A házilag elkészíthető pakolásoknak számos előnyük akad: először is jóval olcsóbbak, mint a bolti változatok, másodszor pedig minden hozzávaló ott lapul a kamrád, vagy a hűtőszekrényed mélyén. Az előnyök közé sorolhatjuk azt is, hogy az élelmiszerminőségű pakolások garantáltan nem tartalmaznak káros összetevőket, színezékeket, adalékanyagokat, ráadásul még állatkísérletektől is mentesek. Innen már csak egy karnyújtásira van, hogy mellőzd az állati eredetű „alapanyagokat”, és vegán pakolásokkal kényeztesd a bőrödet, valamint a hajadat!
A tökéletes bőrradír
Korábban sokféle bőrradírt kipróbáltam már, de egyik sem váltotta be igazán a hozzá fűzött reményeket. Aztán feltűnt, hogy a tengerparti nyaralások után milyen sima a bőröm: kézenfekvőnek tűnt, hogy ezek után kipróbáltam a sóval való radírozást, ami abszolút bevált. Valóban selymes, puha lett a végeredmény, és nem is kellet túl sokáig dörzsölnöm a bőrömet ahhoz, hogy elérjem ezt a hatást.
Persze, a só szárítja a bőrt, ezért szükséges utána a gondos hidratálás – ha ezen is szeretnél időt spórolni, akkor a sót bátran cseréld le egyszerű kristálycukorra.
Utóbbi lehet sima fehér kristálycukor, de természetesen barna-, vagy nádcukrot is választhatsz. A bőrradírt használhatod magában is: miután zuhanyoztál a nedves kezeddel vidd fel a bőrödre és gyengéden dörzsöld át vele. Ha hidratáltabb bőrt szeretnél és könnyebben kezelhető állagot, akkor kevés kókusz vagy olíva olajat önts a sóhoz, vagy a kristálycukorhoz és már használhatod is a bőrradírt.
Ezt a radírt az arcbőrödön és az ajkaidon is használhatod, ám ebben az esetben finomabbra őrölt szemcséket válassz, és ne legyél annyira határozott, mint a tested esetében: gyengédebb, körkörös mozdulatokkal haladj.
VadimVasenin/depositphotos.com
Hidratáló hajpakolások
A házilag elkészíthető, hidratáló hajpakolások legjobb alapja a növényi olaj, zsiradék, mint amilyen a korábban is említett olívaolaj, vagy kókuszolaj. Ezeket az alapokat érdemes kiegészíteni a szintén növényi eredetű ricinusolajjal, ami méltán híres hajápoló: segít megelőzni a töredezett hajvégeket és életet lehel a száraz hajszálakba. Amennyiben csak egy kicsit kell felfrissítened a hajadat, úgy jó ötlet lehet, ha pár csepp olajat teszel a tenyeredbe és szárazon, óvatosan átdörzsölöd vele a hajvégeidet. Ha valóban csak pár cseppet használsz, akkor egyáltalán nem kelt majd zsíros hatást.
Az olajokat természetesen hajpakolás formájában is használhatod, bár ebben az esetben is érdemes elkerülnöd a hajtöveket, és inkább a hajszálak utolsó harmadára, kétharmadára felvinni az olajat.
Akár dunsztolhatod is a pakolást, fennhagyhatod éjszakára – most a karantén idején garantáltan nem probléma, ha hajmosással kell indítanod a napodat. Ricinusolajat a patikában vehetsz és a szempilláidra, szemöldöködre is felviheted, míg a hajpakolásra szánt olajokat (cruelty-free) illóolajokkal is gazdagíthatod. A pakolást alapos hajmosás kövesse, viszont a balzsamozást az olajos hidratálásnak köszönhetően minden bizonnyal kihagyhatod.
Ínycsiklandó arcpakolások
Valójában szinte minden gyümölcs és zöldség alkalmas arra, hogy arcpakolás készüljön belőle – gondolj csak arra, milyen gyakori alapanyag az arcápolókban az uborka, az eper, vagy éppen a citrus!
Az otthoni arcpakolásokhoz csak arra van szükséged, hogy összeturmixold, ecsettel felvidd a gyümölcsöket vagy a zöldségeket az arcodra és egy kicsit lepihenj.
Ha túlságosan folyósnak érzed őket, akkor sűrítheted pl. gyümölcspektinnel, de ha van kéznél, a por állagú iszapok is tökéletesek erre a célra (utóbbiak egy cseppnyi vízzel ugyancsak tökéletes bőrradírok lehetnek).
Manapság igazi ritkaság, de ha sikerül élesztőt vásárolnod, akkor abból szintén kiváló arcpakolást készíthetsz. Az élesztőt nyomkodd szét, adj hozzá kevés vizet, hogy kenhető masszát kapj – vidd fel a bőrödre, hagyd megszáradni, majd gyengéden dörzsöld át és langyos vízzel öblítsd le.
Házi ránctalanító pakolásokról itt olvashatsz
A méregtelenítő arcpakolások receptjeit itt tudhatod meg
Tápláló házi hajpakolásokat így készíthetsz