Hogyan szoktass egy másik kutyát a kutyusodhoz?

Hogyan szoktass egy másik kutyát a kutyusodhoz?

Címlap / Életmód / Család / Hogyan szoktass egy másik kutyát a kutyusodhoz?

Aki szereti a kutyákat és megteheti, legtöbbször egyszerre többet tart, hogy ne legyenek egyedül. Viszont hogy az új jövevény bemutatása ne okozzon nagy gondot, érdemes betartani a következő tanácsokat!

Adj nekik időt

Először is fontos leszögezni, hogy a legtöbb esetben a nagyobbnak – főleg, ha az már több éves- hagyjunk egy kis időt, hogy megbarátkozzon az új helyzettel.
Gondoljunk csak bele, eddig ő volt az első számú, az egyedüli kedvenc, most pedig valaki betolakodott a területére. Hát persze, hogy ezt a változást meg kell szoknia!

Nézd meg, milyen társat választasz neki

Mielőtt hazaviszel egy új házi kedvencet, jól nézd meg, kit is választasz, ugyanis jó lenne, ha habitusban passzolnak egymáshoz (bár néha egy lustább kutyushoz egyenesen jó egy aktívabb).
Ha domináns, próbálj meg hozzá egy nyugodtabb fajtát keresni, mert akkor talán elkerülhetőek lesznek köztük a kezdeti hatalmi harcok.

Erősítsd a falkavezér szereped

Az állatok világában mindig a falkavezér dönt arról, hogy ki csatlakozhat a közösséghez és ki nem. Ha maximálisan elfogad a kutyád Téged a legdominánsabbnak, akkor nem fogja megkérdőjelezni azt, hogy bejöhet-e az új tag.
Ez persze nem jelenti azt, hogy nem fogják eldönteni, kettejük közül ki lesz előbb a sorban, de ezek nem lesznek vérre menő harcok, hanem csak kisebb hajbakapások.

Jó tanács

Amennyiben nem tudod, hogy kutyusod hogy viszonyulna egy kisebbhez, mielőtt magadhoz vennéd a kis újoncot, vidd el hozzá idősebb kedvenced, és mutasd be őket egymásnak semleges területen! Ha akkor nincs gond, akkor valószínű, hogy komolyabb később sem lesz.
Bár ha kölyökről van szó, akkor kíméletlen harcok biztosan nem lesznek, mert egy jól nevelt és jól szocializált kutya nem támad kölyökre- maximum helyre teszi néha.

Otthoni bemutatás

Mikor hazaviszed az új kutyust, jobb, ha először nem engeded őket egymás közvetlen közelébe, hogy szokták a másikat és az új szagokat, hangokat. Erre a célra használhatsz szállító boxot, vagy vedd az öledbe a kicsit és úgy történjen a bemutatás. Inkább a nyakörvüket fogd, ne kösd őket pórázra, mert egyes kutyák agresszívabban viselkednek úgy.
Bár ha jobb megoldást nem találsz, mert félsz, hogy nem tudnád őket szétválasztani, akkor persze fő a biztonság…

Külön tálból etesd őket

Legyen mindkét állatnak külön etető és ivó tálja, és a legjobb, ha ezek más helyiségben is vannak, nehogy gond legyen abból, hogy bele akarnának enni a másikéba.
Érthető mód mindenki félti a saját falatjait, és azt is érdemes betartanod, hogy az idősebb kutya kapjon először enni. Sőt, többször adj a nagyobbnak jutalom falatot, hogy lássa, azért, mert újabb családtag jött, ő sem lesz ezért elhanyagolva.

Közös programok

Ahhoz, hogy erősítsd a kettejük közti kapcsot, vidd őket gyakran közös sétákra, programokra. Ezzel eléred, hogy egyrészt nemcsak egymásra figyelnek, másrészt így segítjük a falka megszilárdulását. Játssz velük, fussatok, valamint menjetek agility pályára, mihelyst nagyobb lesz a kölyök.  

Életre szóló barátság

Meglehet, hogy olykor nehézkesen megy két kutyus összeszoktatása, de garantáltan megéri, mert előbb-utóbb úgyis össze fognak barátkozni, és akkor egy gyönyörű, életre szóló kapcsolat fog kettejük közt kialakulni. Nem lesznek így magányosan töltött órák, mivel ott lesznek egymásnak.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!