Minden szülő álma, hogy gyermeke boldog, egészséges és sikeres felnőtté váljon, azonban nem mindig könnyű megtalálni azokat a módszereket, amelyek ezt elősegítik.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Nagyon szeretem böngészni a különféle tanulmányokat, könyveket, mert mindig el tudok csípni belőlük egy-két ötletet, nézőpontot, amik aztán segítenek a húzósabb időszakokban vagy akkor, amikor tanácstalan vagyok a helyes nevelési módszereket tekintve.
A napokban egy hasonló, nem éppen mai, mégis örökérvényű tanulmányra bukkantam, aminek köszönhetően az eddiginél is nagyobb hangsúlyt fogok fektetni egy egyszerű, mindennapos rutinra. Úgy látom, ezzel mindenki jobban fog járni!
Ez a 75 éves, harvardi tanulmány arra világított rá, hogy a gyermekeinket boldoggá, empatikussá és sikeressé tehetjük, mégpedig akkor, ha egyetlen apró változást beépítünk az életükbe.
Mi ez a csodálatos módszer?
Az eredmények alapján az egyik legjobb dolog, amit a gyerekeinkért tehetünk, az, hogy bevonjuk őket a házimunkákba. Igen, jól olvastad! A gyerekek ház körüli feladatokba történő bevonása rendkívül pozitív hatással van az önértékelésükre, empátiájukra és a munkamoráljukra. Azt hiszem, ez a tényező minden korábbinál jobban háttérbe szorult az elmúlt időszakban.
Ennek szellemében nevelt engem is és mindig mondta, hogy „csinálhatom még eleget”. Hát, igaza lett. Mégis kivárta, míg magamtól pakoltam el és vettem észre a tennivalókat, leszámítva azt a (jó) néhány kamaszkori veszekedést, amikor valóban vállalhatatlan volt a szobám. De nyugalom, ezt a helyzetet már most többször újraéltem a lányommal.
Szóval a kérdés az, miért működik a házimunka a gyermekek esetében?
Először is tisztázzuk, hogy házimunka alatt ne valami rémisztő, veszélyes és végtelenül fárasztó dologra gondolj. Nem olyasmiről van szó, ami lelki sérülést okoz a gyermekeknek és a mesékben is csak a sanyarú sorsú árváknak tartogatják a gonosz boszorkányok. Már csak azért sem, mert a házimunka távolról sem csak a fizikai feladatok elvégzéséről szól. Amikor a gyerekek részt vesznek a házimunkában, megtanulják, hogy ők is fontos részei a családnak, avagy a legzártabb és legkisebb közösségnek, ami meghatározza az életüket. Ezáltal önzetlenebbé válnak, és jobban felismerik majd a körülöttük lévő emberek szükségleteit.
Miért olyan nehéz ezt beiktatni a hétköznapokba?
Úgy vélem, a szülők nagy része egyetért abban, hogy a házimunka fontos. Lényeges az is, hogy a gyerekek is kivegyék belőle a részüket, de mégis kevesen tudják ezt beiktatni a hétköznapokba. Szerintem az egyik legfőbb oka ennek az, hogy sietünk. Mindig kapkodunk, próbáljuk utolérni magunkat és nyilván könnyebb és gyorsabb egyedül sütni vagy éppen mosogatni, mint a próbálkozó gyermek után ismét rendet rakni. Azonban ez olyasmi, amiben érdemes hosszú távon gondolkozni!
Persze, a seprű kiosztásánál azért többre lesz szükséged, hiszen számos gyerek egyszerűen nem szeret vagy nem akar házimunkát végezni, ezért is következetes szabályokra, keretekre lesz szükséged. Főleg akkor, ha nem kisgyermekkortól, hanem később igyekszel ezen változtatni.
Kezdheted az új szokás beiktatását olyan „mókás” feladatokkal, mint a háziállatok etetése, a növények locsolása vagy éppen a portörlés, a robotporszívó útjának egyengetése. Ahogy telik az idő és nő a rutin, jöhetnek a komolyabb feladatok is. Ilyen az asztal leszedése étkezés után vagy a mosogatógép kipakolása.
Ráadásul óriási pluszpont, hogy nem állnak majd leforrázva a saját, első albérletük ajtajában, mikor az ezer teendő mellett még azt is ki kell találniuk, hogyan kell szétválogatni a szennyest. Szóval, ha még nem próbáltad ezt a nevelési módszert, érdemes elkezdened – úgy fest, ezzel mindenki jól jár!
Nyitókép: Three Spots/istockphoto.com