VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
A tojásgyümölcsként is ismert padlizsán neve a szanszkrit vatin-ganah kifejezésből ered, ami az araboknál badinjan-ként honosodott meg. Pontokba szedtük, miért érdemes enned ebből a sokféleképpen elkészíthető, ízletes burgonyaféléből!
Tele van antioxidánsokkal
Koffeinsav, klorogénsav és nasunin tartalmának köszönhetően nagyon erős antioxidáns hatása van.
Ez azt jelenti, hogy segít a szervezetednek a külső és belső hatások okozta károsodás kivédésében.
A nasunin bizonyítottan agysejtvédőként működik az állatok esetében, a klorogénsavnak pedig jelentőséget tulajdonítanak számos emberi betegség megelőzésében.
Kell a szívnek
A padlizsán rendszeres fogyasztása segíthet a „rossz”, tehát az LDL-koleszterin és a trigliceridszint csökkentésében.
Az antioxidánsok a szívet és az érrendszert is védik a betegségektől valamint az elmeszesedéstől.
A zöldség rengeteg rostot rejt, ami ugyancsak jót tesz a vérkeringésnek.
Felturbózza az agyat
A nasunin nevű antocianin segít az agyi funkciók serkentésében, mégpedig a sejtek zsíranyagcseréjének kiegyensúlyozásával.
Ennek köszönhetően javul a koncentrációs képesség, a rövid távú memória, valamint csökken az időskori szellemi hanyatlás, azaz a demencia veszélye.
Rostbomba
Egy csészényi padlizsán máris fedezi a napi rostszükséglet 8%-át, hozzájárulva ezzel az egészséges emésztéshez, valamint az ideális testsúly kialakításához és megőrzéséhez.
A rostnak kulcsszerepe van a megfelelő koleszterinszintben és az érfalak rugalmasságának megőrzésében.
B-vitamin hegyek
B1-, B3- és B6-vitamin is van a padlizsánban, ami elengedhetetlen a központi idegrendszer egészségéhez, az optimális energiafelhasználáshoz, a hormonális egyensúly megtartásához, valamint a kifogástalan májműködéshez.
Emellett hozzájárulnak a megfelelő vércukor- és koleszterinszint kialakításához.
Segít a fogyásban
A B-vitaminok, a rost és az antioxidánsok kombinációja hozzájárul a fogyókúrád sikerességéhez.
Ne feledd, hogy a kilók leolvadásához stabil anyagcserére van szükség, amelyet koplalás helyett rengeteg zöldség, gyümölcs, fehér hús, teljes kiőrlésű gabona és zsírszegény tejtermék fogyasztásával érhetsz el a rendszeres testmozgás mellett!
Erős csontok
A padlizsánban lévő mangán, kálium, magnézium és réz segít a csontsűrűség megőrzésében, aminek minden életkorban óriási a jelentősége – különösen a menopauza környékén, amikor az ösztrogéntermelés leállásával drámaian csökken ez az érték, felvetve a csontritkulás veszélyét.
Megelőzheti a rákot
Sok orvos és tudós véli úgy, hogy a padlizsán összetett hatóanyag-kombinációja védhet bizonyos rákfajták ellen.
A BEC5 nevű növényi hatóanyagnak például szerepet tulajdonítanak a bőrrák kezelésében, ami ausztrál és angol kutatások szerint 12 hetes helyi kenőcsös kúra során csaknem 100%-os eredménnyel gyógyította meg a betegeket.
A padlizsánt úgy érdemes fogyasztanod, hogy lehetőség szerint minél enyhébb hőhatásnak tedd ki, illetve ne használj hozzá sok zsiradékot!
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!