Sokan nem vagyunk a régiek: a Covid hatása a mentális egészségünkre

Sokan nem vagyunk a régiek: a Covid hatása a mentális egészségünkre

Címlap / Életmód / Lélek / Sokan nem vagyunk a régiek: a Covid hatása a mentális egészségünkre

Már több, mint éve éve, hogy a koronavírus velünk van a mindennapokban. A biológiai hatásairól rengeteget hallunk, de, hogy mentálisan milyen hatással van ránk a járvány, arról még nagyon keveset tudunk.

Több, mint egy éve járok német külön órára és ez idő alatt a tanárommal jó barátság alakult ki közöttünk. A férjével még év elején kapták el a Covid vírust és fizikailag fel is épültek, viszont a barátom mentálisan nem volt a régi önmaga.

Sokszor a német óra helyett inkább „terápiás” beszélgetést folytattunk és ekkor beszélt nekem először arról, hogy a koronavírus nála deperszonalizációs tüneteket produkált, amit végül a pszichiátere is megerősített.

Mi is az a deperszonalizáció?

A deperszonalizáció, más néven derealizációs rendellenesség, az a folyamat, amikor úgy érzed:

  • Elszakadtál a gondolataidtól, érzéseidtől és testedtől (személytelenítés).
  • Leválasztva érzed magad a környezetedtől (derealizáció).

Az ilyen állapotú emberek úgy érzik, elveszítik a kapcsolatot a valósággal. Rájönnek, hogy felfogásuk nem valós. A deperszonalizációs vagy derealizációs rendellenesség egyéb állapotok jele is lehet, például:

  • Agybetegségek.
  • Görcsrohamok.
  • Pszichiátriai rendellenességek, például demencia és skizofrénia.

Az átmeneti deperszonalizáció / derealizáció meglehetősen gyakori. Ez az állapot akkor fordul elő, amikor rövid ideig deperszonalizációs tüneteket tapasztal az ember. Olyan érzése van, hogy elszakad önmagától vagy a környezetétől. Úgy érezheti, mintha egy filmben nézné magát. Szakértők szerint a lakosság körülbelül felénél fordul elő.

Hogyan kapcsolódik össze a Covid járvány és a deperszonalizáció?

„Egyszerűen padlón voltam. Néha olyan érzésem volt, mintha néha nem lennék a saját testem ura. Nem láttam magamat a tükörben, semmihez nem volt kedvem, még az óráimat sem szívesen tartottam meg” -mondta a barátom, és ha visszaemlékszek a szavaira, mai napig megdöbbenek, hogy ilyen hatással volt rá a vírus. A kezelések alatt derült ki, hogy a tünetek a poszt-Covid hatásai. Mindez annyira új jelenség, hogy csak nemrégiben kezdtek ezzel komolyabban foglalkozni. 

Poszt-covid szindróma
mahiruysal/istockphoto.com

A barátom facebookon belépett egy csoportba, ahol ugyanilyen vagy még súlyosabb tünetekkel rendelkező emberek a tagok. Elmondása szerint több embernél fél éve, vagy még több hónapja jelen vannak a tünetek és folyamatos pszichiátriai és gyógyszeres kezelés eredményeképpen tudják csak csökkenteni ezeket.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»