Amit tudnod kell az aranyér kezeléséről

Amit tudnod kell az aranyér kezeléséről

Címlap / Életmód / Egészség / Amit tudnod kell az aranyér kezeléséről

Tudtad, hogy az erőlködés az aranyér kialakulásának fő okozója?

Tudnod kell, hogy a visszerek nemcsak a lábon jelenhetnek meg, hanem egy sokkal kellemetlenebb részen, az anális csatornában is.

Ezt az állapotot nevezik aranyérnek, igen körülményes „betegség”, rengetegen szenvednek benne. Ennek ellenére viszont nem sokan beszélnek róla, sőt még a családtagok vagy barátok közt is sokszor titkolják. A végbél környékén megjelenő csomók kezelése nem olcsó mulatság.

Amit jó ha tudsz
Azzal az életmóddal, amelyet manapság élünk az aranyér egyre gyakoribb jelenséggé válik, a lakosság majdnem fele megtapasztalja 50 év felett. Az érintett emberek azonnal forduljanak orvoshoz, mert a vérzéssel járó széklet és erős fájdalmak megzavarják a mindennapi tevékenységet.

Gyakori okok
Az anális csatorna súrlódásának és sérülésének következtében a végbél fala kitüremkedik és kifakadhat. Súlyosbító tényező a székrekedés, mozgásszegény életmód és az alacsony rosttartalmú ételek fogyasztása.

A terhesség és az elhízás is növelik a végbél ereiben levő nyomást. A jó hír az, hogy az aranyér elmúlik a baba születése után, hacsak már nem volt ott korábban is.
Hasonlóan a lábakon levő viszérhez, a hosszan tartó állás vagy ülés ront az aranyér állapotán. A lefelé gyakorolt nyomás súlyt tesz az anális csatornákra és a végbélben levő vénákra.

Az aranyér kialakulásának másik fontos oka lehet a személy szexuális élete. Az anális közösülés okozhat nagyobb nyomást a végbél csatorna vénáira vagy nyálkahártyájára.

Típusai
Az aranyér az anális csatornában levő kitágult véna. Ez alapján megkülönböztethetünk külső vagy belő aranyeret.

A külső aranyér a végbél nyilásánál elhelyezkedő csomók formájában nyilvánul meg. Ez is nagyon fájdalmas, különösen ha thrombotizált (meg van telve vérrel). Ha be van gyulladva, okozhat végbélviszketést, amely eredményeként a bőr perforálhat és élénkvörös vérzés indul el.

Másrészt a belső aranyér korai szakaszban fájdalommentes és lehet, hogy fel sem tűnik a betegnek. Azonban ez is kifakadhat. Amikor súlyosbodik egy belső aranyér, akkor kidudorodik az ánusznál, ez a végbél süllyedéses elváltozása, amely nagyon fájdalmas.

Házi kezelések
Szerencsére az aranyér tüneteit egyszerű módszerekkel enyhíteni lehet. Kezdjük azzal, hogy mindig tisztán tartjuk.

A megfelelő személyi higiénia kialakítása
A végbélnyílás körül mindig tisztán kell tartani a bőrt, mivel ez is okozhat helyi irritációt. Másrészt nem szabad dörzsölni, különösen száraz wc-papírral. A legjobb előre megnedvesített papírt használni, vagy egyszerűen langyos vízben megmosni. A szappantól alaposan le kell öblíteni, mert ez is irritációhoz vezethet.

Fogyassz magas rosttartalmú ételeket
Egy magas rosttartalmú diéta segíti a széklet áthaladását, megkönnyíti a székelést, megakadályozza ezáltal a személy erőlködését. Egyes esetekben azonban a rostos diéta nem elég, ezért székletlazítók szedése is szükséges. A hashajtókat elővigyázatosan, csak orvosi felírásra vegyük, mert a túladagolástól a bél megsérül.

Séta
Ha nem tudod elkerülni, hogy hosszú ideig ülj, figyelj arra, hogy gyakran felkelj, járj egy kicsit és változtass pozíciódon. A rendszeres testmozgás javítja az emésztőrendszer hatékony működését, amely segít a székrekedés megelőzésében.

Gyógyulj

Ülj egy kád meleg (nem forró) vízben, ez segít megnyugtatni a gyulladást. Végezd napi 2-3 alkalommal, lehetőleg székelés után, így enyhül a fájdalmad.
Az aranyér kezelésére bizonyos gyógyszerek is rendelkezésedre állnak. Azonban légy óvatos, különösen azokkal, amelyek veszélyesek a szívbetegekre, cukorbetegekre vagy allergiát okozhatnak. Különösen hatékonyak a külső használatú kenőcsök, amelyek visszahúzzák az aranyeret. Ne feledd, hogy mindig olvasd el a gyógyszer ellenjavallatait és alkalmazd megfelelően.

Végül, ha az aranyér rosszabbodik, vagy nem javul 7 napon belül, fordulj orvoshoz. Ezekkel a hagyományos (nem sebészi) módszerekkel a legtöbb kisméretű aranyér gyógyítható, de néha gyógyulást lehet elérni súlyosabb esetekben is. Fixatív módszerek közé soroljuk a Barron-féle gumigyűrű ligaturát, a szkleroterápiát (injekció terápia) és a koagulációs terápiát, ami történhet lézerrel, hővel, vagy elektromossággal.

Az aranyerek sebészi úton történő eltávolítása a legeredményesebb módszer a súlyosabb aranyerek kezelésére. Kisebb aranyereket is szoktak műtéttel orvosolni akkor, ha a páciensnél több aranyér van jelen, ha a vérzés nem múlt el más kezelési módok hatására, vagy ha a beteg külső és belső aranyértől egyaránt szenved.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!