba fejlettségi szintjével, mint ahogyan azt egyes babonák tartják, pusztán a has, illetve a has bőrének megváltozásával magyarázható, és sok anyuka esetében a baba születése után a köldök teljesen visszanyeri eredeti formáját.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!