Amikor beköltöztünk a házunkba, először csak a virágágyást szépítettem. Aztán kerültek gyógynövények a virágok mellé és jött az első sikerszéria a paradicsommal.
Annyira élveztem és úgy bevált a dolog, hogy a harmadik évben telepítettük hat magaságyást, ami idén tizenhatra nőtte ki magát: kereken tizenhat négyzetméterem van, hogy egész nyáron friss zöldséget tegyek az asztalra. Nem sok, főleg, ha azt nézzük, milyen sok fogy ezekből az alapanyagokból nálunk, de van néhány praktika, amelyekkel úgy érzem, nagyon jól kihasználom a helyet.
1/5 A magaságyás melegebb – előbb tudok termeszteni
Több okból is praktikusabb választás volt számunkra magaságyás, mint a klasszikus földművelés. Mivel nagy fenyők álltak az udvarunkon, sajnos nem volt túl jó a föld minősége, emellett viszonylag modern hangulatú a kertünk, arra vágytunk, hogy a konyhakert elkülönüljön.
Korábban nem gondoltam, hogy ennyit számít termesztés során a magaságyás. Érintésre is melegebb, ami azt jelent, hogy előbb nekiláthatok a kerti projekteknek, kevésbé kell félnem a fagytól. Persze, nyáron a magas ágyás előbb ki is szárad, több vizet igényel, szóval ezt is bele kell kalkulálni a tervezésbe.
Mindenesetre nálunk gyakran hetekkel előbb megterem az, ami néhány házzal odébb még sorra elfagy, és ezért nem csak a jó fekvés, hanem a magaságyás is felelős. Terveim között szerepel, hogy néhányat idővel majd fóliával burkolunk, így a palántázás is gördülékenyebb lesz, valamint még előbb el tudom kezdeni az ültetést – szezon végén pedig tovább tudom húzni. Ha „csak” két hónap pluszt jelent ez egy évben, már az is rengeteg extra hozammal jár.
A cikk a hirdetés után folytatódik a következő oldalon, lapozz!