6 gyakori ok a fejfájás hátterében

6 gyakori ok a fejfájás hátterében

Címlap / Életmód / Egészség / 6 gyakori ok a fejfájás hátterében

A fejfájás teljesen hétköznapi jelenség, de a tünetek szerteágazóak: nem mindegy, hol fáj, milyen intenzitással, időszakosan, állandóan vagy tipikus reakció-e valamire. Ennek megfelelően a hátterében húzódó kiváltó okok palettája is igen széles, most a legáltalánosabbakat olvashatod. 

Stressz, az örök mumus

A stressz kártékonysága bizony a fejfájásban is megmutatkozik: a legtöbb fejfájós ember ezt a tényezőt jelöli meg kínlódása legfőbb okaként.

A stressz megmerevíti a nyak és a váll izmait, feszessé teszi a testet, az idegrendszert is kedvezőtlenül stimulálja – ez a feszültség szintén hozzájárul a fejfájás kialakulásához.

Más magyarázat alapján ez a kiváltó ok hormonálisan is diszharmóniát tud eredményezni az erek kitágulásának, összehúzódásának váltakozása által, aminek egyenes következménye a kellemetlen tünet.

A legkellemetlenebb időjárás-előrejelző

Aki frontérzékeny, jól ismeri a fejfájást mint állandó kísérőelemet, különösen, ha melegedésről beszélnek a meteorológusok, hiszen ilyenkor a levegő páratartalmában és a légnyomásban történő változások olyan fiziológiai változást idéznek elő a szervezetben, amelynek elősegítik a fejfájást.

Ez főként igaz a nőkre – kutatási eredmények ugyanis azt igazolják, hogy a kamaszkortól kezdve háromszor annyi nőnek fáj a feje, mint férfinak.

Víz, víz, víz

Többféle elmélet létezik arra vonatkozólag, mennyi a megfelelő napi folyadékbevitel: 1,5-2 literes ajánlástól a 3-4 literesig mindenféléről ír a szakirodalom.

De egy biztos: a dehidratáltság egyértelmű következménye a fejfájás, sőt a jelenséget észreveheted karikás szemekből és a fáradékonyságból, ingerlékenységből is. Azonban jobban teszed, ha nem kávéból, koffeintartalmú teából vagy alkoholból akarod karbantartani vízháztartásodat, hiszen ezek túlzott mértékű fogyasztása után szintén a fejünkhöz kapunk.

Akkor is igyál egy pohár vizet, ha nem vagy szomjas! A szomjúság már a test figyelmeztető jelzése.

Magunkkal hozzuk vagy szerezzük?

A fejfájás örökletes is lehet, sőt a háttérben vitaminhiány, vagy valamilyen krónikus betegség is húzódhat.

Ha sűrűn fáj a fejed és nem sejted az okát, érdemes vérképet csináltatni. A vérszegénység, vashiány igen gyakran fordul elő, melyet szintén sokszor kísér kínzó fejgörcs.

Figyelj a helyes, változatos és tápanyag dús étkezésre is! Az egészséges étrend kialakításával elillan a probléma, különösen, ha biztosítod szervezetednek a minőségi pihenést is a regenerációhoz.

Helytelen testtartás

A tartós ülő- vagy állómunka következtében a gerinc természetes görbületei eltolódnak, amely izomegyensúly-bomláshoz vezet.

A felső háti szakaszon érezhető izomfeszülés kiválthatja az úgynevezett tenziós fejfájást. Gyakran mozgasd meg magad, a tartásjavító hatású jóga is nagy segítségedre lehet a probléma kiküszöbölésében.

Ülőmunkát végzőknek ékpárna használatát vagy szék helyett a fitball-on ülést is előszeretettel javasolják.

Piros betűs napokon

Menstruáció idején a fejfájás nem ritka hozadék, különösen az erősebb, első napokat kísérheti.

Ennek az a magyarázata, hogy ebben az időszakban a legfontosabb női nemi hormonunk, az ösztrogén szintje hirtelen lecsökken.

Sajnos, mint oly sok más fizikai működési problémánál, változásnál, itt is többek közt fejfájásban nyilvánul meg az optimálistól eltérő folyamat.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!