Exek, akik kénytelenek ugyanabban a lakásban lakni

Exek, akik kénytelenek ugyanabban a lakásban lakni

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Exek, akik kénytelenek ugyanabban a lakásban lakni

A szakítások gyakran egyértelműek: a párok elvágják a közös szálakat, és külön életet kezdenek. Előfordulnak azonban helyzetek, amikor a felek hiába vetnek véget a kapcsolatnak, kénytelenek továbbra is egy fedél alatt élni.

Az emelkedő ingatlanárak, de a COVID alatti lezárások is sok exet hoztak kényelmetlen helyzetbe. Hiába ért véget ugyanis a kapcsolatuk, a nagy beszélgetés után senki sem kezdte el összepakolni a bőröndjét. Egyik fél sem tudta volna megengedni magának ugyanis, hogy elköltözzön.

Mark Pattanshetti, a londoni székhelyű nagymortgageloans.com jelzáloghitel-bróker társigazgatója nyilatkozott a témában. Azt mondja, hogy egyre többen fordulnak hozzá, mert aggódnak a válás utáni pénzügyi helyzetük, és végső soron a lakhatásuk miatt. „Azt látom, hogy egyre több ex dönt az együttélés mellett, a különélés megnövekedett költségei, valamint a munkahelyük és a jövedelmük jövőbeni bizonytalansága miatt. Ezt a közelgő recesszió tovább erősíti” – mondja. „Ezek a párok előnyösebbnek találják, ha jelenlegi otthonukban maradnak, és megújítják jelzáloghitelüket

A Zoopla kutatása szerint azoknak az embereknek a 47%-a, akik még mindig közös jelzálogkölcsönt fizetnek, a kiköltözés költségeit jelölte meg fő okként arra, miért maradnak partnerükkel közös otthonban. A lakáseladással és -vásárlással, illetve a bérleti szerződés felbontásával kapcsolatos díjak mellett az is nehézséget jelent, hogy kevés ember engedheti meg magának, hogy egyedül éljen. Az adatok azt mutatják, hogy az egyedülálló emberek jelentősebb anyagi terhet viselnek. Évente többet költenek alapvető kiadásokra, mint a párkapcsolatban élő társaik (az Egyesült Államokban ezt különösen súlyosbítják az egészségügyi költségek). Az elmúlt 10 évben elentősen megnőtt azok száma, akik az önálló bérlés megfizethetetlensége miatt osztják meg exükkel a lakást.

Diamond Dogs/istockphoto.com

A feszültség egyre erősödik a közös lakásban

Mivel a romló gazdasági helyzet arra készteti a párokat, hogy egy fedél alatt maradjanak, Pattanshetti szerint ez más feszültségek felszínre kerüléséhez vezethet. Sok az olyan ügyfele, aki amiatt aggódik, hogy a volt partnerrel való együttélés súlyosan befolyásolhatja a jólétüket.

A legnagyobb aggodalomra az ad okot, hogyan használják fel a közös jövedelmeket a partnerek, ha úgy döntenek, hogy külön életet élnek egy fedél alatt. Különösen akkor, ha az egyik személy többet keres, mint a másik. Ekkor ugyanis a háztartási kiadások és a jelzálog-járulékok többségét ő ellenőrzi” – mondja.

„Az egyik vagy mindkét fél érzelmi feszültsége is fennáll, különösen akkor, ha az egyik partner ténylegesen azért kényszerül erre a megoldásra, mert nem tud elköltözni a családi házból.”

Sara Reis, az Egyesült Királyság Női Költségvetési Csoportjának igazgatóhelyettese és kutatási és politikai vezetője hozzáteszi, hogy a körülmények kiszolgáltatott helyzetbe kényszeríthetik az alacsony keresetű partnereket, akik gyakran a nők. Az Egyesült Királyságban a kutatások azt mutatják, hogy a nők több mint egyharmada anyagilag függ a partnerétől. A férfiak esetében az arány mindössze 11%.

Hasonlóképpen, a Zoopla felmérése szerint a nők 46%-a nyilatkozott úgy, hogy nem volt megtakarítása, amikor elvált a párjától, ami lehetetlenné tette volna, hogy kauciót fizessenek egy bérleményre vagy fedezzék az új lakás vásárlásának költségeit.

A nők általában alacsonyabb keresettel és bevétellel rendelkeznek, így amikor szakítanak partnerükkel, kevésbé valószínű, hogy megengedhetik maguknak, hogy saját lakást béreljenek” – mondja Reis. Arra is felhívja a figyelmet, hogy a helyzet az elmúlt években romlott. „A nők jövedelme nagyobb valószínűséggel csökkent a járvány alatt, és sokan adósságba is kényszerültek, ami még jobban megnehezíti a különköltözést.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!