Indul a gombaszezon: innen tudhatod, hogy friss, és ahogyan tárold

Indul a gombaszezon: innen tudhatod, hogy friss, és ahogyan tárold

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Indul a gombaszezon: innen tudhatod, hogy friss, és ahogyan tárold

Ahogyan a nyári meleggel a zivatarok is megérkeztek, úgy az erdőkben és a réteken is egye több gomba bukkan fel. Ezekből természetesen továbbra is csak akkor szedjünk, ha biztosak vagyunk benne, hogy jók, vagy bevizsgáltatjuk. De a piacokon és a boltok polcain is bőséges választék vár ránk. Itt pedig már csak arra kell figyelnünk, hogy friss gombákat válasszunk, utána pedig megfelelően tároljuk egészen addig, amíg fel nem használjuk.

Hogyan válaszd ki a legfrissebb gombát?

Amikor gombát szedsz vagy vásárolsz, elsődlegesen arra figyelj, hogy száraz és szilárd tapintású legyen, a külsején pedig ne legyen elszíneződés. Ha szennyeződést látsz a gombán, ne aggódj! Fogj meg egy száraz papírtörlőt vagy rongyot, és ha lejön, akkor nyugodtan felhasználhatod. Ha azt látod, hogy túl sok rajta a szennyeződés, akkor ne mosd le egyből alaposan, csak akkor, ha már fel akarod használni.

Ha már főznél a gombából, akkor öblítsd le alaposan vízzel, csepegtesd le, szárítsd meg és kezdd el a főzést. Még akkor is, ha alaposan lecsepegteted és megszárítod a gombafejet, maradhat rajta felesleges nedvesség, ami felhasználás hiányában a gyors megromlásához vezethet. Főzéshez egyből felhasználva vagy grillen megsütve viszont semmi ilyesmitől nem kell tartanod.

Paula/pexels.com

Hogyan állapíthatod meg, hogy a gomba rossz?

Általában szerencsére nincs szükség íztesztre ahhoz, hogy megtudd, rossz-e egy gomba. Az egyik legegyszerűbb módszer az, ha alaposan megnézed, ugyanis legtöbbször szemmel jól látható, ha az állaga szilárdról és teltről ragadósra és nyálkásra változott. Hasonlóképpen, ha kiszárad vagy összezsugorodik, jobb, ha nem használod fel, még alaposan megfűszerezve és más zöldségekkel vegyítve sem.

Ha a gombának észrevehetően megváltozott a színe, vagy ha sötét foltok vagy penészgombák kezdenek el nőni rajta, akkor irány a komposzthalom. A legtöbb gomba alig, vagy egyáltalán nem illatos, így a kellemetlen szag egy újabb árulkodó jele lehet annak, hogy a gomba elromlott. Mivel nagyon sok gombafajta van, amelyek mindegyike különböző ízű és állagú, némelyikek előbb, mások lassabban romolhatnak meg, így jó, ha egyből van velük terved.

Hogyan tárold megfelelően a gombát?

A gombák elsősorban vízből állnak, és főzés előtt levegőre vagy szükségük ahhoz, hogy szép állapotban életben maradjanak. Annak ellenére, hogy sok kereskedelmi forgalomban kapható gomba műanyag fóliával ellátott, a legjobb esélye annak, hogy friss maradjon, ha bőségesen kap levegőt. A friss gombák tárolásának a legjobb módja így az, ha papírtörlőbe csomagolod és szellőző papírzacskóba helyezed, majd a hűtőszekrény egyik polcára teszed.

Ne tartsd műanyag fólia alatt vagy műanyag edényben, ekkor ugyanis az állaga és az íze is elveszhet. A beszoruló nedvesség hatására pedig a gomba penészessé, nyálkássá és elszíneződötté válhat. A papírzacskó belsejében a papírtörlő felszívja a felesleges nedvességet, megakadályozva, hogy a gomba felületén üljön, és nyálkásodást okozzon. Hasonlóképpen, a nyitott papírzacskó lehetővé teszi a levegő szabad áramlását, és megőrzi a gomba frissességét.

Bogdan Kurylo/istockphoto.com

Mennyi ideig áll el a gomba?

Ha megfelelően tárolod, a gomba tovább tart, mint azt talán elsőre te is gondolnád. A nyers gomba akár 10 napig is eláll hűtőszekrényben tárolva. A legjobb azonban, ha az első héten elfogyasztod, mert ezt követően romlani kezd a minősége. A hűtőszekrényből kivéve a hőmérséklettől függően akár egy napig is eláll. Vannak azonban kényesebb gombák, így bármikor bármilyen gombával főzünk, előbb alaposan nézzük meg, nem romlott-e meg.

Technikailag nincs akadálya annak, hogy a nyers gombát lefagyaszd, de a legjobb akkor is az, ha frissen főzöd és fogyasztod. Bár a gomba fagyasztva továbbra is megőrzi a finom ízét, de a felengedés után sokat veszít a tápértékéből és az állagából.  Így tehát ha az időd engedi, és valamilyen ideális alapanyagok is a rendelkezésedre állnak, akkor minél előbb készíts valamilyen finomságot a friss gombából.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!