A fiatalok negyede már egyáltalán nem akar házasodni – Ezek az okok

A fiatalok negyede már egyáltalán nem akar házasodni – Ezek az okok

Címlap / Szerelem / A fiatalok negyede már egyáltalán nem akar házasodni – Ezek az okok

Elég csak a szüleidre vetni egy pillantást, és máris egyértelművé válik, hogy alig pár évtized alatt rengeteget változott a fiatalabb generáció véleménye a házasságkötésről.

Pár évtizeddel ezelőtt még teljesen természetes volt, hogy az emberek fiatalon, 18 éves koruk után nem sokkal egybekelnek. Ma már valószínűleg a legtöbb szülőben aggodalmat váltana ki a tény, hogy a gimiből frissen végzett gyermekük az esküvőjét szervezi, hiszen nemcsak a világ, de a hozzáállás is óriásit változott. Erre nagyon jó példa az ezredfordulós generáció, akiknek egy jelentős része nemhogy később, de konkrétan egyáltalán nem vágyik házasságra.

Egy külföldi statisztika szerint az ezredfordulós nőknek csak mintegy 22%-a házasodik meg 30 éves kora előtt. A többi pedig csak ezt követően, vagy egyáltalán nem kerít sort az esküvőre (a Pew Research Center szerint a fiatalok negyede végül nem vonul oltár elé). És hasonlóak a számok férfiakra vetítve is, hiszen a többség 30 előtt hallani sem akar a házasságról.

És hogy mi ennek az oka? Nos, a felmérés során kiderült, hogy a legtöbb ezredfordulós szerint maga a házasság, mint intézmény, mára nem állja meg a helyét. Maradi és messze nem azt reprezentálja, amit ők ideálisnak tartanak egy család esetében.

Sokan úgy vélik, hogy a papír nem tesz többet hozzá két ember kapcsolatához, ellenben komoly gondokat okozhat, ha valaki mégsem áll készen rá, vagy úgy érzi, kilépne a kapcsolatból.

Tovább várnak, mire igent mondanak

A fiatalabb generáció sokkal megfontoltabb egyébként, ha párválasztásról van szó. Egyes statisztikák szerint ez a korosztály lényegesen alaposabban dönti el, hogy szeretnének-e házasodni, és ha igen, akkor kivel.

Ez részben azt jelenti, hogy hosszabb ideig ismerkednek és randiznak, mielőtt kapcsolatot kezdenek. Évek telnek el, mire ekkor úgy érzik, hogy biztosan szeretnék elkötelezni magukat a házassággal is. Ez utóbbi egyes felmérések szerint közel 5 évet jelent.

Arról nem is beszélve, hogy anyagilag is nagyobb biztonságra vágynak. A legtöbb ezredfordulós sokáig tanul, és későn kezdi építeni a karrierjét. Az átlag a 30-as évei után jut el oda, hogy pénzügyileg megengedhetne magának egy esküvőt.

Maga a lagzi ma már kifejezetten nagy költséget jelent a pároknak. Emiatt többen is úgy érezhetik, hogy a megspórolt összeget esküvő helyett inkább a jövőjük építésére fordítják. Általában ez is kitolja az esküvők idejét, mígnem a felek úgy érzik, szinte felesleges sort keríteni erre, hiszen ha eddig is jól megvoltak így, ezután is minden rendben lesz.

Ma már ráadásul egyre több fiatal nő tartja fontosnak a függetlenséget, anyagi és minden egyéb szempontból is.

Amikor aztán odajutnak a felek, hogy elérkezik a megfelelő idő a házassághoz, sokan nem szívesen adják fel azt a szabadságot, amit évekig építettek maguknak.

Részben emiatt is válhattak olyan népszerűvé most már a házassági szerződések. Ezek pontosan jelzik, hogy ki milyen vagyont visz a házasságba, és az egy esetleges válás során kit illet.

Mit látott a szüleinél?

Sőt, felmérések szerint az is nagyon sokat formál egy fiatal felnőtt nézetén, hogy ő gyerekként mit látott a szüleitől. Azok, akik azt tapasztalták, hogy folyamatosak voltak otthon a veszekedések, amelyek végül a szülők boldogtalan házasságához vagy váláshoz vezettek, azok végül maguk sem igazán hisznek a házasságban.

Erre pedig még inkább rátesz egy lapáttal, ha a környezetükben sem tudnak kiemelni olyan párokat, akik évtizedek óta élnek boldog házasságban. Az utóbbi évtizedekben egyre magasabb lett a válások aránya az idősebb, 50 feletti korosztály körében, ez sokak kedvét elveheti a gondolattól.

VIDEO A 3 legszebb party smink 2024-re

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!