Ki nem találnád, milyen nevelési elvekkel hozták összefüggésbe a gyerekek problémás internethasználatát

Ki nem találnád, milyen nevelési elvekkel hozták összefüggésbe a gyerekek problémás internethasználatát

Címlap / Életmód / Család / Ki nem találnád, milyen nevelési elvekkel hozták összefüggésbe a gyerekek problémás internethasználatát

Nem irigylem magunkat, mindig különösen nehéz, amikor olyasmivel kell szülőként megküzdeni, amire vonatkozóan semmilyen példát sem láttunk.

Ez pedig tökéletesen igaz az internethasználatra. Gyerekkoromban kezdett el terjedni az internet, emlékszem, hatalmas élmény volt, mikor beültünk az első számítástechnika órára. Aztán a könyvtárba jártunk, hogy megnézhessük az e-mailjeinket és etethessük a virtuális tevénket. Ehhez képest ma már egy lépést sem teszek internet nélkül. Sok szempontból óriási segítség és hálás is vagyok, hogy rendelkezésünkre áll, tényleg mindent megkönnyít, ha az ember ésszel használja. 

Felnőttként könnyebb határokat szabni, de mi a helyzet a gyerekekkel? 

Ahogy minden egyébben, ebben is másolnak minket, úgyhogy nagyon körültekintőnek kell lennünk ezen a területen. Tudom, sokszor milyen iszonyúan nehéz ez, nekem is munkaeszköz a telefonom…

Érdekes megfigyelést tettek a Közép-Floridai Egyetem kutatói. Észrevették, hogy a gyermekeikről sokat posztoló szülők többségükben baráti kapcsolatot ápolnak utódjaikkal, a nevelési alapelveik tehát lazábbak. Ők azok, akik szeretnek inkább haverkodni a gyerekekkel, mint tekintélyelvűen nevelni őket, ám a tanulmányok szerint ez nem kifejezetten előnyös.

Nem arról van szó, hogy hatalmaskodni kell a gyerekek fölött, vagy durván, elutasítóan bánni velük, de a szeretet állandó éreztetése mellett tudniuk kell, hogy nem ők állnak a ranglétra tetején. Hihetetlen, mennyire fontos ez, ugyanis a gyerekek alapvető biztonságérzetét (vagy biztonságérzetének hiányát) határozza meg.  

A témához visszakanyarodva, azok a szülők, akik lazán, haverira veszik a kapcsolatot a gyerekeikkel, a tanulmányok szerint előbb engedik meg azt is, hogy a kicsik elkezdjék használni a közösségi médiát.

Tudjuk, hogy ez újabb veszélyeket hordoz magában. Manapság már az is világos, hogy a szülők részéről a gyakori posztolás sokszor nem korlátozódik a közvetlen ismeretségi körre, ami komoly adatvédelmi és biztonsági aggályokat vet fel. Mivel ezek a szülők teljesen alapvetőnek és magától értetődőnek érzik a posztolást, nem, vagy csak nagyon ritkán kérnek engedélyt a gyermekeiktől. Ez a hozzállás pedig nagyon rövid időn belül visszaüthet.

Jelentős előnyökkel járhat a fényképek megosztása a nagyszülőkkel és olyan csoportokkal, akik támogatást nyújthatnak, hiszen ez segítheti a családok kapcsolattartását. De tisztában kell lennünk néhány adatvédelmi problémával, amikor a gyermekek adatait online megosztjuk” – mondta Mary Jean Amon, társkutató. Ő is hozzátette, hogy ez az egész téma még nagyon új a szakértők számára, nekik is további tanulmányokat kell végezniük és tanulniuk kell a folyamatot.

Több poszt egyenlő megengedő nevelési stílus?

Ebben az újabb kutatásban csaknem 500 olyan szülőt vizsgáltak, akik rendszeresen használják a közösségi média legkülönfélébb platformjait, miközben 10 év alatti gyermeket nevelnek. A szakértők arra voltak kíváncsiak, hogy mit tekintenek a szülők magánjellegűnek a kisgyermekekkel kapcsolatos információk és a kockázatok tekintetében. Ennek vizsgálata során vették észre, hogy a gyerekek fotóinak gyakori megosztása a megengedő nevelési stílushoz kapcsolódik. Ebből pedig következik, hogy a megengedő szülői nevelés összefüggésbe hozható a gyerekek problémás internethasználatával. 

De mégis miért? 

Azért, mert ezek a szülők többször és többet engedik a gyerekeket telefont, tabletet használni, tévét nézni, lazábban kezelik ezt a kérdést. Nem ügyelnek annyira arra sem, mit néznek a gyermekek, ezen a területen sem szabnak nekik határokat. Jó szándékkal ugyan, de azt feltételezik, hogy a gyerekek maguktól is tudják a határokat, de erről sajnos szó sincs. A kutatók külön megjegyezték azt is, hogy ezek a szülők nem tartották jelentősnek azt sem, hogy privátban milyen képeket küldenek az ismerőseiknek. Ebből pedig adódik, hogy ennek nagyon komoly veszélyeire és következményeire a gyermekeik figyelmét sem fogják felhívni. 

A kutatók szerint ez arra utal, hogy aggasztóan sok szülő alábecsüli, mennyire kockázatos lehet gyermekeikről készült képeket nyilvánosan közzétenni, továbbá lehetővé tenni számukra, hogy koruknak megfelelő ütemben, mértékben ismerkedjenek meg az internethasználattal

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!