Nyilvánvaló, hogy egy betegség sosem jön jókor, de vannak olyan alkalmak, amikor különösen idegesítő, ha lebetegszel – például amikor épp szabadságra készülsz. Különösen frusztráló, ha egy jól megérdemelt szabi első napjait duzzadt nyirokcsomókkal, fejfájással vagy rossz közérzettel kell töltened. Paradox módon úgy tűnhet, mintha pont ilyenkor támadna meg a megfázás, mintha a tested valami különös trükköt játszana, és szabotálná a szabadidődet.
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
A rövid távú stressz során a tested stresszhormonokat, például adrenalint és kortizolt termel, amelyek egy sor fiziológiai változással segítenek túljutni a nehéz időszakokon. Felmegy a pulzusod, gyorsul a légzésed és az immunrendszered is extrán védekezik – a tested azon dolgozik, hogy egészségesen hárítsd el a rád leselkedő veszélyeket.
Amikor azonban ez a stressz megszűnik, az immunrendszered is kienged, ami sebezhetőbbé tehet a fertőzésekkel szemben. Hasonló jelenség figyelhető meg például a migrénes betegeknél, akik a stressz elmúltával kiesési migrént tapasztalhatnak. Ennek oka feltehetőleg az, hogy a hormonszintek hirtelen változnak, ez idézheti elő a migrént.

Hosszú távú stressz és életmódbeli tényezők
A tartós stressz gyengítheti az immunrendszert, ami sebezhetőbbé tehet a betegségekkel szemben. Ha ráadásul a stresszes időszak alatt nem figyelsz a pihenésre, megfelelő táplálkozásra és mozgásra, az további terheket róhat a szervezetedre.