Nem érdemes annyit és olyan keményen edzened, hogy komoly izomlázzal küzdj, hiszen ez már azt jelenti, hogy kicsit túlterhelted az izmaidat. Ha mégis megtörtént a baj, és úgy érzed, minden mozdulat fáj, próbáld ki ezeket a tippeket, amikkel enyhíthetsz a bajon!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Egyél eleget – és jót!
Nagyon fontos, hogy edzés után a megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszert vidd be a szervezetedbe, mert az izmaid ebből épülnek vissza.
Ha megerőlteted őket, mikroszakadások jönnek létre rajtuk, és edzés után fehérje kell ahhoz, hogy ezeket a mikroszakadásokat vissza tudja építeni a szervezeted.
A mozgás után érdemes magas fehérje- és szénhidráttartalmú élelmiszert fogyasztanod, ami segít az izmaidnak abban, hogy minél gyorsabban és minél jobban regenerálódjanak.
Az izomsejtjeidnek szükségük van hidratálásra, a szomjúság ilyenkor a legnagyobb ellenséged.
Próbálj meg minden edzéssel töltött órára plusz fél-egy liter vizzel számolni – a legjobb, ha ásványvizet vagy tisztított csapvizet iszol, de elméletileg Magyarországon a csapvíznek sincs semmi baja, úgyhogy azt is ihatod.
Ha viszont nem szereted a víz ízét, ízesítetlen teát, cukormentes gyümölcslevet vagy citromos vizet is ihatsz.
A hidratálás nemcsak az edzés után fontos, hanem másnap is, úgyhogy figyelj arra, hogy elegendő folyadékot fogyassz.
Amennyire fontos a nyújtás edzés után, annyira fontos a masszírozás vagy a hengerezés másnap, ha érzed, hogy jön az izomláz.
A hengerezés például segít abban, hogy a gyulladást okozó folyadékok eltűnjenek az izmok közül, és megakadályozza, hogy az izmok még jobban letapadjanak.
Az se baj, ha minden komolyabb edzés után használod az eszközt, ártani nem fog, havonta pedig érdemes elmenni masszőrhöz, ha tényleg intenzíven mozogsz.
Ha egy kicsit felpörög a vérkeringésed, a fájó testrészed hamarabb jön rendbe. Ehhez a legegyszerűbb megoldás (a masszázs mellett) az, ha hideg-meleg zuhannyal „sokkolod” a testedet: húsz-harminc másodpercenként váltogasd a langyos és a hideg vizet, ettől kicsit fel is ébredsz, és a vérkeringésed is beindul.
Ma már rengeteg olyan sót és olajat lehet kapni, amelyek fő feladata, hogy ellazítsák az izmaidat, és ezzel segítsenek az izomlázon is.
Vegyél egy forró fürdőt, és szórj bele ilyen lazító termékeket, és kapcsolj ki egy kicsit – sokkal hamarabb eltűnik a fájdalom, ha a stresszt is elűzöd az életedből, és nem csak az izmaidra koncentrálsz.