Ezek az igazi hobbit házak: Izland ezer éves gyepotthonai

Ezek az igazi hobbit házak: Izland ezer éves gyepotthonai

Címlap / Uncategorized @hu / Ezek az igazi hobbit házak: Izland ezer éves gyepotthonai

Ha úgy tűnik, hogy tökéletesen illeszkednek a környezetükbe, az nem véletlenül van: ezek a „torfbæir” néven ismert, zseniálisan megtervezett házak segítettek betelepíteni Európa egyik legkevésbé barátságos környékét.

Izland magányos lávamezőivel, meredek emelkedőivel és sziklákkal borított síkságaival Európa egyik legkopárabb országa. A Föld vulkanikusan egyik legaktívabb helye nem tűnik éppen vonzó célnak a letelepedők számára. Azonban a mai napig egészen különleges házak is találhatóak az országban.

Izland benépesítése még a megrögzött északiak számára is nehéz volt a Kr. u. 9. században. Az év nagy részében fagypont alatti hőmérséklet és vastag hótakaró uralkodott még az alacsonyabban fekvő területeken is. A túlnyomórészt sziklás ország soha nem adott olyan termékeny földet, mint más európai nemzetek: a mai napig mindössze egyötöde megművelhető.

Amikor az északi hajósok először észlelték a szigetet, Izland nagyjából 30%-ban volt erdős, ami az akkori Skandinávia más részeihez képest alacsony arány. Mivel a fák száma korlátozott volt, házak építéséhez nehéz volt anyagot szerezni, és ezt tovább nehezítette, hogy a sziget bazaltköveinek megmunkálása sem könnyű.

Smitt/istockphoto.com

A gyepotthonok menedékként szolgáltak, az életben maradás volt a cél

Mindent összevetve meglepő, hogy Izland telepesei egyáltalán életben maradtak. Az, hogy mégis túléltek itt, egy tényezőnek tulajdonítható: a torfbæirnek (gyepházaknak), amelyeket az első északi telepesek idejétől kezdve egészen a 20. század végéig használtak menedékként.

Ezek a házak alapvetően fakeretre épültek, valamint gyepből (fűből és a talajból kivágott, legfeljebb 1 méter vastagságú tömbökből). Ezt egy alapréteg kőzetre helyezték, a falak és a tetőzet kialakításához tömörítették. Ma is megtalálhatók szerte az országban, a tájból kiemelkedve, mint a sátrak. Különösen sok ilyen házikót láthatnak a kirándulók Glaumbærnél északnyugaton, Laufásnál északon és Keldurnál délen.

Nem volt semmi másunk” – mondja mosolyogva a BBC újságírójának Sigridur Sigurdadottir tőzegház-szakért. „A gyep volt minden, ami őseink és a pusztulás között állt! A telepesek is ezt ismerték: olyan helyekről jöttek, ahol már megszokták, hogy ebből az anyagból építsenek.”

Vadim_Nefedov/istockphoto.com

Nem csak Izlandon voltak jelen a hobbit házak

Elmondta, hogy az izlandihoz hasonló szélességi fokokon – nevezetesen Észak-Norvégia településein, a Feröer-szigeteken, Grönlandon és Új-Fundlandon, sőt egészen a skóciai Külső-Hebridákig – már régóta építenek gyeplakokat. Az izlandiak azonban több okból is kiemelkednek ezek közül. Lényegesen hosszabb ideig voltak használatban, az emberek minden osztálya használta őket, a juhnyájaktól a templomokig mindenféle célt szolgáltak, és általában jobb állapotban megmaradtak napjainkban. 

Számunkra ez még mindig élő, lélegző történelem” – mondta  Berglind Thorsteinsdottir múzeumigazgató. „A nagyapám gyeptégla lakásban élt, ahogy sok izlandi is, egészen a 20. századig. A gyeptégla lakásokban utoljára 1992-ben éltek és sok közülük még mindig gazdasági melléképületként szolgál, így ezek az épületek a közelmúlt kollektív emlékezetének részét képezik.”

A gyepházak megóvásáért és fennmaradásáért azonban ma már tudatosan tesznek: „Elég egyszerű őket rosszul helyreállítani, de nehezebb történelmi pontossággal” – mondta Sigurdson. „Ami most egyszerűnek tűnik, az évszázadok alatt finomított, képzett művészet volt. Nincs kézikönyv. Amikor elkezdtem restaurálni ezeket az épületeket, az egyetlenek, akik tudták, hogyan kell csinálni, a helyi gazdák voltak, akiknek még mindig volt gyepépület a földjükön, így beszéltem velük, hogy megtanuljam a technikákat.

VIDEO Ők lesznek 2024 legszerencsésebb csillagjegyei

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!