Elf on a Shelf – Ismerd meg ezt a kedves karácsonyi szokást!

Elf on a Shelf – Ismerd meg ezt a kedves karácsonyi szokást!

Címlap / Életmód / Család / Elf on a Shelf – Ismerd meg ezt a kedves karácsonyi szokást!

Ma már klasszikusnak számít, pedig nem olyan régi múltra tekint vissza a Karácsonymanó története és a hozzá kapcsolódó hagyomány.

Fogalmam sincs, miért maradt ki eddig a karácsonyi szokásokból nálunk, pedig annyira aranyos az egész. Egyből rákaptam és utánajártam, miről is szól, mit lehet kihozni belőle az ünnepi készülődés, gyermeknevelés tekintetében. Minden családnak megvan a saját ünnepi rutinja, és én mindig is szerettem ezeket újragondolni, a Karácsonymanó pedig különösen megtetszett és úgy gondolom, nagyon élvezni fogja a kislányom.

Honnan indul a sztori?

A The Elf on the Shelf: A Christmas Tradition egy 2005-ben megjelent, amerikai mesekönyv gyermekek számára. Első ránézésre semmi különleges nincs benne, pont olyan, mint bármelyik másik karácsonyi mese, de amit sikerült köré építeni, azt te is beillesztheted a decemberetekbe. A történetből kiderül, honnan tudja a Mikulás, ki az, aki igazán megérdemli az ajándékot.

A Hálaadástól kezdve lesben állnak a Mikulás manói egészen karácsony estig, és minden nap jelentenek, mit láttak a családban, hogyan viselkedtek a gyerekek. A mesét egyébként egy valós, családi hagyomány ihlette, ami immáron a világ számos részén családi szokássá vált. 

Tulajdonképpen a Karácsonymanó rutinja nálunk sem ismeretlen. Emlékszem, hogy már az én gyerekkoromban is elhangzott: viselkedjek jól, mert a Krampuszok, a Télapó, na és persze az Angyalok is lesben állnak, figyelnek. Lényegében ugyanezt ülteti be egy kicsit színesebb, viccesebb, kreatívabb formában a Karácsonymanó is a hétköznapokba. 

Rajesh Kavasseri/unsplash.com

Igazi jelenség lett az Elf on the Shelf

Ahogy minden ünnep, népszokás kapcsán beindul a marketing, úgy a Karácsonymanó tekintetében is annyit lehet költeni, amennyit csak a pénztárcánk enged, de akár ingyen is kihozható a teljes program. Az ügyes kezű anyukák a manót elkészíthetik házilag, de lehet rendelni külföldről sőt, én már hazai portálokon is láttam. Ráadásul nem muszáj ragaszkodni a „klasszikus” Elfhez, bármelyik manóra, vagy plüssre, figurára rá lehet sütni, hogy most éppen őt küldte a Mikulás megfigyelésre. 

A történet egyszerű lehetőséget kínál a szülőknek arra, hogy egy kicsit motiválják a gyerekeket a helyes viselkedésre, de a Karácsonymanóval a komplett család számára szórakoztató programot kínálhattok. Amerikában Hálaadástól indul a program, nagyon sokakhoz azonban december 1-jén megy először a Manó. Ahogy nektek szimpatikus, akár az utolsó hétre, néhány napra is időzíthetitek a programot, semmi sem kötelező. 

Hogyan vágjatok bele?

Először is szükséged lesz egy Karácsonymanóra, majd meg kell ismertetni a történetet a gyerekekkel. Van belőle mesefilm, és könyv is, de utóbbi egyelőre nem olvasható magyarul és nem is szerezhető be nálunk, külföldről kell megrendelni.

A jó hír az, hogy online meglesheted a történetet, és elmesélheted saját szavaiddal, ami egyébként is sokkal többet ér a gyermekek számára. Ha megismerték a Karácsonymanót, akkor bemutathatod nekik a tiéteket, aki már fel is csücsülhet a polcra.

A mesében szerepel az is, hogy a manók mágikus képességeiket onnan kapják, hogy nevet adunk nekik és szeretjük őket. Viszont a varázslat megtörik akkor, ha megérintjük őket, vagy játszunk velük, hagyni kell, hogy elvégezzék a feladatukat, jelentsenek a Mikulásnak. Ugyan meg nem érinthetik, de a gyerekek természetesen bármit elmondhatnak a Karácsonymanónak és adhatnak neki levelet, amit ő elvihet a Mikulásnak.

Karácsony napján, mikor a Mikulás meghozza az ajándékokat – nálunk akár az Angyalokkal, Jézuskával együttműködve –, az Elf visszatér az Északi-sarkra és csak jövő decemberben érkezik meg újra. 

Honnan jön a csavar a tradícióba?

Hogyan lesz ez a program szórakoztató az egész család számára? A meséből kiderül, hogy a Karácsonymanók igazi csínytevők. Az éjszakai jelentés után visszatérnek az otthonba, ám mindig valahova máshova és mindig valami másfajta rosszaságon törik a fejüket. Elrejtőznek, provokálnak, megviccelik a gyerekeket, vagy éppen az egész családot. Ez az, amire világszerte rákaptak és komplett weboldalak, fórumok épültek a különféle csínyekre.

A Karácsonymanó néha a csilláron lóg, máskor átrendezi a könyveket, elbújik a mosógépben, vagy éppen letekeri a WC-papírt – esetleg szelfit készít az alvó gyermekkel és beállítja a képet apa telefonján háttérnek.

Tudni kell azt is, hogy nem minden Karácsonymanó igazi zsivány. Köztük is vannak olyanok, akik kicsit visszafogottabbak és csak néha-néha huncutkodnak, legtöbbször inkább csak elbújnak, vagy máshová költöznek a házban. Ez csak a személyiségüktől függ! 

Mire kell figyelned?

Szülőként természetesen reagálnod kell arra, ha a gyermekedben esetleg szorongást kelt, hogy „állandóan figyeli” őt a Karácsonymanó, nem szabad túldramatizálnod a programot, aminek egyértelműen örömtelinek kell lennie. A gyerekeknek mindenképpen a vicces, játékos oldalát kell megismernie a manóknak. Ha szorongást vált ki belőlük a játék, akkor megkérhetitek őket, hogy az éjszaka folyamán menjenek máshová. Ebből a szempontból szerencsés, hogy az eredeti történetben az érintés hatására elveszítik varázserejüket a Karácsonymanók. Ezzel egyszerűen „hatástalanítani” lehet őket, ha nem úgy sült el a játék, ahogy terveztétek. 

Az online látható fotók alapján azonban a legtöbbször szó sincs erről, a gyerekek túlnyomó többsége szereti és viccesnek, kedvesnek tartja a Karácsonymanók történetét és kívánatosnak a jelenlétüket. Ha az elején bizonytalan vagy, esetleg kisebb a gyermeked, érdemes inkább szelídebb, kedvesebb Manót hazavinni, mint egy zsivány csínytevőt. 

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!